Fotomonument 2000 2s O C KIJK ON S! 1 000090906000 Records Management Conventie EU Internet nieuws U. In het najaar van 2000 hebben veel mensen gereageerd op de oproep van de Stichting FotoMonument 2000 om foto's van het dagelijkse leven in te stu ren. De onderwerpen zijn zeer geva rieerd. Een aantal series is gewijd aan het thema 'het familieleven' en 'het dage lijkse leven thuis'. Het opstaan, dou chen, ontbijten, boodschappen doen, buiten zetten van de vuilnisbak en 's avonds uitgaan zijn in beeld gebracht. Ook foto's van familiefeesten als kerst mis en sinterklaas zijn veelvuldig inge zonden, naast impressies van huwelijks feesten, geboorten, verjaardagspartijtjes en een enkele uitvaart. Een tweede cate gorie is gewijd aan 'het werk': kantoorle ven, werken op straat en in de bouw en het boerenleven. Een derde groep foto's heeft 'vrijetijdsbesteding' als onderwerp. Sporten, ijspret, kunstzinnige activitei ten als pottenbakken en musiceren zijn vastgelegd. Ook zijn er foto's gemaakt van mensen die bezig zijn met archief onderzoek. FotoMonument 2000 biedt een bijzonder beeld van de Nederlandse 13 april t/m 3 juni 2001 Het Zaans Museum op de Zaanse Schans in Zaandam samenleving in het jaar 2000. De foto's worden na verloop van tijd overge dragen aan de rijksarchieven in de pro vincie. Een selectie van de inzendingen is opgenomen in het FotoMonument 2000 boek. Dit boek is te bestellen bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, tel. (030) 276 02 44. Wilt u alle inzendingen zien, gaat u dan naar de tentoonstelling in het Zaans Museum (tot 4 juni; maandag gesloten) op de Zaanse Schans in Zaandam. Honderd jaar in beeld. Honderd jaar foto's uit de National Archives and Records Administration in Washing ton. Een prachtige 'fotowebsite' die laat zien dat archief en museum in eikaars verlengde liggen. Het Nationaal Archief van Australië heeft richtlijnen voor het archiveren van internet-bronnen op de website gezet: 'Guidelines for Keeping Records of Web-based Activity in the Common wealth Government' en 'A Policy for Keeping Records of Web-based Activity in the Commonwealth Government'. - Het Nederlandsch Economisch-His- torisch Archief heeft een eigen site gekregen, met aandacht voor collec ties, publicaties en het BARN. Handige site voor bedrijfsarchieven. Digitale catalogus van archiefstukken, film, archeologische en cultuurhistori sche objecten in de provincie Flevo land. De catalogus is geschikt voor gerichte vragen en voor rondneuzen. nieuws uit het veld Siegfried lanzing is per januari 2001 benoemd tot streekarchivaris van de Streekarchiefdienst Hollands Midden. De Streekarchiefdienst is vanaf februari versterkt met twee personen. Michaël Lucassen is in dienst getreden als coör dinator interne dienstverlening, hij werkte daarvoor bij het Regionaal Archief Alkmaar. Coretta Wijbrans is de nieuwe coördinator externe dienstver lening; zij heeft haar doctoraaloplei ding Archivistiek aan de Universiteit van Amsterdam bijna voltooid. Paula van der Houwen is benoemd tot consulente archieven in Zuid-Holland. Dit is een unieke functie binnen het archiefwezen. Zij werkt vanuit het Erfgoedhuis Zuid-Holland. Hiervoor was Van der Houwen werkzaam als coördinator van de opleiding Integraal Document Management aan de Erasmus Universiteit. Tijdens de bijeenkomst presenteerde de themagroep 'elektronisch berichtenver keer en de archieffunctie' drie scenario's voor de ontwikkeling van recordkeeping vanuit technologisch perspectief. Hoe kunnen we bereiken dat e-mail geaccep teerd wordt als formeel, geautoriseerd en professioneel communicatiemiddel in de interactie tussen burgers en overheid en tussen de overheden onderling? De themagroep 'coördinatie' presenteer de een eerste aanzet van een referentie tegenover het project Digidoc bij het ministerie van VWS, dat werkt aan het digitaal departement. Ten slotte volgde een presentatie van de hoofdafdeling huurgeschillen van het ministerie van VROM. Een videoconferentie vormde de afslui ting van de dag. De deelnemers konden van gedachten wisselen met een team van professoren van de School of Information van de University van Ann Arbor, Michigan, dat werkt aan Records Management. Het Amerikaanse team - naast 'visiting professor' Eric Ketelaar bestaande uit Margaret Hedstrom, Beth Yakel en David Wallace - trachtte vragen te beantwoorden die tijdens de bijeen komst waren geformuleerd. Zie voor meer informatie: www.RMConventie.nl Op 29 maart opende de heer Kordes, voorzitter van erfgoedkoepel DIVA, het eerste evenement van de Records Ma nagement Conventie (RMC) in Den Haag. De RMC is een platform voor het uitwisselen van ervaringen op het gebied van 'records management'. De voort schrijdende digitalisering vraagt om een andere wijze van record management en (digitaal) archiefbeheer. De RMC wil bij praktische vraagstukken de helpende hand bieden. Zij wil casussen uit de prak tijk presenteren en deelnemers de moge lijkheid bieden die te vergelijken en er lering uit te trekken. Experts vanuit ver schillende disciplines komen in thema- groepen bij elkaar om te zoeken naar oplossingen voor knelpunten bij records management en digitaal archiefbeheer. Inmiddels zijn meerdere bedrijven, per sonen en organisaties bij het platform betrokken. model waarin records management en werkprocessen (met de bijbehorende software) geïntegreerd zijn. De thema groep 'preservering' gaf een toelichting op de problematiek rond het behoud van elektronische archiefstukken. Onder het motto 'Skills for the Future' schetste de themagroep 'opleidingen' een beeld van de inhoud en organisatie van het toe komstige onderwijs. De themagroep pleitte voor transparante programma's die gericht zijn op het aanleren van brede en hoge competenties. In de praktijk blijkt de aanpak van instel ling tot instelling te variëren. Zo staat de aanpak van het recordkeeping system voor het ministerie van Financiën diametraal NIEUWS u i t FotoMonumentR'I'IO Bezoek de landelijke expositie van FotoMonument 2000 en beleef het dagelijks leven van Nederland in duizenden foto's archievenblad mei 2001 i 1 jaJ '/WMftfrftiMr Al mmaaa. r-r-rn-ris, www.nara.gov/exhall/picturing the cen- turv/home.htmi www.naa.gov.au/recordkeeping/er/web records/i ntro.html s i f... s. Hl IVedprlamlsch Kconnmuch-llistorifich Archïëf^| r„», www.neha.nl www.flevolandbovenwater.nl het veld mei 200i archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3