□ram NVBA nieuws nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Vergaderrooster NVBA 2001 Voor- en nadelen van filmen en/of scannen nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA nieuws Welkom nieuwe NVBA-leden: niet aktuele bundels naar (extern) archiefdepot niet aktuele bundels opnemen op microfilm of optical disk afgesloten bundels opnemen op microfilm of optical disk documenten direkt opnemen op microfilm in jackets of op updatable microfiche documenten direkt opnemen op microfilmrol in cassette of op optical disk géén wel co na afhandelen nversie vóór afhandelen dokumenten gescheiden van index en procesdata integratie accent op bundelvorming en -ordening indexering uitbesteden mogelijk eigen beheer noodzakelijk microfilm of optical disk updatable microfiche microfilm of optical disk geringe invloed op organisatie ingrijpende invloed Nieuwe functie? Nieuwe baan? Nieuw project? 40 41 Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nt Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL do. 14-06-2001 Algemene Ledenvergadering NVBA, Utrecht do. 05-07-2001 Dagelijks Bestuur NVBA, do. 13-09-2001 Algemeen Bestuur NVBA 284 Eindhoven do. 01-I 1-2001 Algemene Ledenvergadering NVBA, Hilversum do. 13-12-2001 Algemeen Bestuur NVBA 285 Eindhoven Het heden is (mede) bepaald door het verle den. De toekomst wordt (mede) bepaald door het heden en dus ook door het verleden. In het verleden was onze keuze beperkt tot (micro)film en optische schijf. Nu kunnen we ook scannen en vervolgens kunnen we middels OCR of ICR analoge documenten converteren naar digitale documenten en kunnen we analoge beelden completeren met digitale gegevens. Dat laatste is een fundamentele stap voorwaarts. Aan de hand van in het verleden gebruikte scenario's wil ik dat verschil inzichtelijk maken. Vervolgens kun nen we vaststellen of er vandaag andere criteria kunnen/moeten worden aangelegd als we moe ten beslissen over wel of niet verfilmen of scan nen. De bovenste baan van de figuur geeft inzicht in wat destijds de mogelijkheden waren. De tweede baan laat zien welke beslissingen moesten wor den genomen: Kiezen tussen wel of niet converteren. Kies je voor niet converteren, dan moet je beslissen of je de fysieke bewaring al dan niet in eigen huis zult realiseren. Kies je voor conversie, dan moet je beslissen of je die conversie voor of na afhandeling van de documenten zult uitvoeren. Dat resulteert in vijf mogelijke scenario's. De derde baan laat zien dat bij vier van de vijf scenario's sprake is van volledige scheiding tus sen de documenten en de toegang verlenende ordeningsschema's, de indexen en hulpmidde len voor procesbewaking. De vierde baan laat zien dat bij vier van de vijf scenario's de toegankelijkheid van de informatie primair bepaald wordt door de kwaliteit van de bundelvorming. Het beleid moet dan gericht zijn op optimaliseren van bundelvorming en orde ning; ondersteuning door geautomatiseerd dossier beheer. Bij keuze voor scenario 5 is de toegankelijkheid volledig afhankelijk van de kwaliteit en volledig heid van de indexering. Derhalve zul je die indexering moeten optimaliseren. Bij toepassing van het scenario 5 was overigens al wel een zeke re mate van integratie van documenten en ondersteunende data mogelijk. We zien in de vijfde baan dat bij scenario 2 en 3 de conversie desgewenst buiten de deur kan plaatsvinden. Bij scenario 4 en 5 moet conversie noodzakelijkerwijs in eigen huis worden gereali seerd. Vroeger moest dat vrijwel altijd op één centrale plek gebeuren; tegenwoordig kan dat, als gevolg van de voortgeschreden kantoorauto matisering veelal ook gedecentraliseerd worden. Vervolgens constateren we dat invoering van scenario 2 of 3 nauwelijks van invloed is op de kantoororganisatie. Invoering van scenario 4 of 5 heeft echter ingrijpende gevolgen, omdat de conversie plaatsvindt vóór afhandeling van de documenten. Dat vereist immers omlegging van documentstromen. In de tijdens de lezing getoonde detailfiguren werd voor de scenario's waarbij conversie een rol speelt aangegeven uit welke technische hulp middelen kon worden gekozen. Let wel: hierbij was scannen nog niet in beeld gebracht. Om de impact van scenario 4 en 5, en ook en vooral van scannen, goed te kunnen inschatten moeten we even een zijsprong maken naar het onderwerp toegankelijkheid. Klassiek werd toe gankelijkheid primair gerealiseerd door toepas sing van optimale bundelvorming en ordening. In vaktaal spreken we van directe toegankelijk heid. Slechts op beperkte schaal werd aanvullen de indexering toegepast. Tijdens de lezing werd een figuur getoond waar in de correlatie tussen bundelvormen en soorten vragen werd uitgebeeld en daaruit bleek dat het vaak mogelijk is een vraag te koppelen aan een bepaalde bundel. Daardoor is er slechts inciden teel behoefte aan een index. Zodra de documenten sequentieel worden opge borgen (in een reeks dus) c.q. hun geconverteer de equivalenten sequentieel worden vastgelegd op een film of schijf, zijn ze slechts toegankelijk middels de index. Als we het tot nu toe behandelde samenvatten krijgen we het beeld van de figuur. Nu kunnen we ook het scannen nader bekijken. Daarbij zijn enkele dingen essentieel: Het resultaat is per definitie digitaal en dus per computer benaderbaar en bewerkbaar. Dat op zijn beurt biedt twee interessante mogelijkheden: Toepassen van OCR of ICR met alle voordelen vandien, waaronder full text retrieval. Koppelen van de gescande informatie aan even eens digitale indexgegevens en gegevens t.b.v. procesbewaking, met andere woorden integratie met document of workflow. Gewapend met deze kennis kunnen we nu nader bekijken wat de voor- en nadelen zijn van filmen en scannen. Ben Schmitz Mw. M. Dam VNO-NCW Postbus 93002 2509 AA Den Haag Tel. (070) 349 02 57 H. van den Hurk Hoofdproductschap Akkerbouw Postbus 29739 2502 LS Den Haag Tel. (070) 370 82 02 L.J.L.M. Urlings N.V. Nutsbedrijven Maastricht Maagdendries 12 6211 RW Maastricht Tel. (043) 350 59 27 F.V. Kleffer NS Railinfrabeheer Moreelsepark 1 3500 HA Utrecht Tel. (030) 23 59 676 L.J. Elfring N.V. EPZ Postbus 130 4380 AC Vlissingen Tel. (0113) 35 67 32 Laat het je collega's weten! Stuur even een e-mail naar de redactie van NVBA-Nieuws (harry242@tref.nl) met de volgende gegevens: - voor- en achternaam; - datum wijziging; - functie en werkgever; - evt. oude functie en werkgever. Graag ontvangen wij ook een foto. archievenblad mei 2ooi archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 20