werkweek i van een Samenwerkingsverband Noord-Kennemerland Regionaal Archief Het Regionaal Archief Alkmaar beheert de oudere archieven van 17 gemeenten, 4 waterschappen en een groot aantal particuliere bedrijven, instellingen en personen. De archiefdienst beschikt over een topografisch-historische atlas waarin beeldmateriaal te vinden is over stads- en dorpsgezichten, gebeurtenissen en het dagelijks leven in het verleden. Tevens beschikt de archiefdienst over een uitgebreide bibliotheek. Deze vindt haar oorsprong in de 16de-eeuwse Stadslibrije en bevat een uiterst waardevolle collectie over de geschiedenis van Alkmaar, van de regio en van Nederland in het algemeen. De komende jaren zal het Regionaal Archief zich meer gaan richten op het actief gebruik van het historisch erfgoed. De archiefdienst zal een actieve rol gaan spelen als regionaal historisch kennis- en informatiecentrum en bij het bevorderen van de lokale en regionale geschiedschrijving. Daarmee speelt het archief in op de groeiende vraag bij het publiek naar cultuurhistorische informatie. Het Regionaal Archief is thans nog ondergebracht bij het Samenwerkingsverband Noord-Kennemerland. Het ligt in de bedoeling dat het Regionaal Archief in een aparte gemeenschappelijke regeling wordt ondergebracht. Dit jaar zal ook de interne organisatie van het archief worden aangepast. Vooruitlopend op deze organisatorische vernieuwing heeft het Regionaal Archief thans twee vacatures opengesteld: INVENTARISATOR (36 uur per week) De inventarisator wordt belast met het (zelfstandig) ordenen en beschrijven van archieven en van beeldmateriaal van de topografisch-historische atlas. Daarnaast zal hij/zij assisteren bij het inrichten van tentoonstellingen en verstrekt inlichtingen aan het publiek. In voorkomende gevallen worden studiezaaldiensten verricht. U heeft een HBO werk- en denkniveau en beschikt over een diploma archivistiek B of een vergelijkbaar niveau van kennis en ervaring. U kunt zelfstandig werken, heeft ervaring met geautomatiseerde systemen en een flexibele werkinstelling. Uit uw humor en relativeringsvermogen blijken uw sociale en communicatieve vaardigheden. Een kunsthistorische opleiding c.q. gerichte belangstelling is een pré, evenals kennis van en interesse in de regionale geschiedenis. ARCHIEFASSISTENT (36 uur per week) De archiefassistent (baliemedewerker) wordt belast met algemene ondersteunende werkzaamheden ten behoeve van de dienstverlening op de studiezaal en van het depotbeheer. In voorkomende gevallen ondersteunt u de medewerkers van de studiezaal, bijvoorbeeld met het halen en brengen van bestanden uit het depot. U heeft een diploma archiefassistent of bent bereid om een opleiding daartoe te volgen. U heeft een dienstverlenende instelling en ziet er niet tegenop om van tijd tot tijd een stevige klus aan te pakken. U straalt trots uit bij een net en opgeruimd depot en een nette inrichting van de studiezaal. Wij bieden: - Inventarisator: maximaal fl. 5.661,00 (uitloopschaal) - Archiefassistent: maximaal fl. 4.560,00 (uitloopschaal) Voor beide functies geldt, dat zij in principe tijdelijk zijn. In de nieuwe organisatie komen zij in gewijzigde vorm terug. Dan zal ook de inschaling opnieuw worden bezien. De rechtspositie van de gemeente Alkmaar is van toepassing. Nadere informatie kunt u inwinnen bij Harry de Raad, senior-inventarisator, telefonisch te bereiken onder nummer 072-566 2626. Belangstellenden worden uitgenodigd hun sollicitatie met CV binnen 14 dagen na het verschijnen van deze oproep te richten aan de heer drs. E. Spaans MBA, interim-manager van het Regionaal Archief, Postbus 9232, 1800 GE Alkmaar. het dagboek van: Eigenlijk begint mijn werkweek al op zondag. De school van mijn kinderen heeft de zolder nodig voor een nieuw klaslokaal. En nu moet het archief dat op zolder staat geschoond en in dozen ver pakt worden. Ik doe net of ik hier ver stand van heb en ga gewapend met instructies van onze inspecteur Jeroen van Oss samen met andere ouders aan de slag. Op het eind van de dag hebben we veertig dozen gevuld en een heleboel papier weggegooid. Vooral dat weggooi en is leuk. De maandagochtend start met een bespreking met een paar collega's. We krijgen dit jaar erg veel werk met het inlijsten en in passe-partout zetten van bruiklenen voor musea. Daardoor gaan we ruim over onze geplande uren heen en de vraag is of we dit werk, ofschoon we hier een redelijk tarief voor vragen, nog wel zelf moeten doen. Met name de vraag of we dit werk kunnen uitbesteden aan medewerkers die ook een eigen res tauratie-atelier hebben, leidt tot een levendige discussie. We komen er niet uit. Na de wekelijkse gezamenlijke koffiepauze geeft collega Douwe Koen uitleg over het kadaster. Met behulp van interne scholingen proberen we onze kennis op peil te houden. Zoals gebruike lijk op tijd naar huis om eerst de hond (van het kantoor van mijn man) en dan de kinderen (van school) te halen. Dinsdag zit ik de hele dag op de archief- school in Amsterdam voor de cursus 'Kennis nabij', een algemene bijscho lingscursus. Het is inmiddels de derde dag van de cursus en ik begin het gevoel te krijgen dat we in herhalingen verval len. Het besef dat we ons niet alleen meer mogen richten op het oude archief, maar ons ook dienen bezig te houden met archieven vanaf hun prille ontstaan, wordt er ook vandaag weer ingehamerd. De vertaalslag naar de praktijk van alle dag ontbreekt helaas, 's Avonds als redac tielid van het tijdschrift Oud-Utrecht een eerste gesprek gevoerd met een kandidaat voor de functie van betaalde eindredac teur. De woensdag begint met eerst een uurtje thuis telewerken. Dan stap ik op de trein naar Arnhem voor de feestelijke opening van de nieuwe studiezaal van het Gelders Historisch Centrum Arnhem i.o. Rick van der Ploeg wordt op ludieke wijze te grazen genomen door een naar mannen smachtende freule en haar dienstmaagd die voor die ochtend uit hun archiefgraf herrezen zijn. 's Middags nog even terug naar Het Utrechts Archief om de eerste proef van een onderzoeksgids naar Utrechtse migranten te bekijken. Donderdag is de vaste vergaderdag voor het managementteam, waar ik deel van uitmaak. De ene week hebben we een gewone MT-vergadering; de andere week een bouwvergadering in verband met onze voor 2004 geplande verhuizing naar het centrum van de stad. Vandaag staat onder andere een lijvig rapport van de werkeenheid inventarisatie op de agenda over het toegankelijk maken van onze archieven. Er is uitgegaan van maat werk per archief; de klassieke inventaris is slechts in sommige gevallen het uitein delijk streven. Toch levert deze pragmati sche en vraaggerichte berekening nog voor 88 jaren werk op. 's Avonds thuis op de bank de drukproeven van de migran- tengids gecorrigeerd. Vrijdag is mijn lievelingsdag. Dankzij de atv zijn veel collega's vrij en kan ik in alle rust doorwerken. Op het eind van de ochtend houden we met een klein groep je mensen onder leiding van onze coör dinator materieel beheer een depotin spectie. Het is een goede voorbereiding op de grote verhuisoperatie die ons te wachten staat. De rest van de dag werk ik wat klussen af. Onder andere schrijf ik een tekst voor een glossy brochure over de presentatie van de Utrechtse geschie denis in ons nieuwe gebouw. De brochu re is bedoeld om sponsors te werven. De benodigde 1,5 miljoen gulden halen we helaas niet uit het bouwkrediet. Het naja gen van fondsen wordt steeds meer een onderdeel van mijn werk. De dag besluit ik met het bijwonen van de opening van een tentoonstelling over duizend jaar markten in Utrecht in het Centraal Museum. Op de tentoonstelling lopen de samenstellers, Jan Brugman en Kaj van Vliet, stralend rond: terecht. Ook op zaterdag moet ik nog werken: de verplichte zaterdagdienst in de studie zaal. Tot de bezoekers behoren twee leden van onze nieuwe doelgroep: twee meisjes die samen met hun moeder informatie zoeken over de geschiedenis van hun school. Gelukkig hebben we wat oude foto's en zelf hebben ze al een num mer van Ach lieve tijd over het Utrechtse onderwijs ontdekt. Van het archief fiets ik direct door naar het voetbalveld om mijn jongste zoon aan te moedigen. Langs de lijn raak ik in gesprek met de vader van een vriendje. Als regelmatig gebruiker van de UB in Amsterdam is hij een fervent tegenstander van bilocatie van collecties. Het is precies het model dat wij in Utrecht willen gaan beproe ven. Wij zijn zo druk in gesprek dat wij een van de weinige goals aan onze kant bijna missen. Genoeg archief voor deze week. Het wordt echt hoog tijd voor het weekend. FRAGMENTEN Door Joyce Pennings* Joyce Pennings is sectorhoofd behouden benutten van Het Utrechts Archief. rTTN archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 1