Toegang tot historische fotocollecties audiovisueel Van december 1998 tot februari 2001 is er in het kader van het project 'European Visual Archive' (EVA) onderzoek verricht dat beoogt een bijdrage te leveren aan een betere toegang tot visuele publieke archiefbronnen. Ook heeft het project een informatiesysteem opgeleverd, het EVA-systeem, waarmee historische fotocol lecties toegankelijk kunnen worden gemaakt. Dit artikel gaat in op de uitkomsten van het EVA-project, in het bijzonder op een internetap plicatie die ontwikkeld is tijdens het project. De projectpartners willen het systeem in de toe- 24 komst verbeteren en uitbreiden met meer afbeel dingen en beschrijvingen, ook van andere archieven. Van een moeilijk toegankelijke, heterogene fotocollectie tot een websysteem dat zoeken, bla deren, bekijken en bestellen mogelijk maakt, is een complex proces. De aard en omvang van de fotocollectie, de beschikbare middelen en het doel van de digitalisering bepalen uit welke onderdelen de digitaliseringsketen bestaat. De aanpak van de participerende archieven in het EVA-project wordt hierna globaal beschreven. De digitaliseringsketen bestaat uit: selecteren - digitaliseren - documenteren - ontsluiten - bewa ren. Als eerste dienen de foto's geselecteerd te worden die in aanmerking komen voor digitali sering. Dit selectieproces dient rekening te hou den met het auteursrecht. Als het archief niet beschikt over het intellectueel eigendom van de foto's bestaat het risico dat er juridische proble men ontstaan ais de beelden worden aangebo den in een informatiesysteem. Hierbij gaat het niet alleen om de fotograaf, maar ook om even tuele personen die te zien zijn op de foto's. Het EVA-project heeft de auteurswet in nationaal en internationaal verband bestudeerd en richtlijnen opgesteld op basis waarvan foto's geselecteerd zijn voor opname in het websysteem. Een ander selectiecriterium betreft het onder werp van de foto. Een spreiding van onderwer pen en het vermijden van selectie van foto's die veel op elkaar lijken, resulteert in een meer aan trekkelijke digitale collectie. Het is mogelijk eerst een lijst van onderwerpen op te stellen en daar een evenwichtig aantal foto's bij te zoeken. Afhankelijk van de kwaliteit van de foto's kan ook worden gekozen voor het integraal conver teren van een gehele collectie. Een laatste selectiecriterium is het fotografische procédé. Foto's komen in vele formaten en soor ten voor. Afdrukken zijn gemakkelijker te digita liseren dan transparanten. Maar van transparan ten kunnen kwalitatief betere digitale beelden worden gemaakt dan van afdrukken. Dit komt omdat transparanten een groter dynamisch bereik hebben en dus meer toonschalen bevat ten. Digitalisering van kleurenfoto's is moeilij ker dan conversie van zwart-witfoto's, zeker als kleurechtheid vereist is. In het EVA-project zijn in eerste instantie zwart-witafdrukken geselec teerd voor opname in het EVA-systeem. Het scannen van de afdrukken is de volgende stap in de digitaliseringsketen. De manier waarop dit wordt gedaan, is afhankelijk van de beschikbare audiovisueel middelen en het beoogde gebruiksdoel van de digitale beelden. Is een globale weergave op een standaard computerscherm voldoende of moet er met het image ook hoogwaardig drukwerk op groot formaat gemaakt kunnen worden? Het beste is te streven naar images die op verschillen de manieren kunnen worden gebruikt. Hiermee wordt voorkomen dat in de nabije toekomst de collectie opnieuw gescand moet worden. Conform de aanpak van veel andere projecten wordt in het EVA-project van elke geselecteerde foto één basisbestand gemaakt, dat men bijvoor beeld 'digital master' of 'digitale archiefkopie' kan noemen. De 'digital masters' hebben een zo hoog mogelijke resolutie en worden in een de facto opslagformaat bewaard op informatiedragers als cd-rom, dvd of tape. De informatiedragers wor den conform ISO-normen opgeslagen en perio diek gecontroleerd. Om de duurzaamheid van de images te bevorderen wordt er geen beeldcom- pressie toegepast. Een beschadigde byte in een gecomprimeerd beeldbestand is een 'dood image'; een corrupte byte in een ongecompri- meerd beeldbestand is 'slechts' een 'dood beeld puntje'. Ook bestaat het gevaar dat de toegepaste compressiemethode in de toekomst niet langer ondersteund wordt. Gebruiksimages die automa tisch van de 'digital master' worden afgeleid kun nen uiteraard wel gecomprimeerd worden. Digitaliseringsketen De volgende fase in de digitaliseringsketen bestaat uit het maken van documentatie. Naast de inhoudelijke beschrijving van de foto's (Wat is er te zien?, Wie heeft de foto gemaakt?, Wanneer en waar is de foto gemaakt?, etc.) is het digitaliseringproces gedocumenteerd (Welke methode is toegepast?, Wat zijn de eigenschap pen van het image?). Bij het maken van de documentatie dient te worden onderzocht of een koppeling met een eventueel bestaand archiefinformatiesysteem mogelijk is. Na het maken van de documentatie volgt de toe gang tot de digitale historische foto's. Hiervoor is het EVA-systeem ontwikkeld. In de volgende paragraaf worden de achtergronden en werking van dit informatiesysteem nader toegelicht. De laatste fase van de digitaliseringketen bestaat uit het archiveren van de digitale beelden en de documentatie. Vervolgens is het raadzaam om na te denken en beleid te ontwikkelen met betrek king tot creatie en levering van kopieën van foto's die een gebruiker via het informatiesysteem even tueel kan bestellen. Welke soorten afdrukken worden geleverd (fotografisch papier, printer, alleen digitale beelden)? Welke type gebruik wordt onderscheiden (onderzoek, onderwijs, publicatie)? Hoe wordt de bestelling afgehandeld en wat zijn de prijzen die worden gehanteerd? Het doel van het EVA-systeem is via internet toegang te verschaffen tot historische foto's van meerdere archieven. Het principe van het EVA- systeem is eenvoudig. Met behulp van standaard internetgereedschap sturen archieven images en beschrijvingen naar de server van het EVA-sys teem3. Daarnaast sturen archieven een elektro nische tekst met daarin een formulering van de procedure voor een eventuele bestelling van kopieën. Deze tekst wordt in het systeem het 'order procedure statement' genoemd. Ook wordt er een 'copyright statement' gemaakt door de archieven waarin de auteursrechterlijke principes van de online aangeboden collectie staan beschreven. De gegevens op de server (de images, de beschrijvingen, de bestel- en auteurs rechtinformatie) worden verwerkt in een infor matiesysteem dat via het web toegankelijk is. Het EVA-systeem maakt 'slechts' toegang tot his torische foto's mogelijk. De archieven blijven verantwoordelijk voor de kwaliteit en volledig heid van de documentatie en de kwaliteit en duurzaamheid van de images. Vindt een gebrui ker een foto waarvan men graag een kopie wil ontvangen, dan biedt het EVA-systeem de moge lijkheid een bestelling te plaatsen. De soorten kopieën, de bestelprocedure en de prijzen kan de 25 Evfl is een plaatje Door René van Horik* Website Uitgebreide informatie over het EVA-project is te vinden op de website http://www.eva-eu.org. Op dit webadres zijn ook het EVA-systeem en de onderzoeks verslagen te vinden. Deze ver slagen hebben betrekking op diverse onderwerpen, zoals auteursrecht, selectieprocedu res, digitaliseringstechnieken, beschrijvingsstandaarden en prijspolitiek. In verband met het internationale karakter van het project zijn bijna alle rap porten in het Engels, maar er is ook enige Nederlandstalige achtergrondinformatie te vinden op de website, met name bij de optie 'documentatie'. Op de website treft u ook een e-mailadres aan waarnaar nade re vragen en opmerkingen kun nen worden gestuurd. Historische fotocollecties behoren tot de slechtst toegankelijke archiefbronnen. Dat komt door de grote omvang, complexe organisatie, fysieke kwets baarheid en rudimentaire catalogisering. Vaak wordt een fotocollectie op basis van onderwerp, oorsprong en soort gerubriceerd. Toegang tot indi viduele foto's wordt verkregen via deze globale classificatie. Voorgaande beschrijving is afkomstig uit een in 1998 verschenen studie1. Een virtueel bezoek aan verschillende archieforganisaties geeft de indruk dat er sindsdien veel is veranderd. Via websites kunnen digitale surrogaten van historische foto's gezocht en bekeken worden. In Nederland en België zijn er waarschijnlijk tientallen initiatieven waarin getracht wordt de toegang tot visueel histo risch materiaal te verbeteren. Het internet is hierbij natuurlijk de grote katalysator. Zoekresultaat EVA-systeem. De beschrijving is gebaseerd op het XML bestand in de afbeelding in het artikel. Efe View go F^vomes H»lp European Visual Archive LocxnglxS^ltismeat photographer e ld: EVA64/FOTO OF 03322 NEG 2 title: Oosters Huis. de gebouwen e edok en Wlllemdok. ÜP.CCP. IMAGE RESULT IMAGES: i|2|3|4|5|ó|Z> archievenblad juni 2001 Stap voor stap Selecteren - Auteursrecht regelen - Onderwerp vaststellen - Fotografisch procédé selecteren Digitaliseren - Gebruiksdoel en kenmerken van image vaststellen - Aard en omvang van de collectie onderzoeken - Beschikbare middelen vaststellen (budget, mensen, apparatuur) Beschrijven - Documentatie van de inhoud - Documentatie van het digitale beeld - Documentatie van de originele foto Ontsluiten - Gebruikersfuncties vaststellen - Ontwikkelen informatiesysteem - (eventueel) Relatie met archiefcontext regelen Bewaren /Archiveren - Bewaren 'digital master' - Bewaren documentatie - Bewaren originele foto (conserveringsbeleid) Het EVA-systeem Projectinformatie Het EVA-project is uitgevoerd in het kader van het INFO2000- initiatief van de Europese Commissie, waarbij de exploita tie van 'public sector informa tion' centraal staat. Initiatiefnemer en leider van het EVA-project is de non-profit organisatie Telepolis, de leve rancier van IT infrastructuur en applicaties voor de stad Antwerpen. Twee archieven maken deel uit van het project team: het Britse London Metropolitan Archives (LMA) en het Stadsarchief van Antwerpen (SAA). Elk archief heeft in het kader van het EVA project 10.000 historische foto's uit de collectie toegankelijk gemaakt. De European Commission on Preservation and Access (ECPA) heeft onder andere onderzoek uitgevoerd naar de toepassing van digitalisering door archieven2. Het in München gevestigde bedrijf SailLabs heeft een sofwarecomponent ontwik keld waarmee het mogelijk is beschrijvingen van historische foto's in meerdere talen toegan kelijk te maken. Door het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten (NIWI) is onderzoek verricht naar stan daarden en richtlijnen op het gebied van digitalisering en beschrijvingen. Ook heeft het NIWI het EVA-systeem gebouwd. juni 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 12