Papier- Boekrestauratoren 7 IÖ Studiedagen SOD: digitale archieven www.sterken.nl I STERKEN Jo I m ATELIER m Heeft u onze internet site al eens bezocht? KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 0031 [0110 23 402 91 06 539 468 40 06 514048 48 TELEFAX 0031 [0] 10 46 034 37 E - MAILinfo@artconservation.nl WEBSITE www.artconservation.nl Cff r oT <0 Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: BuroDenBoer Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl nieuws uit het veld SOD-Studiedagen 9 on 1 I RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 A0 ii [LJi:t t.ULDE CS.".*?.' A* ff DIGITALISEREN p A. CONSERVEREN r[r 8? LU DETACHEREN pj r-A RESTAUREREN CO 'JJ Door Peter Diebeis Op 22 en 23 maart organiseerde de SOD voor de 47ste keer haar jaarlijkse stu diedagen. Op uitnodiging van het SOD- bestuur was ik als lid van het KVAN- bestuur in de gelegenheid deze dagen te bezoeken. Het thema voor dit jaar: Digitale archieven trok meer dan 250 deel nemers naar conferentieoord 'De Blije Werelt' in Lunteren. Een groot succes voor de organisatie, zo meldde voorzitter M.H. Kamphuis in zijn openingsspeech, waarin hij de verwachting uitsprak dat de hoge opkomst betekende dat de mede werkers in de documentaire informatie voorziening de toegenomen digitalisering van hun vak ter harte nemen. Laat de div'er zich niet alleen beperken tot de uit voering van het digitale archiefwerk, maar ook de regie over dit onderwerp oppakken, luidde de boodschap van Kamphuis. Ook de titel van de komende Upgradeconferentie van de SOD, Hoe blijf ik in de kopgroep?, wijst naar deze regie functie voor een div-afdeling. Of de div-afdelingen binnen de overheid in de praktijk al de kopgroep vormen op het terrein van de archiefdigitalisering moet worden betwijfeld, zo stelde de eer ste spreker, de heer J.J. Moelker. Moelker is ir, Binnenlandse Zaken er, Koninkrijksrelaties 7^ ICT-beleid informatiemanagement mr. J J Moelker MPA Directie Informatiebeleid Openbare Sector hoofd van de afdeling Infrastructuur en Continuïteit van de directie Informatie beleid Openbare Sector van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties (BZK). In zijn verhaal ging Moel ker uitgebreid in op de ontwikkelingen bij de rijksoverheid rond elektronische docu mentaire informatievoorziening. De digi talisering binnen de overheid loopt in de ogen van de Tweede Kamer nog achter bij de verwachtingen en in de praktijk zijn het vooral nog de uitvoerende overheids instanties als de belastingdienst die ver zijn op dit terrein. Beleidszaken komen vooral nog via het papier tot ons en het is nu juist het streven dit papiergebruik ver der terug te brengen en de burger interac tief met de overheid te laten communice ren. De plannen van minister Van Boxtel rond de digitalisering van ons land Digitale Delta, Nederland gaat Digitaal) en hiermee nauw samenhangende projecten rond elektronisch stemmen, de stroomlij ning van basisgegevens, Overheidsloket 2000, de elektronische handtekening en het stimuleren van het internetgebruik wijzen erop dat er het nodige gebeurt. De directie Informatiebeleid van BZK is nauw betrokken bij deze projecten en wil graag als voorbeeld en adviseur fungeren voor de overige overheidsinstanties. Medewer kers van de directie onderzoeken de toe komstige ontwikkelingen op het gebied van digitalisering en de consequenties voor overheidsorganisaties. De rol van de documentaire informatieverzorger kan volgens Moelker belangrijk zijn, maar dan zal de beroepsgroep zich wel meer op het onderwerp moeten gaan richten met behulp van gerichte opleidingen, via ken nisoverdracht en een attitudeverandering. Discussiegroepen De inhoud van Moelkers verhaal konden de deelnemers direct verwerken in de eerste sessie van de discussiegroe pen, waarin gesproken werd over de toe komstvisie rond de inrichting van de documentaire informatievoorziening. Onderlinge ervaringen werden uitgewis seld en leidden tot verwachtingen over hoe het vakgebied binnenkort zou veran deren. Weinig opvallend hierin waren de uitgesproken verwachtingen dat het vak gebied sneller, onpersoonlijker, meer geautomatiseerd en klantgerichter zou (moeten) worden en dat dit voor de een uitdagend, voor de ander eerder bedrei gend overkwam. Hoe staat de documentaire informatie voorziening er nu in de praktijk voor ten aanzien van de elektronische dienstverle ning en hoe gaat die rol veranderen? Op deze vragen gingen de heren H.J. Woltering en P. Wesselink, adviseurs bij Cap Gemini Ernst Young, in een duo presentatie uitgebreid in. In hun bijdrage rond de rol van het document binnen de elektronische dienstverlening stond de praktische insteek voorop en hierbij wer den de deelnemers in de zaal actief betrokken. Ook Woltering en Wesselink namen recente ontwikkelingen als div en internet, de belangrijke rol van docu menten in dienstverleningsconcepten als Overheidsloket 2000 en de toekomst van Content Management onder de loep. De deelnemers konden vervolgens weer in hun discussiegroep aan de slag met de vraag hoe de interne dienstverlening geoptimaliseerd zou kunnen worden. Competenties Aan het begin van de tweede dag wijdde Thijs Laeven, partner bij Innogration Management Consultants en adviseur van het DIVA-project Com petentieprofielen, de deelnemers in in het fenomeen van competenties, speciaal die voor de documentaire-informatieverzor ger. Wat wordt er van een div'er aan ken nis, vaardigheden en attitude verwacht en hoe zijn deze straks in de set van profielen terug te vinden? Uiteraard ging Thijs Laeven ook in op de voortgang van het project Competentieprofielen zelf. Circle Software Group Digitale documenten op de werkplek en in het archief Wiel Swlnckels, productmanager Document Manager Bas Dekkers, sales consultant overheid Vrijdag 23 maart 2001 Daarna demonstreerden Bas Dekkers en Wiel Swinckels, sales consultant respec tievelijk productmanager bij Circle Software, het product Document manager platform tijdens hun presentatie over digitale documenten op de werkplek en in het archief. Beide presentaties gaven weer voldoende stof tot nadenken in de discussiegroepen die deze keer de vraag trachtten te beantwoorden hoe de div'er zich het beste kan profileren naar klan tengroepen. Al met ai was er sprake van zeer succes volle studiedagen, met presentaties van hoog niveau en een actieve rol van de deelnemers. De organisatie was ook dit jaar uitstekend en net als voorgaande jaren in handen Jan Pap, secretaris SOD. Aangezien de heer Pap dit jaar voor het laatst de studiedagen organiseerde werd hij door voorzitter Kamphuis uitgebreid bedankt voor zijn jarenlange inzet. Zie voor de tekst en/of dia's van de presentaties van de studiedagen: www.sod-opleidingen.nl Informatie over project Competentieprofielen: www.divakoepel.nl mei 2ooi archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 4