I r Ibinne n O Tentoonstellingen O UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Bijeenkomsten 44 agenda aan congres Padasosik Cursussen Bijeenkomsten KVAN 45 flÜGENy Tot 12 mei Tilburg in de kolo niën, de koloniën in Tilburg De gebroeders Marcellus en Cor nells Bles bevoe ren de oceanen in de achttiende eeuw. De oudste van de twee, Mar cellus, trad in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie en verbleef in Batavia en Ceylon. Op het laatstgenoem de eiland huwde hij, en kreeg hij kinde ren. Zijn jongere broer Cornelis werd notaris te Tilburg en rentmeester te Boxtel. Door zijn huwelijk werd hij samen met zijn vrouw eigenaar van een plantage in Suriname. De tentoonstelling geeft een beeld van de banden van beide broers met Ceylon respectievelijk Suriname. Het bronnen materiaal komt voornamelijk uit het Regionaal Historisch Centrum Tilburg. Regionaal Historisch Centrum Tilburg, Kazernehof 75, Tilburg Tentoonstelling thuis: rhc.tilburg.nl/ receptie/tentoon/tikkit/index.htm Info: tel. (013) 542 94 92 Tot 24 juni Eerst ghedruckt 250 Placcaten: de Middelburgse drukkersfamilie Moulert 1597-1646 De geschiedenis van de boekdruk kunst, de uitgeverij en de boekhandel in de zeventiende eeuw aan de hand van de Middelburgse drukkersfamilie Moulert. Drie generaties Moulert leverden druk werk aan de Staten van Zeeland, waaron der plakkaten met geboden en ordonnan ties. Het drukkersbedrijf herleeft in de kel ders van het archief. U kunt zelf een 'res tauratie-plakkaat' kopen ter ondersteu ning van de restauratie van de zwaar beschadigde Cochenille-registerband. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 62 88 00, e mail: info@zeeuwsarchief.nl www.zeeuwsarchief.nl Tot 25 juni Foto's uit de Manfred Heiting Collectie: portretten en stille vens Fotografie uit de ne gentiende en twintigste eeuw is een belangrijk on derdeel van de verzameling van het Rijksmuseum. Regelmatig wordt aandacht besteed aan dit populaire onder deel van de collectie. Ditmaal gebeurt dit door topstukken tentoon te stellen uit een van de beste privé-verzamelingen ter wereld: die van Manfred Heiting. Het Rijksmuseum presenteert meesterwerken van Talbot, Cameron, Man Ray, Kertész, Paul Citroen, Steichen en Avedon: een ere galerij van de fotografie. Tot 3 september Half-om-half; kunst-vee-geschiedenis Een actueler onderwerp voor een tij delijke tentoonstelling is niet denkbaar: koeien en varkens spelen de hoofdrol. De dieren worden in kunstzinnig en histo risch perspectief benaderd. Vee staat cen traal als levend wezen; als product en als voorwerp van slacht. Voor elk thema zijn vier moderne kunstwerken geselecteerd, naast historisch materiaal dat schaalver groting, mechanisering en commerciali sering in de laatste twee eeuwen laat zien. In de leesruimte is volop informatie over mond- en klauwzeer voor handen. Historisch Museum Apeldoorn Van Reekum Museum, Raadhuisplein 8, Apeldoorn Info: tel. (055) 521 61 29 www.apeldoorn.nl Tot 17 september Zimmer Frei: Nederland - Duitsland na 1945 Kennen Nederlanders en Duitsers elkaar eigenlijk wel? Hoe denken Duitsers over Nederlan ders en andersom. De buurlanden hebben de draad na de oorlog weer snel opgepakt. Hoe ver liep dit proces? Hoe wer den de wonden geheeld en de relaties weer opge bouwd? Deze vragen tracht de tentoon stelling (i.s.m. Haus der Geschichte in Bonn) te beantwoorden. Rijksmuseum, Stadhouderskade 42, Amsterdam Info: (020) 674 70 47 www.rjjksmuseum.nl nrrmiini mini 15 mei Eerste Ledenvergadering DIVA Themamiddag over archieven onderwijs. Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam Info: tel. (020) 462 77 20, e mail: diva@divakoepel.nl 21 mei De Nederlandse stad in de twintigste eeuw als technische constructie De studiedag in het Museum Energetica is gewijd aan het cluster 'Stad en Stedelijke Technieken', onderdeel van deel VI van de reeks Techniek in Nederland in de Twintigste Eeuw, dat in de herfst zal verschijnen. Leden van dit cluster verzorgen de presentaties. Dagvoorzitter is prof.dr. Pim Kooij. Sprekers zijn dr. Cornelis Disco over 'Stedelijke techniekgeschiedenis', drs. Hans Buiter over 'De elektrische stad', dr. Adrienne van den Bogaard over 'De stad als innovatieknooppunt. Stedelijke stof wisseling en stadsplanning' en prof.dr. Ed Taverne over 'Stedelijke implicaties van het rijkswegennet 1930-1966'. archievenblad Museum Energetica, Hoogte Kadijk 400, Amsterdam Informatie: Jan van den Noort, tel./fax (010) 436 60 14 Aanmelding vóór 15 mei bij Tabitha van Assem, tel. (040) 247 27 08, e mail: t.v.assem@tm.tue.nl (deelname gratis) 27 juni Best Practices DIS Leer van de ervaringen van uw colle ga's bij Digitaal Duurzaam Document beheer. Neem kennis van de ervaringen van de Gemeente Heerlen, Archiefservice Nederland, Koninklijke Bibliotheek, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Gemeentearchief Amsterdam. Musis Sacrum Arnhem Prijs: f 1299, - Info en aanmelding: Studiecentrum voor Bedrijf en Overheid, tel. (040) 297 49 80 www.sbo.nl/dis.htm 19-10 oktober 10e Dag van het Document De informatiespecialist kan weer terecht bij congres en beurs, op 9 okto ber, en bij de workshops op 10 oktober. De Reehorst, Ede Info en organisatie: Bureau Creutzberg, tel. (050) 318 99 50 info@dagdocument.nl Bildung Voorjaar 2002 Congres 'Archivpadagogik' De Duitse archivarissenvereniging zal in het voor jaar van 2002 een congres organiseren met dit thema. De voorbereidingen zijn reeds begonnen. U kunt informatie vergaren en ideeën aanleveren via de website. www.archivpaedagogen.de/allgemei/DMAS- TER.htm I 15 mei, 12 juni, 25 september, 6 november De nieuwe rol van document- en kennisfacilities Seminarcyclus over de manier waar op organisaties met documenten en ken nis omgaan. Op vier middagen presente ren een inleider en drie organisaties prak tijkervaringen, tips en valkuilen. De thema's zijn digitalisering (15 mei), kennismanagement (12 juni), intranet (25 september) en verandermanagement (6 november). Maarssen Kosten: 1295, - (of f 420,- per sessie) Info en organisatie: Kopter Presents, tel. (038) 447 80 01 11-14 juli Digital Cultural Heritage III: Digital Cultural Heritage III Thema van de derde editie van de Amsterdam- Maastricht Summer University is zoekmachi nes en analyse-instru menten voor archieven en documenta tiecentra. McLuhun Institute, Grote Gracht 82, Maastricht Info: tel. (020) 620 02 25 alana@amsu.edu I 30 juli-3 augustus International Summer School on the Digital Library De cursus 'Management of Change' (30 juli-3 augustus) identificeert nieuwe kansen voor bibliotheken om een veran dering in de eigen organisatie in gang te zetten. Doelgroep: bibliotheekmanagers en bibliothecarissen van kenniscentra. De cursus 'Changing World of Education1 gaat in op de rol die (digitale) bibliothe ken spelen in het onderwijs aan de hand van praktische ervaringen en cases. Cursusleider is Hans Roes (KUB). Katholieke Universiteit Brabant Info en organisatie: Ticer B.V. tel. (013) 466 83 10 www.ticer.nl 6 juni Studiedag sportarchieven Archieven van sportinstellingen worden vaak slecht bewaard en zijn daar door niet beschikbaar voor onderzoek. Tegelijkertijd heeft het publiek een groei ende belangstelling voor de geschiedenis van sport als maatschappelijk verschijn sel. Reden genoeg om sportarchieven onder de aandacht van archivarissen te brengen. Organisatie: Sectie Particuliere Archieven (KVAN), CANNET en Stichting De Sportwereld Aanvang: 11.30 uur met de ledenvergaderin gen van SPArc en CANNET. Vak Zuid in het Olympisch Stadion in Amsterdam Info: e mail: bureau@kvan.nl 20 september Studiedag 2001 'Digitaal doorgelicht' Hoe krijgen en houden informatiebeheerders greep op digitaal gevormde archieven Informatiebeheerders (en dus ook wij archivarissen) worden in toenemende mate geconfronteerd met de resultaten van digitale archiefvorming. Dé uitda ging waarvoor wij staan is: hoe krijgen en houden wij greep op die digitale infor matiebestanden? Weten wij wel in vol doende mate wat er zich in onze omge ving allemaal afspeelt op digitaal gebied? Hebben we voldoende inzicht in de vor ming van digitale informatiebestanden? Welke gegevens moeten we hiervan vast leggen om toekomstig beheer mogelijk te maken en te houden? Hoe registreren we waar wat is, welke methoden zijn daar voor ontwikkeld of in ontwikkeling? Enz. De Reehorst, Ede Volledige programma volgt in juni. Info: bureau KVAN, tel. (020) 462 77 27, www.kvan.nl mei 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 22