0p weg naar het publiek Het domino-effect van de REGIONALE HISTORISCHE CENTRA Cultureel erfgoed beter toegankelijk maken bod van archiefbeherende instellingen voor een groter publiek is een van de kern- zijn onderwerp van haar rapport, evenals thema's van het beleid van staatssecretaris de verantwoordelijkheden van verschil- Rick van der Ploeg. Dat geldt natuurlijk ook lende overheden voor archieven en de voor archieven. Het beter zichtbaar maken structuur van het gehele archiefbestel. van collecties en collectiemobiliteit zijn Van Diepen adviseert de bestaande ver ambities die ook voor de archieven van antwoordelijkheden van de verschillen- groot belang zijn. Zeker gezien de toene- de overheden te laten zoals ze zijn, maar mende vraag naar historische informatie. de archiefinstellingen zelf verder los te maken van die bestuurders. Een set wet- Deze ambities sluiten goed aan bij telijk vastgelegde kwaliteitsnormen voor die van de archiefinstellingen zelf. Zo beheer en toegankelijkheid moet dat ver werken al veel instellingen aan meer antwoord mogelijk maken, vraaggerichte toegangen en educatieve Een tweede advies over de toekomstige projecten. Ook digitale ontsluiting staat inrichting van het archiefbestel komt van hoog op de agenda van de archiefbeheer- de Raad voor Cultuur (september 2000). ders. De ervaring is dat voor veel van Bij de advisering over de Cultuurnota deze activiteiten samenwerking nodig is 2001-2004 van het rijk en later nog eens en bundeling van mensen en middelen. apart heeft de Raad voor Cultuur zich spe- De vorming van grote streekarchieven en cifiek uitgelaten over het archiefbestel, regionale historische centra zorgt ervoor mede in reactie op het rapport Archieven in dat archiefbeherende instellingen steeds de etalage. Ook de Raad voor Cultuur is beter in staat zullen zijn zich te richten van mening dat schaalvergroting nodig is, op de wensen van een breed publiek. maar hij stelt daarbij een meer fundamen- Deze bewegingen binnen het archiefveld tele bestelwijziging voor. Alle archieven, - het centraal stellen van het publieksbe- ook die van gemeenten en waterschappen reik, succesvolle samenwerking en fusie komen in de visie van de Raad onder van instellingen - zijn voor de staatsse- beheer van het rijk. Daar staat tegenover cretaris aanleiding geweest mw. Van dat gemeenten de taak voor hun rekening Diepen, oud-gedeputeerde van de pro- moeten nemen die archieven voor een zo vincie Noord-Holland, te vragen haar oor groot en breed mogelijk publiek toeganke- te luisteren te leggen in het archief- en lijk te maken, meer dan nu het geval is. De erfgoedveld en op basis daarvan aanbeve- archiefwet zou daarvoor fors moeten wor- lingen te doen voor een herziening van den gewijzigd. Kortom, voldoende stof het huidige archiefbestel. In haar rapport voor een discussie. Archieven in de etalage (maart 2000) advi seert zij de schaalvergroting en samen- Discussieronde over landelijk archiefbestel werking tussen archiefinstellingen met Er worden twee discussierondes kracht voort te zetten en liefst nog te ver- georganiseerd, een voor bestuurders en breden naar andere erfgoed- en docu- een voor professionals werkzaam in de mentatie-instellingen. Ook de kwaliteit sector. Doel van de discussies is om de van het beheer en van het publieksaan- contouren van het gewenste archiefbe stel te schetsen. Uiteraard moet een ade- Leeriingen aan het werk in Het Utrechts Archief. quaat en professioneel beheer worden gegarandeerd, zowel door archiefvormers als door archiefbeherende instellin gen, maar met name moet dat nieuwe bestel in staat zijn het cultureel vermogen dat nu nog te veel verscho len ligt in de archiefdepots beter aan de man en vrouw te brengen. Een vraagge richte benadering in de richting van het publiek, digitalisering en integratie van informatie van verschillende instel lingen in het archief- en cultuurveld zijn daarbij belangrijke elementen. Voor bestuurders is een consultatieronde georganiseerd van in totaal tien provin ciale bijeenkomsten tussen 11 april en 23 mei 2001. De conferenties zijn een geza menlijk initiatief van het Interprovin ciaal Overleg (IPO), de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De Unie van Water schappen is hier meer op afstand bij betrokken. Op alle conferenties staan dezelfde vier kernthema's centraal: kwali teit, bestuurlijke verantwoordelijkheid, samenwerking en toezicht. Van elke con ferentie wordt een verslag gemaakt. Op dinsdag 12 juni organiseert de Vereniging DIVA in nauwe samenwer king met de beroepsverenigingen KVAN, NVBA en SOD een landelijke conferentie in Amsterdam. Deze conferentie is gericht op archivarissen, inspecteurs, opleiders, bestuurders van archiefinstel lingen, gebruikers van archieven en sleu telfiguren van documentatie- en infor matie-instellingen uit de cultuurwereld. De verslagen van de bestuurdersronde bevatten nog niet het officiële standpunt van betrokken bestuurders, maar vormen wel een belangrijke inbreng voor de dis cussie op 12 juni. In het bestuurlijk overleg van de staatsse cretaris met vertegenwoordigers van IPO en VNG is afgesproken dat deze organisa ties reeds eind juni hun standpunt zullen bepalen naar aanleiding van de ronde langs bestuurders. De Unie van Waterschappen wordt daartoe ook uitge nodigd. De staatssecretaris zal vervolgens medio dit jaar een brief aan de Tweede Kamer sturen, met daarin een voorstel voor de toekomstige inrichting van het archiefbestel dat zo breed mogelijk door het veld gedragen wordt. archiefbestel Het ministerie van OCenW stimu leert de totstandkoming van regionale historische centra, waarin vooral de samenwerking van rijksarchieven in de provincies met gemeentearchieven cen traal staat. Inmiddels zijn de eerste regio nale historische centra in verscheidene organisatievormen gevestigd. Aan nieu we centra wordt gewerkt. Naast archie ven zijn ook andere cultuurhistorische instellingen betrokken bij samenwer king. Hieronder een overzicht van de stand van zaken tot op heden. De voorlopers zijn Het Utrechts Archief en het Zeeuws Archief. Het eerste met een gemeentearchief gefuseerde rijks archief is Het Utrechts Archief, dat in mei 1998 van start ging. Deze fusie tussen het Rijksarchief en het Gemeentearchief Utrecht kwam tot stand voordat het pro ject Regionale Historische Centra van OCenW geëntameerd was. In januari 2000 is het Zeeuws Archief geopend, de fusie van het Rijksarchief in Zeeland en de gemeen tearchieven van Middelburg en Veere. De Groninger Archieven zijn al vanaf 1997 onder één dak te vinden. Inmiddels wordt gewerkt aan de formele fusie. Het Ryksargyf, de Provinciale en Bumabibliotheek en het Frysk Letter- kundich Museum en Dokumentaasje- sintrum te Leeuwarden gaan per 1 janu ari 2002 op in één organisatie met een overwegend provinciale identiteit. Op termijn zal ook het Gemeentearchief Leeuwarden zich bij deze groep aanslui ten. De nieuwe organisatie - waar Fries en Nederlands de voertalen zullen zijn - heeft nog geen naam. De gemeente Leeu warden heeft gekozen voor de oprichting van een eigen Historisch Centrum Leeuwarden ofwel Historysk Sintrum Ljouwert, waar de geschiedenis van de stad integraal gepresenteerd wordt. Het Gemeentearchief Leeuwarden vormt de kern van het nieuwe centrum. Met de pro vinciale erfgoedinstelling zal een overeen komst van structurele samenwerking wor den aangegaan. De provincie Drenthe zal in nauwe samenwerking met OCenW een onder zoek instellen naar de wijze waarop het bereik en de toegankelijkheid van cultu reel erfgoed in de provincie kan worden verbeterd. De fusie tussen het rijksarchief in Overijssel en het gemeentearchief van Zwolle is rond. Het Historisch Centrum Overijssel presenteert zich op 15 mei als een krachtige nieuwe instelling met hel dere plannen. Op 14 maart tekenden staatssecreta ris Van der Ploeg en wethouder van Cultuur van de gemeente Arnhem mw. J. Bouman een intentieverklaring voor de fusie van het Rijksarchief in Gelderland en het Gemeentearchief Arnhem. Deze fusie zal mogelijk worden uitgebreid met de archieven van Renkum, Rheden en Rozendaal. De nieuwe archiefdienst zal rond 2005 zijn opgenomen in de Info- boulevard voor Arnhem en omstreken, een winkelcentrum vol informatie-aan bieders. In Apeldoorn wordt gewerkt aan de geheel nieuwe organisatie APart. In 2003 zal een nieuw gebouw onderdak bieden aan het Gemeentearchief, het Historisch Museum Apeldoorn, het Van Reekum Museum en de Openbare Bibliotheek Apeldoorn. Actueel verleden in 12voud is de naam van het samenwerkingsverband van de Flevolandse gemeenten, het Rijksarchief Flevoland, het Waterschap Zuiderzee land, Nieuw Land Poldermuseum, het Sociaal Historisch Centrum Flevoland, de Samenwerkende Bibliotheken Flevoland en de provincie Flevoland. Op 15 mei zal het samenwerkingsverband de Digitale Catalogus Flevoland (www.flevolandboven- water.nl) presenteren. Hierin zijn naast archiefdocumenten ook archeologische vondsten en andere cultuurhistorische bronnen van Flevoland te vinden. Aan een plan voor een gemeenschappelijk depot wordt gewerkt. In maart is een intentieverklaring voor de fusie van het Rijksarchief in Noord-Holland en de Archiefdienst voor Kennemerland ondertekend door de staatssecretaris en de burgemeester van Haarlem. Uiterlijk januari 2002 zal een besluit genomen worden over de fusie. In Zuid-Holland worden gesprekken gevoerd met instellingen en overheden over de mogelijkheden van samenwer king met het Rijksarchief in een regio naal historisch centrum. De provincie Noord-Brabant en het ministerie van OCenW laten een onder zoek uitvoeren naar de mogelijkheden voor samenwerking van de erfgoedinstel lingen met een provinciale functie: het Erfgoedhuis in oprichting, het Noord- Brabants Museum, de Katholieke Univer siteit Brabant (beheerder van de Brabant collectie) en het Rijksarchief. Het eerste regionaal historisch centrum in Noord- Brabant bestaat al: het RHC Tilburg. Over een intentieverklaring voor de fusie van het Rijksarchief in Limburg en het Gemeentearchief van Maastricht is overeenstemming bereikt. De intentie verklaring ligt ter tekening voor bij het ministerie en de gemeente Maastricht. Aansluiting van andere cultuurhistori sche organisaties bij deze fusie wordt nadrukkelijk open gelaten. Door Fieke Krikhaar Voor informatie over de conferenties voor bestuurders kunt u contact opnemen met: drs. P. Vlegels, projectsecretaris archiefbestel OCenW, tel. (079) 323 61 46. Voor meer informatie over de landelijke con ferentie op 12 juni: Vereniging DIVA, tel. (020) 462 77 22 en www.divakoepel.nl. archievenblad mei 2001 Door Marieke de Haan* De voorhoede Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Flevoland Noord-Holland Staatssecretaris Van der Ploeg kust de hand van freule Van Zypendaal tot Sonsbeeck. De ondertekening van de intentieverklaring voor de fusie tussen het Rijksarchief in Gelderland en het Gemeentearchief Arnhem was een feestelijke aangelegenheid. (Foto Sjef Prins) Zuid-Holland Noord-Brabant Limburg Met medewerking van Anne Marie van de Griek (projectsecretaris Regionale Historische Centra). P mei 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 8