Restauratie-Atelier Helmond B.V. Restauratie- Atelier N.V. voorzee archiefburo Wij scheppen weer orde voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 31- 6 575 896 31 Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. (op weg naar Wenen 2004 Hoewel de ICA een wereldwijde orga nisatie is waarin bijna alle landen zijn ver tegenwoordigd, is haar bureau in Parijs klein en haar zichtbare budget beschei den. De secretaris-generaal heeft slechts enkele medewerkers en - zelfs al is hij Nederlander en heet hij Joan van Albada - met zo weinig ondersteuning kan hij wei nig uitrichten. Het grootste deel van het werk wordt uitgevoerd door commissies en secties, die bestaan uit leden die door de organisaties waarbij ze in dienst zijn in de gelegenheid worden gesteld dat werk te doen. De ICA kan geen geld of tijd vergoe den, reiskosten komen voor rekening van de reiziger (dus meestal van de organisatie waarbij zij of hij werkt) en in de regel neemt het land waarbinnen de vergade ring plaatsvindt de verblijfkosten voor zijn rekening. Met zo'n dertig commissies en secties, die gemiddeld één maal per jaar vergaderen, ergens ter wereld, en met in totaal enkele honderden leden die ook tussen de vergaderingen door ICA-activi- teiten verrichten, heeft de ICA in feite een budget dat vele malen groter is dan wat de treasurer in zijn begroting kan laten zien. Nederland en België hebben op dit moment elk vijf leden in een commissie (zie Archievenblad december 2000). In een organisatie zo divers van samen stelling als de ICA is het moeilijk het werk van de commissies af te stemmen op de behoeften van de leden. Vragen in Afrika verschillen nu eenmaal van problemen waarmee Noord-Amerikaanse landen kampen. Commissies zijn onderwerpge- richt: digitaal archief, selectie, archiefau tomatisering, conservering, gebouwen enz. Voor secties, die bepaalde categorieën instellingen vertegenwoordigen, ligt dat iets anders. De sectie gemeentearchieven bijvoorbeeld, maakt haar eigen werkplan en dat geldt ook voor secties voor archief opleidingen of beroepsverenigingen. Voor de coördinatie van het vele werk dat commissies en secties verzetten is er een programmacommissie, the committee on program management (CPM), waarvan de secretaris-generaal qualitate qua voor zitter is. Deze commissie bestaat uit zes tien leden, afkomstig uit elf verschillende landen; ze vormt als het ware de schakel tussen de werkvloer en de executive com mittee, het hoogste uitvoerend orgaan van de ICA. In haar huidige samenstelling is CPM werkzaam vanaf het congres in Sevilla. Al tijdens het congres kwam de commissie een paar maal kort samen, gevolgd door een anderhalfdaagse bijeen komst in Parijs, afgelopen februari. Een eerste volledige vergadering vond plaats van 13 t/m 16 maart in Tabarka, Tunesië. Een volle agenda van twee pagina's, een koffer met documenten, een groot aantal moeilijk te doorgronden afkortingen en de gebruikelijke taalproblemen waren de zakelijke ingrediënten van de bijeen komst. Inhoudelijk was de rode draad het verhogen van de effectiviteit en kwaliteit van het werk van commissies en het afstemmen van producten op de markt, de leden dus. In een organisatie als de ICA verlopen veranderingsprocessen lang zaam. Juist daarom is het belangrijk een goede koers uit te zetten en die vervolgens te houden. CPM heeft daarin een belang rijke rol. Financiering van activiteiten is een van de overheersende problemen. Zelfs al zijn mensen bereid delen van hun vrije tijd op te offeren en willen organisaties medewer kers wel enige tijd afstaan, reis- en verblijf kosten zijn substantiële hinderpalen. Vandaar dat fund raising bijna bij alle agendapunten aan de orde kwam. Er is hard gewerkt gedurende vier dagen, van 's morgens half negen tot 's avonds zes. De hele reikwijdte van de ICA passeerde de revue. Zowel tijdens de vergadering zelf als in de wandelgangen was er gelegen heid tot het uitwisselen van kennis en ervaringen. Daarvoor biedt de ICA een platform. De meeste aandacht vroegen de samenstelling en werkprogramma's van de commissies. Andere punten waren de aanstaande CITRA (Round Table) in Reykjavik, het volgende congres in Wenen (2004), de uitvoering van projec ten in opdracht van UNESCO (zoals het Slave Trade Project) en de inhoud van de portefeuilles van de CPM-leden. Tabarka is fraai gelegen aan de Middellandse Zee, maar buiten het toeris tenseizoen is er niet veel te beleven. Het nabij het hotel gelegen restaurant beleef de een topweek, maar het strand bleef ver laten. Slechts een excursie van een halve dag naar de Romeinse ruïnes van Bulla Regia doorbrak het typisch Hollandse ver gaderritme. En zoals gebruikelijk, de koffer bevatte op de terugreis meer papier dan waarmee hij arriveerde. Een fotoko pieermachine is ook in het digitale tijd perk een even onmisbaar vergaderattri buut als een internetverbinding. Het eer ste was door het Tunesisch nationaal archief vanuit Tunis aangevoerd; het twee de bleek problematischer: de fax moest er voor worden uitgeschakeld. Gelukkig blijkt na een e-mail-loze week de wereld gewoon door te draaien. Een geruststel lend gevoel. 25 documentbehandeling, training en service 22ZT Door Peter Horsman* Na het congres in Sevilta (september 2000) zijn meer Nederlandse archivarissen zich bewust van het bestaan van de International Council on Archives. Maar het congres, hoe aangenaam of goed het ook moge wezen, is niet meer dan één aspect van het werk van de ICA. Het meeste werk binnen de organisatie vindt plaats in de vier jaren die tussen de congressen liggen. Theater in Bulla Regia,Tunesië. Coördinatie Ondergronds huis in Bulla Regia,Tunesië. Peter Horsman is verbonden aan de Archiefschool. archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 12