Kwaliteit in digitale archivering PQ c Q PQ a Restauratieatelier Paul Peters B.V. O O CORNES DOCUMENT SOLUTIONS BV Context is chaos Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemonnl EP a5 'sz cp S-L aj CD 5-^ Zj Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: BuroDenBoer Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111-462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl Wij bieden: G Scannen en archiveren van foto's, dia's en documenten O OCR-verwerking en CD-ROM Service CU Onderzoek, advies en opleidingen G Database management en consultancy O Maatwerk software (ook inter/intranet) Leverancier van: G Archiveringssystemen en tools G Cold applicaties I I CD-ROM en opticals G (Boek)scanners en printers G Netwerken en computers Meer informatie: 0 2 3 - 5 6 5 0 5 3 0 Starnmeerstraat 1 -3 - 21 32 AE Hoofddorp a e-mail: info@cornes.nl G internet: www.cornes.nl a MINOLTA dit boek onder uw aandacht wil brengen. Het boek is niet alleen een beschrijving van het weeshuis te Schoonhoven. Naast zijn historische belangstelling is er nog een andere -enigszins verborgen- drijf veer van de auteur geweest voor dit onderzoek. Het begint met een postume opdracht aan de vader van de schrijver, gevolgd door een herdruk van een arti kel, dat zijn vader publiceerde over zijn eigen jeugd in een weeshuis in het kerst nummer van De Groene Amsterdammer van 1950. 'Wie in een weeshuis is opge groeid, heeft iets meegemaakt dat hem voor het leven zal tekenen. Iets dat hij zich pas goed bewust wordt als hij vol wassen is en ontdekt, hoe hij zich met vallen en opstaan allerlei (sociale) vaar digheden eigen moet maken, die voor niet-weeskinderen vanzelfsprekend zijn.' Dit is heel beknopt de boodschap van het artikel van de heer Van der Molen senior. Hij was een verstandig man en hij heeft zijn traumatische weeshuiservaringen (behalve dit ene artikel, dat hij op latere leeftijd schreef) altijd buiten zijn gezin willen houden. Desalniettemin hebben zijn kinderen altijd gevoeld, dat er een belangrijke kant was aan hun vaders ver leden die onzichtbaar bleef. Het wordt duidelijk, dat H. van der Molen tijdens de grote zoektocht naar het verleden van het Schoonhovense weeshuis regelmatig associaties heeft gehad met wat zijn eigen vader als weeskind doorgemaakt moet hebben. Van der Molen is erin geslaagd om de wereld werkelijk door de ogen van het weeskind zelf te bekijken en dit geeft het boek een ontroerende dimensie. In het Archievenblad van mei schreef Arnold den Teuling over het tweede Jaarboek van de Stichting Archiefpubli caties. Op dezelfde dag, zo meldt hij met onverholen trots, dat zijn Archieftermino logie op de website van de KVAN was gezet; naar eigen zeggen 'de eerste ter wereld die een archivistische definitie bevat van het begrip context Oei, dacht ik, Den Teuling is een belezen colle ga, maar hier waagt hij wat te zeggen. Ik zou het zelf niet druven, omdat ik poten tieel een hoge dunk heb van andere archieftradities waarvan ik geen kennis kan nemen vanwege taalverschillen. In elk geval vindt hij kennelijk de terminolo gie achter in het eerste Jaarboek geen ter minologie, want daarin staat al wel een definitie, zoals ook Thomassens Korte Introductie al een goede omschrijving gaf. Maar de Glossary for Archivists, Manuscripts Curators, and Records Managers van Lewis en Lynn Bellardo lijkt me wel degelijk een terminologie te zijn, een hele klassieke en wereldwijd geciteerde, uitgegeven in 1992 door de Society of American Archivists. Dit boek bevat een heuse, archivistische definitie van het begrip context: 'the orga nizational, functional, and operational circumstances in which documents are created and/or received and used.' Ook onze Australische collega's hebben defini ties afgescheiden, al zijn die meest niet in boekvorm verschenen. Zo'n uitglijder - dat moet ik toegeven - kleurt de bril waardoor ik de rest lees. Ik laat daarom wat hij zegt over de bijdragen van Thomassen, Bearman en Lytle, Hofman en anderen voor wat het is, zelfs al vind ik dat hij hen herhaaldelijk tekort doet en sommige van de uitgestalde con cepten onjuist weergeeft. Het lijkt soms of Den Teuling, bewust of onbewust, onzorg vuldig leest, en bovendien zijn blik nogal verengt door archivistiek te vereenzelvigen met inventariseren op zijn Nederlands. Ik beperk me tot wat hij over mijn bijdra ge zegt. Hij begint te betogen dat ik de 'technisch-administratieve' context bui ten beschouwing laat. Gelukkig geeft hij het bladzijdenummer erbij, zodat ik zelf kan zien dat hij niet geheel correct citeert: ik liet wat andere auteurs noemden de 'documentaire' of 'administratieve' con text buiten beschouwing. En dat is wat anders dan wat Den Teuling onder tech- nisch-administratief verstaat. Bij zijn vol gende zin raakte ik de draad kwijt: 'De archiefvormende processen wil hij [dat ben ik dus - PH] vervolgens beschrijven met behulp van ISAD(G), dat de klassieke inventarisgegevens mét de technisch- administratieve context op een gestan daardiseerde manier aan onderzoekers bedoelt te presenteren.' Dat beweerde ik helemaal niet! Integendeel, op bladzijde 69 zeg ik juist het tegendeel. ISAD is een set standaards voor de beschrijving van inhoud en structuur van het archief; zelfs aangevuld met ISAAR schiet het in mijn ogen tekort voor de beschrijving van de context. Ik geef als eerste toe dat mijn arti kel tamelijk abstract was, maar deze regels leken mij heel duidelijk. Of zou het zet- duiveltje in Den Teulings tekst hebben toegeslagen? Dat moet haast wel, als ik zijn volgende regel lees, waarin hij (met weglating van de verwijzing naar ISAAR) hetzelfde beweert. Misschien zijn we het dus toch wel eens. Wat ernstiger vind ik zijn stelling dat ik de PIVOT-theorie hanteer voor het beschrij ven van administratieve werkprocessen en functies. Met alle oprechte waardering voor PIVOT, dat doe ik niet, al baseer ik me evenals PIVOT op bestuurskunde en organisatiekunde. Dat mijn aanpak op die van PIVOT lijkt, mag dan ook geen ver wondering wekken. Maar er is dus geen sprake van dat ik de PIVOT-terminologie nogal oprek, zoals Den Teuling betoogt. Bij gebrek aan een eenduidig in de archief wetenschap en/of organisatiewetenschap gebruikt begrippenapparaat heb ik, omdat ik de dingen nu eenmaal een naam moest geven, de systeemleer te hulp geroepen. Dat is niet leuk, zelfs niet voor de oplet tende lezer, want de systeemtheorie is beduidend saaier dan de Handleiding, maar in elk geval wel interdisciplinair. Ik gebruik het systeemdenken nu een jaar of tien of langer (evenals Hans Hofman), en het helpt mij (ik durf te zeggen: ons) uit stekend in het analyseren van complexe situaties. Dat wil niet zeggen dat ik zou durven beweren dat wij de eersten in de wereld zijn die dat doen, maar de laatsten zijn we zeker niet. Om verder op PIVOT terug te komen, de enige typische PIVOT- term die ik gebruikte is 'actor', waarbij ik (bladzijde 78) nadrukkelijk vaststelde dat ik er een ruimere betekenis aan toeken. Dat is geen oprekken, maar een andere definitie geven aan eenzelfde woord. Simpelweg, omdat ik er geen betere term voor ken die op zichzelf neutraal is. Ik heb ooit in een internationaal gezelschap, dat weinig weet van PIVOT had, de eveneens neutrale term 'processor' voorgesteld, afkomstig uit de informatica, maar het gezelschap was unaniem van mening dat actor veel beter was. Ik verantwoord dit netjes in de betreffende paragraaf. Overigens was het opstel zeker niet bedoeld om termen te introduceren en 31 .O O) C O N O RNES OFFICIAL VAR J. Wolterson, Streekarchief Krimpenerwaard Schoonhoven archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 15