KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad KVAN-Agenda 2001 Jaarrede van de voorzitter van de KVAN 20 april 2001 Bij het Archievenblad van april hebt u het jaar verslag over het jaar 2000 van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen aangetroffen. U hebt daarin kunnen lezen wat de vereniging het afgelopen jaar gedaan heeft, want vergist u zich daar niet in: het is niet alleen het bestuur dat iets doet, maar het zijn vooral de leden zelf die via de commissies en de secties kleur en inhoud geven aan de vereniging. Het jaar 2000 was in alle opzichten een tur bulent jaar, niet alleen voor de KVAN maar ook voor het totale Nederlandse archiefwezen. Alles was in dat jaar gericht op de publieksgerichte taken van de archiefdiensten. De staatssecretaris van Cultuur beet daarbij het spits af door zijn brief aan de Tweede Kamer van 7 februari 2000 die als titel meekreeg: Regionale historische centra. Publieksgericht perspectief voor Archieven. Daarin brak hij een lans voor een beter gebruik van de bronnen die wij beheren en vooral voor het snel ler beantwoorden van vragen die door onderzoe kers gesteld worden. Of die antwoorden dan moe ten komen uit de collecties van een archief, van een bibliotheek of van een museum is voor de vraagsteller minder relevant. Mevrouw Van Diepen presenteerde in maart 2000 Archieven in de etalage. Dat is overigens iets anders dan in de uitverkoop gedaan. Zij benadrukte heel sterk het feit dat de toekomstige functies van de archiefdiensten primair gericht moeten zijn op de exploitatie, het dienstbaar maken van de collectie aan een breed publiek. Een verdere digitalisering van archieven is daarbij een voorwaarde, zeker met het oog op de educatieve mogelijkheden die onze diensten hebben. Schaalvergroting en samenwerking tussen archiefinstellingen en andere erfgoed- en documentatie-instellingen is volgens haar onontbeerlijk. Mochten wij archiva rissen nog het gevoel hebben dat haar aanbeve lingen vooral organisatorische aspecten betrof fen, dan wil ik u erop wijzen dat zij ook conclu deert dat de publieksfunctie om een andere manier van werken door archiefdiensten vraagt en dat hiervoor vooral een cultuuromslag bij alle betrokkenen nodig is. En dat komt wel erg dicht bij ons en niet bij onze bazen. Het rapport-Van Diepen is vervolgens in septem ber door de Raad voor Cultuur van commentaar voorzien met het advies Naar een nieuw archiefbe stel, waarmee de Raad meteen aangaf wat er dien de te gebeuren: het bestel moest op de schop. Opvallend punt in het advies is dat de raad - eigenlijk voortbordurend op het rapport van Van Diepen - een duidelijk onderscheid maakt tussen beheersactiviteiten en publieksgerichte taken en dat de Raad daarbij zover gaat dat hij het beheer in één hand wil leggen (in dit geval de rijksover heid) en de publieksgerichte activiteiten aan de lokale overheden wil overlaten, daarmee tegelijk ook de financiering via die scheidslijn regelend. Nederland zou Nederland niet zijn als vervolgens niet al deze rapporten en adviezen in de polders en de grote steden besproken en becommenta rieerd zouden worden. Negen dagen geleden vond de eerste provinciale conferentie over het archiefbestel plaats. Die dagen zijn echter vooral bedoeld voor de bestuurders. Hoe wij, de werkers in het veld zoals dat zo fraai heet, erover denken, zal blijken op de bijeenkomst die de DIVA en de beroepsverenigingen aan het voorbereiden zijn. Op 12 juni zullen wij in Amsterdam de gelegen heid krijgen ons zegje te doen. Voor zover u die dag nog niet in uw agenda hebt genoteerd, doet u het dan vandaag. De naam DIVA is gevallen. Hoewel DIVA en KVAN zelfstandig zijn, opereren zij wel vaak op hetzelfde terrein en dus moet de voorzitter van de KVAN in zijn jaarrede enige woorden wijden aan de relatie DIVA-KVAN. De DIVA was in 2000 nog een stichting maar zal in 2001 een vereniging zijn en zal vooral instellingen als leden kennen. Voor het ministerie is de DIVA het eerste aanspreek punt als het gaat om archieven, zoals dat in het verleden de KVAN was. De KVAN is een beroeps vereniging van individuele leden. Wij denken dat daar - ook naast de DIVA - behoefte aan is. Waar beide organisaties nog aan moeten wennen, is dat zij naast elkaar bestaan en dat sommige activitei ten beter door de een en andere beter door de ander gedaan worden en weer andere activiteiten door beide gezamenlijk. Dat vraagt nog om een goede afstemming en een goede communicatie. Dankzij de goede verstandhouding over en weer zijn in het verleden bedrijfsongelukken uitgeble ven. De besturen van DIVA en van de KVAN zijn van mening dat structurele onderlinge communi catie van het grootste belang is. Een groot voordeel van DIVA is dat de inzet die door de medewerkers van verschillende diensten geleverd wordt, nu gehonoreerd kan worden. Daarmee is een zakelijke relatie ontstaan die broodnodig is. Onze financiële positie maakt het vooralsnog onmogelijk om bijvoorbeeld redac teuren van het Archievenblad of commissieleden te honoreren, hoe bescheiden dan ook. Daardoor 36 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland ben je als vereniging afhankelijk van de goede wil van de collegae die steeds weer gevraagd worden en ook van hun bazen, die het goed moeten vin den dat diensttijd besteed wordt aan het alge meen belang. Zo wil ik de activiteiten in dienst van de KVAN toch wel betitelen. Wij constateren steeds meer dat archiefdiensten hun eigen priori teiten hebben en nog wel bereid zijn uren af te staan aan de KVAN. Gelet op de druk die op de diensten ligt, kan aan die bereidheid misschien sneller een einde komen dan wij hopen. Wat dat betreft, is het goed dat DIVA de mogelijkheden heeft een financiële vergoeding voor de prestaties te geven. Als KVAN-bestuur hebben wij besloten in ieder geval de hoofdredacteur van het Archievenblad een financiële vergoeding te geven, omdat het niet meer van deze tijd geacht wordt zoveel tijd van een organisatie of zoveel vrije tijd van een collega in beslag te nemen. Het Archievenblad is genoemd. In de visie van het bestuur is ons Archievenblad van onschatbare waarde voor de beroepsvereniging. De gewone leden merken via het blad dat tien keer per jaar bij hen thuis komt toch het meeste van de vereni ging. Dat Archievenblad wordt door ons dan ook als het bindend element gezien en daarom ook hebben wij steeds geprobeerd - ondanks de beroerde financiële situatie - het blad overeind te houden. Dat dit gelukt is, is in eerste instantie een verdienste van de redactie die er in geslaagd is niet alleen tien nummers uit te brengen, maar ook tien nummers met een zeer gevarieerde inhoud en met een aantrekkelijke opmaak. Wij moeten er alles aan doen op de ingeslagen weg verder te gaan, maar om dat te kunnen doen heeft de redactie nieuwe leden nodig. Ik roep u daarom op bij u zelf te rade te gaan en te bezien of u geen goed redactielid zou kunnen zijn voor het Archievenblad. Het is nergens voor nodig beschei den te blijven wachten tot u gevraagd wordt! Doordat de productie het afgelopen jaar gewij zigd is, hebben we de kosten sterk weten terug te dringen en heeft het blad zelfs gezorgd voor een betere financiële positie van de vereniging, waar het vorig jaar nog sterk verlies geleden werd. De jaarcijfers tonen dat duidelijk aan, maar ik moet er wel bij opmerken dat de kosten van de bureau redactie niet naar het blad worden doorberekend. Zoals bij het Archievenblad zijn wij ook bij de commissies en de secties sterk afhankelijk van het enthousiasme en de bereidheid tot inzet van onze collegae. Kunt u zich realiseren wat het betekent studiedagen voor de KVAN te organiseren? Hoeveel tijd en moeite daarmee gepaard gaan? Gelukkig zijn er nog steeds collegae te vinden die het willen doen, maar ook hier gaat het spreek woord op dat vele handen licht werk maken. De jaarrekening laat zien dat er een klein positief saldo is. Het is niet veel, maar toch, het is er. Voordat we nu denken dat we het ergste achter de rug hebben, wil ik er wel op wijzen dat onze ver eniging in het jaar 2000 nog financieel onder steund werd door het ministerie van OCenW. Deze ondersteuning is met ingang van 2001 weg gevallen. Dit jaar is derhalve een testjaar. Onze nieuwe penningmeester is even streng als de vori ge en er worden alleen maar uitgaven goedge keurd als ze gedekt zijn. En zo hoort het in feite overal te zijn. Nog een enkel woord over een mogelijke samen werking met de andere beroepsverenigingen. Daar zijn we het afgelopen jaar nog niet veel ver der mee gekomen. Maar het bestuur is vast van plan om de gesprekken met de SOD voor te zetten en vervolgens met de NVBA. Met die laatste beroepsvereniging hebben we al via het Archievenblad een relatie, maar intensivering van de contacten ook met de NVBA is gewenst en noodzakelijk. Graag maak ik van de gelegenheid gebruik om in deze vergadering afscheid te nemen van de bureaumedewerkster Marieke de Haan. Per 1 juni aanstaande zal zij in een nieuwe werkkring aan de slag gaan. In de drie jaar dat ze gewerkt heeft voor de KVAN is ze een rots in de branding geweest, die alles weet en iedereen kent. Het zal moeilijk zijn om een goede opvolger te vinden. Natuurlijk vinden we het leuk dat haar carrière voortgaat. Het ge tuigt van haar be trokkenheid en ver antwoordelijkheids besef, dat ze het bestuur heeft aangeboden om de vereniging vanaf 1 juni nog drie maanden gedurende één dag per week terzijde te staan. We feliciteren Marieke met haar nieuwe baan én haar nieuwe werkgever - de Archiefschool - met een uitsteken de medewerker. Almanak 2000 De Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2000 is een praktisch hulpmiddel voor eenieder die werkt met archieven. Een extra exem plaar op de werkplek is dus geen overbodige luxe! Prijs: 47,50. Bij het bureau kunt u ook het adresbestand van de Almanak bestellen. 7.9 Hoogheemraadschap van Rijnland E-mail: archief@rijnland.nl 37 mi Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Marieke de Haan Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 I 2 juni: Discussie Archiefbestel 20 september: Studiedag KVAN 23 november: Algemene Ledenvergadering Dames en heren, Archiefbestel Samenwerken archievenblad juni 2001 Bureaumedewerkster vertrekt Mutaties in de Almanak Marieke de Haan neemt de bloemen in ontvangst die zij kreeg vanwege haar afscheid bij de KVAN. urn 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 18