Papier- Boekrestauratoren I Archivistiek B Groenendijk Microfilm Scanservice www.sterken.nl ARCHIEFMANAGEMENT Ter uitbreiding van ons team zijn wij op zoek naar jonge, enthousiaste ARCHIEFSPECIALISTEN Zij dienen in het bezit te zijn van een diploma S0D1, S0D2, GO B1, GO B2, of gelijkwaardige kennis uit ervaring opgebouwd en rijbewijs B. Zij moeten bereid zijn om overal in Nederland gedetacheerd te worden bij overheid, gemeenten en bedrijfsleven. Indien je geïnteresseerd bent in deze uitdagende en afwisselende baan, neem dan contact op met de heer F.A. Molenaar. Postbus 490, 2700 AL Zoetermeer tel. 079 3618812, fax 079 3620140 Of kijk op http://www.adiv.demon.nl/vacatures WIJ BIEDEN: - een jaarcontract waarna een aanstelling voor onbepaalde tijd tot de mogelijkheden behoort - uitstekende arbeidsomstandigheden - een goed salaris - reiskostenvergoedingsregeling - pensioenregeling (bij vaste aanstelling) Heeft u onze internet site al eens bezocht? I STERKEN I m ATELIER m interactief EEN OPLEIDING IN VOLTIJD ÉN DEELTIJD^) De voorgeschiedenis in hoofdlijnen. Na een uitgebreide discussie tussen de Archiefschool en 'het veld' is het archief wezen in 1994 akkoord gegaan met een regeling waarbij de opleidingen niet meer zelfstandig zouden voortbestaan, maar zouden integreren in reguliere opleidin gen op het gebied van de informatiekun de. De bedoeling was duidelijk: de oplei dingen waren hard toe aan een verbre ding. Verbreding in archiefspecifieke zin: aandacht voor alle fasen van de levenscy clus. Verbreding ook in inhoudelijke zin: meer aandacht voor en interactie met de belendende beroepen in.de informatiesec tor en voor de professionele competenties die daar van beginnende beroepsbeoefe naren werden verwacht. De samenwerkingsovereenkomsten met respectievelijk de Universiteit van Amster dam en de Hogeschool van Amsterdam leidden tot een constructie, waarbij de archivistiekopleidingen 'leerroutes' wer den binnen bestaande voltijdse opleidin gen, namelijk de universitaire opleiding Boek- en informatiewetenschap en de hbo-opleiding Informatiedienstverlening en -management (IDM). Van meet af aan werden de archivistische vakken overi gens zo ingeroosterd dat ook deeltijdstu denten met niet al te veel moeite de leer route konden volgen. Het reguliere hoger onderwijs in Nederland is de laatste jaren verre van sta tisch. Soms hangt dit samen met interne reorganisaties. Bij de HvA bijvoorbeeld zijn twee jaar geleden alle opleidingen ondergebracht in Instituten. De 1DM- opleiding werd samen met de opleiding voor Boek- en uitgeverij ondergebracht bij het Instituut voor media- en informatie management (MIM). In dat kader werd tegelijk besloten deze oplei dingen meer te integreren: 'media en informatiemanage ment' werd één opleiding met een gezamenlijke prope deuse en vier uitstroompro fielen: redacteur/productie manager, uitgever/marketing- manager, informatiemanager (de oude IDM-opleiding) en informatiemanager/archivaris (de oude IDM-opleiding met de leerroute archivistiek). Interessanter zijn onderwijsorganisatori- sche en onderwijsinhoudelijke vernieu wingen. De laatste tijd trekt de discussie over de invoering van de bachelor-master- structuur de meeste aandacht. Kort voor het op gang komen van die discussie is echter in het hbo-onderwijs een anders- soortige onderwijsvernieuwing doorge voerd, namelijk het zogeheten leren-leren- concept. Een belangrijk uitgangspunt van dit concept is dat niet de docenten het onderwijsproces sturen, maar de studen ten zelf. De opleiding bestaat dan ook niet meer uit een canon van vakken met een vaststaande hoeveelheid leerstof, in de hbo-modulen staan tegenwoordig 'beroepsproblemen' centraal: de studen ten werken zelf aan het oplossen van een beroepsprobleem en zij volgen lessen omdat zij daarvoor inhoudelijke kennis nodig hebben. Integratie De Archiefschool heeft deze ontwik kelingen aangegrepen om een volgende stap in het integratieproces te zetten. Immers, de ontworpen beroepsproblemen voor het profiel Informatiemanager betroffen bijna altijd informatieproble men binnen een bedrijf/organisatie, en daarbij was de archivering direct of indi rect betrokken. Als het beroepsprobleem het toegankelijk maken van informatie binnen een bedrijf betreft, is het weinig efficiënt in het onderwijs wel aandacht te besteden aan het ontsluiten van docu mentatie maar niet van het archief. Door deze integratie bleek een aanzienlijk deel van het archivistische onderwijs bin nen de modulen van het profiel Infor matiemanager een plaats te kunnen krij gen (archiefvorming, ordening, beschrij ving, selectie etc.). Een aantal onderdelen uit het programma archivistiek leent zich hier echter niet voor; dit betreft vooral de specifieke vaardigheden met betrekking tot 'oud archief'. Deze zullen hun plaats vinden in de keuze vakruimte van de opleiding. Deze ontwikkeling heeft op zijn minst twee belangrijke conse quenties. Het is niet nodig om een apart profiel 'informatie manager/archivaris' in stand te houden. Wanneer het onder wijs op het terrein van archivis tiek en van informatiekunde zoveel moge lijk geïntegreerd wordt aangeboden, heb ben alle afgestudeerden van het profiel Informatiemanager van de HvA een meer dan oppervlakkige notie van archivistiek - en dat is pure winst. De deeltijdopleiding kan hierbij natuurlijk niet achterblijven. Daarom is met ingang van het collegejaar 2000/2001 de opleiding in de geïntegreerde vorm ook in de deeltijd van start gegaan. Tot besluit Een gevolg van het door de HvA gekozen concept is, dat zich niet zo mak kelijk een schema laat produceren met vakken in de verschillende studiejaren, zoals dat in het vorige Archievenblad voor de UvA-bachelor is gepresenteerd. Het gaat er immers om dat de studenten aan tonen dat zij over de competenties beschikken om beroepsproblemen op te lossen: het nieuwe 'studieprogramma' is veel meer een weloverwogen spreiding van relevante beroepsproblemen - of eigenlijk: van te behalen competenties. Duidelijk moge in ieder geval wel wezen, dat de Archiefschool zich er, bij alle veran deringen die zich in het hoger onderwijs voordoen, vooral op richt de archiefoplei dingen te ontwikkelen conform de lijn die indertijd in overleg met het veld is uitge stippeld en dat daarbij van meet af aan kosten noch moeite worden gespaard om ook de mogelijkheid te bieden de oplei ding in deeltijd te volgen. 23 ...ALS HIT ECHT OM KWALITEIT GAAT Ci Boekverfilming Cé Boekscanning Cé Fotoscanning kleur/zwart-wit Cé Negatiefscanning Cé Diascanning Cé Documentverfiiming Cé Documentscanning Groot formaat verfilming Cf Groot formaat scanning Q' Microfilmscanning Cé' Microfichescanning ci Microfilmafdrukken Cé Plotten CAD-bestanden op microfilm ci Software voor document management Cé Software voor rasterbewerking Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax:078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Door Hans Scheurkogel* In het Archievenblad van april 2001 schetst Jetze Dijkstra de stand van zaken bij de noordelijke archieven en archivarissen. Het is jammer dat in dit lezenswaardige arti kel een fout is geslopen. Dijkstra stelt name lijk ten onrechte dat er geen deeltijdoplei ding voor archivarissen meer is. Die misvat ting is overigens tegelijk ook een beetje ver wonderlijk: op een bijeenkomst van het LOPAI in oktober 2000 in Amsterdam - waar Dijkstra aanwezig was - is door de Archiefschool uitgebreid aandacht besteed aan de recente ontwikkelingen in het archiefonderwijs, en met name aan de oplei ding voor Archivistiek B. Dit onderstreept wel hoe nuttig het kan zijn deze recente ont wikkelingen weer eens voor een breder lezerspubliek uit de doeken te doen. Wat op het ogenblik gebeurt Instituut voor Med Informatie Management *Hans Scheurkogel is als coördinator opleidingen ver bonden aan de Archiefschool. juni 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 11