Li <$j7? nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen m Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad KVAN-Agenda 2001 20 april: Algemene Ledenvergadering KVAN De voorjaarsledenvergadering van de KVAN vond op 20 april plaats in het Gemeentearchief Amsterdam. Het bestuur dankt het Gemeente archief voor de verleende gastvrijheid. Ellen Fleurbaay, adjunct-gemeentearchivaris verzorg de een uitgebreide presentatie van de website en het nieuwe Overzicht, van Collecties en Archieven van het Gemeentearchief Amster dam. Het middagprogramma stond in het teken van de Archiefterminologie. Een ieder heeft kennis kunnen nemen van de concepttekst voor een nieuwe terminologie op de website van de KVAN www.kvan.nl. Arnold den Teuling schreef de ter minologie in opdracht van Stichting Archief publicaties. In de voorronde - voorafgaand aan de bijeenkomst - hebben verschillende mensen hun opmerkingen over het concept reeds door gegeven. De discussie in Amsterdam spitste zich toe op een aantal algemene invalshoeken, te weten 'Gegeven, document, archiefstuk', 'Ar chiefruimte, -depot, -bewaarplaats' en 'Interna tionalisering van archiefterminologie'. De auteur gaf een toelichting op de opzet en syste matiek van de Achiefterminologie. ^12 juni: Bijeenkomst Veranderend archiefbestel Op 12 juni vindt in De Rode Hoed te Amsterdam de landelijke bijeenkomst over het archiefbestel plaats als een vervolg op de discus sie die met het rapport Archieven in de etalage is ingezet. Deze discussie wordt op initiatief van het ministerie van OCenW georganiseerd door erfgoedkoepel DIVA. Omdat het om consultatie van het archiefveld gaat, spelen de beroepsver enigingen KVAN, SOD en NVBA een cruciale rol bij de organisatie van deze bijeenkomst. Na een inleiding zullen workshops volgen waar in de verschillende thema's (kwaliteitsnormen, samenwerking, bestuurlijke verantwoordelijk heid en toezicht) worden uitgewerkt. De dag is bedoeld voor iedereen werkzaam in de archief sector of de georganiseerde gebruikersgroepen. In de loop van mei zal een uitnodiging worden verstuurd. Studiedag KVAN 'Digitaal doorge licht' op 20 september 2001 Op donderdag 20 september houdt de KVAN haar jaarlijkse studiedag voor leden en andere geïnteresseerden. Deze dag vindt plaats in de Reehorst te Ede. Deze studiedag heeft als thema 'Digitaal doorgelicht' ofwel hoe krijgen en houden informatiebeheerders greep op digitaal gevormde archieven. Informatiebeheerders (en dus ook wij archivaris sen) worden in toenemende mate geconfronteerd met de resultaten van digitale archiefvorming. Steeds meer functies bij zowel overheid als bedrijfsleven krijgen een digitale neerslag. Als informatiebeheerder willen we betrokken zijn bij het ontstaan van informatie, ook bij het ontstaan van digitale informatie. Dé uitdaging waarvoor wij staan is: hoe krijgen en houden wij greep op die digitale informatiebestanden? Tijdens de studiedag zal die vraag centraal staan evenals de volgende: Weten wij in voldoende mate wat zich in onze omgeving afspeelt op digi taal gebied? Hebben we voldoende inzicht in de vorming van digitale informatiebestanden? Welke gegevens moeten we vastleggen om toekomstig beheer mogelijk te maken en te houden? Hoe regi streren we waar de digitale bestanden zich bevin den? Welke methoden zijn daarvoor beschikbaar of in ontwikkeling? Deze vragen zullen op de studiedag worden beant woord vanuit verschillende perspectieven. In het ochtendprogramma verzorgen Peter Horsman (Archiefschool), Simon Been (Kopter Consultan cy) en Marry Molenaar (Rijksarchiefinspectie) pre sentaties. In de middag bieden we verschillende workshops aan. We verwachten workshops over recent ontwikkelde methodieken voor het in kaart brengen van digitale informatiebestanden zoals het EDDA systeem, ontwikkeld door het GA Amsterdam, en het door G.J. van Bussel en F.F.M. Ector gebruikte referentiemodel. Workshops over de verschillende belangen van informatie vormer en -beheerder zijn in voorbereiding. Noteer de datum van deze studiedag NU in uw agenda. In het juninummer van het Archievenblad verschijnt het volledige programma en een bon waarmee u zich kunt aanmelden. 38 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Sportarchieven: studiedag SPArc en CANNET in Olympisch Stadion Sport leeft, sport doet leven en sport maakt leven! Volgens cijfers van NOC*NSF telt Neder land meer dan 30.000 sportverenigingen. Dit aantal alleen al zegt veel over het maatschappe lijk belang van de sport. De naamsbekendheid van Bartlehiem heeft een opdrijvend effect op de onroerend-zaak-belasting aldaar: economie, emotie en media-aandacht horen bij de sport. Hoog tijd dus voor de erfgoedbeheerders van Nederland om het beleid op dit punt te actuali seren. Onderzoek van stichting De Sportwereld, actief in het bevorderen en uitvoeren van onderzoek naar de geschiedenis en achtergronden van sport, wijst uit dat te weinig archieven van sportinstellingen veilig bewaard worden en beschikbaar zijn voor onderzoek. Veel waardevol materiaal kwijnt weg op zolders en in sportkan tines, onbereikbaar voor historisch onderzoek. Tegelijkertijd heeft het publiek een groeiende belangstelling voor de geschiedenis van sport als maatschappelijk verschijnsel. Reden genoeg om dit onderwerp onder de aandacht van archiva rissen te brengen. Op woensdag 6 juni houden SPArc, de Sectie Particuliere Archieven van de KVAN, CANNET en Stichting De Sportwereld een studiedag over sportarchieven. De locatie, Vak Zuid in het Olympisch Stadion te Amsterdam, maakt de stu diedag extra de moeite van het bezoeken waard. De organisatie van deze stu diedag is in handen van Annette Mevis (SPArc en CAN NET), Jeroen van Oss (SPArc) en Wilfred van Buuren en Nico van Horn (Stichting De Sportwereld). De studiedag is gratis, voor de lunch zal een bijdrage gevraagd worden aan de deelnemers. Leden van SPArc en CANNET krijgen nog een uitnodiging. Ter inzage: Selectielijsten De volgende (concept)selectielijsten van PIVOT liggen met bijbehorend rapport ter inzage bij de Rijksarchieven (tot 25 mei 2001). Meer informa tie bij PIVOT, Algemeen Rijksarchief: tel. (070) 331 55 35. Selectielijsten van Minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid inzake de handelingen op het beleidster rein op het beleidsterrein arbeidsverhoudin gen over de periode 1945-1994 Minister van Justitie inzake handelingen van de rechterlijke macht over de periode vanaf 1950 Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer inzake de hande lingen op het beleidsterrein milieubeheer over de periode vanaf 1945 Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer inzake handelin gen op het beleidsterrein mestbeleid over de periode vanaf 1945 Ministers van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Defensie, Justitie, Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, het Hoofdproductschap Akkerbouw en de Productschappen Vee, Vlees en Eieren inzake de handelingen op het beleidsterrein gezondheid en welzijn van die ren over de periode vanaf 1945. Almanak 2000 De Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2000 is een praktisch hulpmiddel voor eenieder die werkt met archieven. Een extra exem plaar op de werkplek is dus geen overbodige luxe! Prijs: 47,50. Bij het bureau kunt u ook het adresbestand van de Almanak bestellen. 6.57 Gemeentearchief Leidschendam kies cultuur en recreatie, kies vervolgens historie en archief Openingstijden: maandag t/m donderdag 9.30-16.30 uur 6.113 Streekarchief Waterland Nieuw telefoon: (0299) 880 260, nieuw fax: (0299) 880 101 jaarboek SAP 2000 Context. Interpretatiekaders in de archivistiek Het Jaarboek SAP 2000 is gewijd aan het begrip con text. Onder context verstaat de archiefwetenschap de om gevingselementen die bepa len hoe en waar het archief wordt gevormd, gestructu reerd en bevraagd. Kennis van de context stelt de beheerder en de gebruiker van archiefbe scheiden in staat deze te inter preteren, ook als de oorspron kelijke omgeving waarin ze zijn ontstaan en een rol heb ben vervuld, niet meer bestaat. Het Jaarboek SAP 2000 wordt in de rubriek 'Lite ratuur' in deze aflevering van het Archievenblad besproken. Prijs: 44,95 (leden KVAN) 49,95 (plus 7,50 porto) Bestellingen bij bureau KVAN. 39 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties,aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Marieke de Haan Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 mei: Archiefreis Toscane 6 juni: Studiedag Sportarchieven SPArc 12 juni: Discussie Archiefbestel 20 september: Studiedag KVAN 23 november: Algemene Ledenvergadering Actuele informatie en programma: www.divakoepel.nl archievenblad Programma 11.30 -13.00 Jaarvergaderingen SPArc en CANNET 13.00 -14.00 Lunch 14.00 -14.05 Opening door dagvoorzitter Hans Pars 14.05 -14.20 De toestand van de sportarchieven in Nederland, Wilfred van Buuren 14.20 -14.35 De structuur van de Nederlandse sportwereld, Nico van Horn 14.35 14-55 Sportarchieven in de praktijk, Jeroen van Oss 14.55 15-30 Pauze 15.30 - 15.50 Het KNVB-archief, Agathe Fris 15.50 - 16.10 Sportarchieven in de praktijk, Jurryt van de Vooren 16.10 - 16.40 Afsluitend forum o.l.v. dagvoorzitter 16.40 - 17.30 Borrel met hapjes Datum: 6 juni 2001 Plaats: Vak Zuid in het Olympisch Stadion, Amsterdam Info: www.kvan.nt tel. (020) 462 77 27, bureau@kvan.nl Mutaties in de Almanak E-mail: info@leidschendam.nl Internet: www.leidschendam.nl, archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 19