KUNT U DOOR DE BOMEN HET BOS NIET MEER ZIEN? L_Ü! ARCHIEFPROJECTEN DETACHERING ARCHIEFOPSLAG ADVISERING SPECIALISTEN IN ARCHIEFVERZORGING HIEFBEWERKING Postbus 108, 9400 AC Assen. Tel.: 0592-374407. Fax: 0592-375788 archiefopleiding worden gerealiseerd als de huidige docenten, die de geïntegreerde modules moeten gaan geven, al in de ontwikkelfase geïntegreerd gaan denken en zich niet meer als specialisten in de archief wetenschap of in de informatiewetenschap, maar als archief- en informatiekundigen beschouwen. Hoewel de masteropleiding (MA) op hetzelfde moment als de bacheloropleiding (BA) gereed moet zijn, ligt het accent zeker op dit moment sterk op de ontwikkeling van de bacheloroplei ding. Onder leiding van de beide hoogleraren is een gemengde projectgroep aan de slag gegaan die de komende vier maanden de nieuwe bache lormodules moet gaan invullen. Het doel van het project is tot een zodanige beschrijving en inhoudelijke afstemming van de modules te komen dat de inhoud en opzet van de bachelo ropleiding eenduidig vastgesteld kunnen wor den en de uitvoering van de afzonderlijke modulen door nader aan te wijzen docenten verder kan worden voorbereid. Dat alles moet gebeuren op basis van enkele kerndocumenten die in februari en maart werden geformuleerd en die een omschrijving geven van (1) de algemene leerdoelen, (2) de inhoudelijke oriëntatie van het nieuwe programma, (3) de nieuwe module tabel en (4) globale beschrijvingen van de nieu we modules. Bij de ontwikkeling van de bacheloroplei ding moet ook de ontwikkeling van een master programma in het oog worden gehouden, omdat bachelor- en masteropleiding voor een belangrijk deel op elkaar moeten aansluiten. Op dit moment is de gedachtevorming over de mas teropleiding nog in een beginstadium. De meest aantrekkelijke optie lijkt een tweejarige master opleiding. Die zou enerzijds kunnen bestaan uit een archivistische scriptie en enkele archiefspe- cifieke modulen (bijvoorbeeld over selectie en over registratuur- en instellingengeschiedenis) en enkele modulen die in samenwerking met anderen (bijvoorbeeld Informatiewetenschap of Geschiedenis) worden verzorgd. Financiering hiervan lijkt alleen haalbaar als de masteroplei ding (deels) een duale opzet krijgt, dat wil zeg gen: een combinatie wordt van (door de werkge ver betaald) werken en studeren. Dat past overi gens goed in het door het archiefwezen voorge stane beroepsprofiel. De overgang naar het BaMa-stelsel gaat aan de Universiteit van Amsterdam gepaard met een overgang van een trimester-systeem met drie onderwijsperioden per jaar naar een semester systeem met twee onderwijsperioden per jaar. Nadeel daarvan is, dat het nieuwe programma in vrijwel geen enkel opzicht aansluit op het oude en dus in één keer moet worden ingevoerd. Dat vraagt veel aandacht voor goede overgangsrege lingen die zijn toegesneden op de individuele student en vooral op de individuele deeltijdstu dent. De werkgroepjes die de afzonderlijke modu len van het bachelorprogramma moeten gaan ontwerpen zijn medio maart van start gegaan. De resultaten tot dusver zijn bemoedigend. Hoewel Informatiewetenschap meer op digitale informatie en Archiefwetenschap meer op het historisch proces is gericht, zijn er tot nu toe geen redenen om aan te nemen dat bij integratie één van beide disciplines, de archiefwetenschap of de informatiewetenschap, aan identiteit of aan specifieke opleidingsinhoud verliest. Archief- en Informatiewetenschap blijken meer nog dan werd aangenomen complementair aan elkaar. Wat afwijkt is niet alleen het object (pro cesgebonden informatie vs. anders gestructu reerde informatie), maar ook en vooral de oriën tatie. De archiefwetenschap lijkt meer oog te hebben voor de productie en de intrinsieke kwa liteit van informatie, terwijl de informatiewe tenschap beter thuis is in de vraagzijde en de kwaliteit van de informatievoorziening. Een integratie van beide benaderingen moet tot een mooi opleidings- en beroepsprofiel kunnen lei den. Eindtermen en oriëntatie Het masterprogramma Van trimester naar semester Tot besluit Theo Thomassen is verbonden aan de Archiefschool. De eindtermen van de geïntegreerde bacheloropleiding 'Communicatie- en Informatiewetenschappen' (Archief- en Informatiewetenschap) zijn als volgt geformuleerd: De student die de BA-fase heeft afgerond, beschikt over kennis van en inzicht in: kenmerken van informatie, docu mentaire informatie en procesge bonden informatie en hun primai re en secundaire functies; technische en sociale infrastruc tuur van de informatievoorziening; maatschappelijke, culturele, poli tieke en economische aspecten van de informatievoorziening; juridische en ethische aspecten van informatie; de functies van informatie in organisaties; de productie, het beheer en gebruik van informatie in en door organisaties, en hun organisatori sche context; documentaire representatie, regi stratie, metadata, opslag en retrieval; informatiesystemen en de daar voor relevante informatietechnolo gie; informatie-, document-, records- en kennismanagement; vakspecifieke technieken en methoden van onderzoek; structuur en richtingen binnen het vakgebied en de relatie met ande re informatievakken; de organisatie van informatiebe- roepen en het toekomstige werk veld. Deze leerdoelen zullen worden uit gewerkt vanuit een gemeenschappe lijke benadering. Die benadering is contextueel, mediumneutraal en pro cesgericht, waarbij actualiteit en his torische ontwikkeling evenwichtig aandacht krijgen. Informatie zal wor den geanalyseerd vanuit haar cultu rele context en uit de context van haar ontstaan, beheer en gebruik. Het object is informatie, ongeacht op welk medium die informatie is vastgelegd. Centraal staan niet de fysieke documenten, maar de infor matieprocessen waarin die docu menten een rol spelen, hebben gespeeld of zullen spelen. archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 7