Geen SKATEBOARD op de studiezaal kwaliteit in dienstverlening kwaliteit in dienstverlening Veel enthousiasme tijdens deze dagen was vooral te bespeuren bij al die mensen die intensief betrokken zijn geweest bij het ontwikkelen van en proefdraaien met kwaliteitsrichtlijnen in de dienstverlening. Maandenlang hard werken zagen zij op deze dagen beloond vonden in Rotterdam een goede gelegen heid om met collega's ervaringen uit te wisselen. Verschillende bedrijven toon den hun producten op een kleine markt in de doorgang naar de grote zaal. De opening was voor Christopher Pickford, directeur van het Record Centre van de Church of England en voorzitter van de 'Public Servives Quality Group'. Hij lichtte de politieke achtergrond van het verschijnsel van het 'burgerhandvest' toe en zette uiteen tot welke ervaringen dat heeft geleid in het archiefwezen. Begin jaren negentig, nadat het openbaar bestuur was afgeslankt door tal van taken op afstand onder te brengen bij semi- overheid en privaatrechtelijke instellin gen, groeide, onder druk van de burger en de overheid, de noodzaak om de dien- met de presentatie van het 'Handvest dienstverlening 2001' en met levendige discussies in de workshops en de wandel gangen. Theo Schelhaas, vice-voorzitter van de Nederlandse Genealogische Vereniging, mocht op 6 december het eerste exemplaar ontvangen uit handen van Richard Hermans, directeur van DIVA. Archivarissen werkzaam in de dienstverlening, aangetrokken door het centrale thema van deze studiedagen, sten en prestaties van overheidsinstellin gen duidelijk te benoemen en vast te leg gen. Zo zijn de 'citizens charters' ont staan, handvesten die aan burgers voor houden wat zij van de overheid kunnen verwachten en die instellingen dwingen zich te verantwoorden over hun manier en niveau van werken en over de bereikte resultaten. Op vrijwillige basis heeft ook een aantal archieven een dergelijk hand vest opgesteld. De aangesloten diensten houden jaarlijks een onderzoek onder bezoekers - naar onder meer opleiding, belangstelling, zoekgedrag, behoeften - en richten zich naar een gemeenschappe lijke standaard voor de dienstverlening op de studiezaal. Een standaard die welis waar nog lang zo uitgebreid niet is als het nieuwe Nederlandse handvest, maar die wel een stimulans is voor continue ver betering. Diensten verlenen op de studiezaal, aan de telefoon, op schrift of via e-mail, op de website - al deze onderdelen kwa men voor in het onderzoek dat DIVA liet uitvoeren onder bezoekers van een tien tal archiefbeherende instellingen (zie ook het Archievenblad van oktober 2000). Een korte presentatie van de resultaten door Willem Boudestein, betrokken bij de begeleiding van het onderzoek, ging aan de officiële overhandiging van het eerste exemplaar van het handvest vooraf. Evenals uit eerdere onderzoeken bleek ook nu weer de grote waardering voor de dienstverlening. Nieuw in het onderzoek is dat nu ook internetgebruikers tot de doelgroep zijn gerekend: een website is voor velen de etalage van een archief dienst. Gebleken is dat zeker driekwart van de ondervraagde internetbezoekers na kennisname van informatie op de website van een archiefdienst een of meer keren naar de studiezaal komt. In het licht van hun eigen ervaringen gaven Charles Jeurgens (Dordrecht) en Yvonne Welings (RA Den Bosch) commentaar op de resultaten van het bezoekersonder- zoek. Drie workshops waren te bezoeken in het middagprogramma, workshops waar nader kon worden ingegaan op de gevolgen van invoering van het hand vest voor de interne organisatie, instru menten bij de invoering van het hand vest en verbetering van het imago van de organisatie. Meer nog dan de algemene inleidingen waren de praktische tips van deelnemers aan het proefpropect inspire rend voor de discussie. Hoe ziet de klant- bewuste medewerker er uit? Hoe verdeel je de taken binnen de organisatie? Wat wordt gevraagd aan opleiding voor medewerkers dienstverlening? Wie is ver antwoordelijk voor naleving van het handvest? Evenals in het plenaire deel viel hier op dat de inbreng van mensen van buiten het archiefwezen, hoe verfris send dat vaak ook mag wezen, een risico inhoudt. Sommige sprekers uit de hoek van het organisatieonderzoek gaven onbevangen blijk geen notie te hebben van wat een archiefdienst is en wat gebruikers en bezoekers komen halen bij archieven: een 'klant' is in onderzoek- land een abstracte grootheid, naar belie ven over te planten van deze naar gene organisatie. Het merkwaardigst klonk dit door in een misplaatste vergelijking van het (zelf)beeld van DIV'ers ten departe- mente en dat van de archivaris. De uitreiking van het eerste exemplaar van het nieuwe jaarboek aan de heer F.G. Kordes, voorzitter van DIVA, waarvan het vorige nummer van het Archievenblad al melding maakte, sloot de eerste dag af. Diensten aan het publiek 'publieks gerichte dienstverlening' te noemen, lijkt wat veel van het goede. De ochtend van 7 december draaide om dit thema. Allereerst gaf Bert Looper, directeur van het RHC Overijssel i.o., een uiteenzetting over het model voor management dat de CAS te Winschoten hanteert. Al viel het model voor kwaliteitszorg, geïmprovi seerd geschetst, deels buiten het projec tiescherm en derhalve uit het zicht van de toehoorders, Looper hield zijn gehoor voor dat een aspect als bijvoorbeeld pres tatiemetingen bij een dienst als de CAS zijn toe te passen, bij een archiefdienst echter niet. Het model voor kwaliteits zorg moet zijn ingebed in de beleidsstra tegie van een organisatie. Het handvest dienstverlening is in zijn ogen nogal wil lekeurig. Hij pleitte ervoor een manage mentkwaliteitsmodel voor het archiefwe zen in zijn totaliteit te ontwikkelen en niet elke organisatie apart het wiel te laten uitvinden. Een drietal presentaties - van Joyce Pennings (Het Utrechts Archief), Thijs Hansen (kwaliteitsmanager van een uit zendbureau) en Jeroen Jonkers (hoofd DIV bij het DG Openbaar Bestuur van het ministerie van BZK en KR) - boodt de voorzet tot een paneldiscussie. De jour nalist Paul Arnoldussen Het Paroolen historicus Nico van Horn, door de wol geverfde archiefbezoekers, vervulden daarin vakkundig de rol van kritische lastpak. Pennings blikte terug op de gevolgen van de fusie van de archiefdien sten in Utrecht. Het voordeel van één loket is direct merkbaar, andere voorde len zijn op termijn uit te buiten, bijvoor beeld de mogelijkheden die digitalisering biedt. Investeren in ontsluiten acht zij van groot belang; het is een fictie om te denken dat de bezoeker op de studiezaal geheel zelfstandig kan werken. Zoeken is voor veel mensen te ingewikkeld, aldus Pennings. Verder moet de dienstverle ning leren om te gaan met nieuwe groe pen bezoekers. Sinds de verkorting van de overbrengingstermijn komen gebrui kers naar het archief die van zelfwerk- zaamheid niet willen horen; zij verwach ten een antwoord op hun vraag, en wel zo snel mogelijk. Een tweede groep van nieuwe bezoekers zijn scholieren. In overleg met docenten stelt HUA op drachten samen die zij op de studiezaal kunnen uitvoeren. Hun skateboard moe ten zij dan wel in de kluis achterlaten. Thijs Hansen beschreef een kwaliteitsmo del in termen die ook Looper had gebe zigd, een cyclisch proces dat het mogelijk maakt voortdurend te werken aan verbe tering van de organisatie. 'Publieks gerichte dienstverlening op het departe ment?', was de vraag waar Jeroen Jonkers zich aan waagde. In de korte tijd dat hij in zijn huidige functie werkzaam is, bijna driekwart jaar nu, is hem vooral duidelijk geworden: DIV wordt niet serieus geno men. De positie van DIV, ergens verstopt in de organisatie, en het imago van de afdeling werken in het nadeel van zijn afdeling. Journalist Arnoldussen en historicus Van Horn kropen daarna in een paneldiscus sie met de drie sprekers in hun rol van kritische ondervragers. Zij deden wat de toehoorders beide dagen grotendeels ver zuimden, namelijk informatieve, kriti sche en provocerende vragen stellen. Een archivaris die een journalist wijst op bij zondere informatie in zijn archieven is klantvriendelijk bezig, meende Arnol dussen. Aan de beroering in de zaal was te merken dat archivarissen de notie 'klantvriendelijk' nog niet op die manier hadden bekeken. 'Luie journalist', dacht de een, 'doe net als ieder ander zelf het 16 17 &P?*y-&?tjjTtre*GSit-j ':-•3 Door Agnes Jonker Van aanbodgericht naar klantgericht. In een paar woorden is te zeggen waar het de laatste jaren steeds meer om draait in het archiefwezen: om de bezoeker. Archieven wordt gevraagd duidelijker hun gezicht te tonen op de culturele markt, hun schatten beter bekend te maken en meer toeganke lijk voor een breder publiek. Een gevarieerd en gevuld programma over 'Kwaliteit in dienstverlening' leverde begin december twee druk bezochte studiedagen op. Plaats van handeling was het World Trade Center te Rotterdam. Neem bezoeker serieus Directeur DIVA Richard Hermans reikt het Handvest uit aan Theo Schelhaas (Ned. Genealogische Vereniging). Ken uw bezoeker Belofte maakt schuld Publieksgericht Joyce Pennings en Nico van Horn. Paul Arnoldussen en Jeroen Jonkers. archievenblad maart 2001 maart 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 8