Een reis naar Londen een kans voor archieven ^heckMark Werken met een kwaliteitshandvest management support nieuws uit het veld Voor mij ligt een 'Reader's Ticket' op naam van Mr. H. Seijlhouwer dat mij vanaf maart 2001 drie jaar toestaat om onderzoek te verrichten in The Public Record Office in Kew, London. Maar laat ik bij het begin beginnen. Ter gelegenheid van de KVAN-studieda- gen (december 2000) was een kleine prijsvraag uitgeschreven waar ik de win naar van bleek. Thuis werd daar niet eens van opgekeken. Dat komt een klein beet je omdat ik jaren terug aan tal van prijs vragen meedeed en met de regelmaat van de klok wat won. De reactie, zelfs van verre familieleden, was dan ook: 'O, heb je weer een slagzin voor zeep gemaakt?' Maar deze keer was het serieus. De prijs vraag, maar ook de prijs. Een reis naar Londen. Toen het Archievenblad vroeg om er een stukje over te schrijven leek het me niet gepast om alleen over Soho, het fantastische Chinese eten en de gratis toegankelijke musea te schrijven. Dat laatste is overigens ook niet te versmaden en onbegrijpelijk. Tate Modern Gallery: goed voor zeker twee volle dagen kunst en nul pond toegang. Nu mag dat ook wel want verder is Londen één grote samenzwering om je toch met een lege portemonnee te laten vertrekken. Archieven dus. Met de eerste de beste zoekmachine het world wide web op. Ingetikt: 'Archives' en 'London'. Resultaat: http://www.pro.gov.uk/ Een ja- 10 nooit één pas voor alle archieven zou wil len hebben. Op aparte terminals vul je je gegevens in. Daarna ga je naar een balie even verderop en daar ligt je pas klaar. Die heb je wel degelijk nodig. Om de leeszalen in te kunnen, alle op de eerste verdieping en alleen toegankelijk via een tourniquet (met een beveiligingsbeambte ernaast), om het gebouw weer te kunnen verlaten en om de stukken aan te vragen en terug te bezorgen. Op een beeld scherm zoek je op wat je wilt hebben, om de stukken daadwerkelijk aan te vragen haal je je pas langs de barcodelezer en binnen 35 minuten liggen de stukken voor je klaar. Blijkt er in Nederland gelukkig toch nog iets beter te zijn: ons kwaliteitshandvest belooft 30 minuten. Het PRO heeft in de publieksruimte een boekwinkel, een permanente tentoon stelling over Vaderlandse Geschiedenis - met in de vitrines originele stukken, waaronder het Doomesday Book - en een restaurant. In een dikke folder over het programma voor dit jaar zijn naast lezingen en de kalligrafiecursussen de gekostumeerde rondleidingen het meest opvallend. Onnodig te zeggen dat ik diep onder de indruk ben geraakt van service, kwaliteit en publieksvriendelijkheid van het PRO. loersmakende site. Als je zelf nog een site moet maken, ga er dan vooral niet kijken. Van afgunst stop je acuut. Maar het is een prachtig voorbeeld van hoe ze er allemaal uit zouden kunnen zien. Niet alleen qua vormgeving en navigatie, maar vooral qua inhoud. Voor nieu we bezoekers is er zelfs een voorbeeld van hoe de eerste dag van je bezoek er uitziet, inclu sief de inschrijving en instruc ties over het gebruik van losse vellen schrijfpapier en potlo den. En attent! Zo staat er in een tussen zinnetje dat mensen die niet gewend zijn aan het wat frisse klimaat van een aircon ditioned omgeving er wellicht verstandig aan doen om een shawl of een vest mee te nemen. Kijk, van die dingen houd ik. Via de e-mail contact maken was uiter aard simpel, een afspraak zo gemaakt. In Londen met de metro naar Kew, wat wij (mijn echtgenote en ik) nog kenden van een eerder bezoek en de prachtige tui nen. Vlak voor het station zagen we links een enorm advocatenkantoor liggen, of anders het hoofdkantoor van een multi national. Na een wandeling van tien minuten door straatjes uit 'No Milk Today' van Herman's Hermits bleek dat advocatenkantoor het Public Record Office te zijn. Tussen grote waterpartijen met exotische vogels door, via een enorm plein naar een uiterst modern vormgege ven gebouw. Prachtig. Na de draaideur direct Security en of je je tas maar wilt leegmaken. 'Looking for bombs and stuff' zoals ik later hoorde. Je vergeet nog wel eens dat Engeland een Ierse Kwestie heeft, maar hier zit je neus weer direct op de feiten. Mijn contactpersoon, mevrouw Satvin- der Ubhi, kwam direct naar de receptie balie en na mijn echtgenote met (oplos- )koffie en de Punch in het restaurant te hebben geïnstalleerd heeft mevrouw Ubhi mij het een en ander over het PRO verteld. En me dus ingeschreven als Reader. Dat laatste ging zo snel, en zo gemakke lijk, en alleen maar iets sneller dan nor maal omdat ik dan toch wel even een buitenlandse gast was, dat ik in Engeland nieuws uit het veld NETWERKEN MET ERFGOED: Op 15 maart 2001 organiseerde de Stichting Museaal en Historisch Perspec tief Noord-Holland (MHP) een sympo sium getiteld Netwerken met erfgoed, samenwerking rond erfgoededucatie. De stichting wil door netwerken voor erf goededucatie komen tot afstemming van het aanbod van erfgoedinstellingen op de vraag vanuit het voortgezet onderwijs. In een netwerk ontmoeten docenten en medewerkers van erfgoedinstellingen elkaar met het doel tot concrete samen werkingsprojecten te komen. Leerlingen in Noord-Holland kunnen daardoor meer in aanraking komen met cultureel erfgoed. Er bestaat in het onderwijs grote behoefte aan informatie over erfgoed educatie in het kader van het vak culture le en kunstzinnige vorming (CKV). Met het symposium bracht de Stichting MHP medewerkers van musea, historische verenigingen, archieven en scholen met elkaar in contact. Het ochtendprogramma bestond uit lezingen en een leuk spel waar bij de kennis van de deelnemers over cul tureel erfgoed in Noord-Holland werd getest. Een van de lezingen ging over het rapport 'Cultureel erfgoed in het onder wijs. Een onderzoek naar wensen en meningen van onderwijsgevenden en onderwijsbegeleiders' (Kohnstamm Insti tuut, Amsterdam, SCO-rapport nr. 591). 's Middags werd in workshops gewerkt met erfgoedbronnen. De deelnemers was gevraagd een archiefstuk, voorwerp of foto - allemaal vormen van erfgoed - mee te nemen. Aan dit Noord-Hollandse sympo sium deden 27 musea, negen historische verenigingen en slechts drie scholen en twee archiefdiensten mee. Archiefdiensten worden steeds vaker betrokken bij erfgoed- educatie. Het was daarom jammer dat er niet meer archiefdiensten aanwezig waren bij deze leuke en leerzame bijeenkomst. Na de presentatie van het Handvest Dienstverlening Archieven tijdens de stu diedagen KVAN in december, is het nu tijd voor een volgende stap, de imple mentatie van het Handvest in de organi satie. Werkt u bij een archiefbeherende instel ling, bent u verantwoordelijk voor de (externe) dienstverlening of wilt u de dienstverlening verder verbeteren? Dan kunt u deelnemen aan de DIVA-confe- rentie die op 7 juni 2001 zal plaatsvinden in het Gemeentearchief Rotterdam. U kunt zich opgeven voor het ochtend programma en/of het middagprogramma via het aanmeldingsformulier op www.divakoepel.nl Tijdens de bijeenkomst in het Gemeen tearchief Rotterdam op donderdag 7 juni laten Richard Hermans en Fred Schot zien welke toekomstplannen erfgoedkoe pel DIVA heeft met het Handvest Dienst verlening Archieven. Aan de hand van het Rotterdamse Handvest zal Janny Steenhuis, hoofd sector Beheer van het Gemeentearchief, illustreren hoe het Handvest in Rotterdam geïmplemen teerd is. In de middag vindt een work shop plaats waarin CheckMark manage ment support de deelnemers confron teert met de wensen van de bezoekers. De deelnemers dienen zich te verplaatsen in de rol van bezoeker of gebruiker van de diensten die het archief te bieden heeft. Door Hans Seijlhouwer Tate Gallery, Londen. archievenblad mei 2001 Het Public Record Office in Kew, Londen. Vormen van erfgoed: een negentiende-eeuwse rammelaar, een doopjurk en doopboeken. archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 5