Internet nieuws Bagatellen 5 Redder van muzikaal erfgoed Noodklok nieuws uit het veld In Frankrijk waarschuwen zo'n zes honderd archivarissen en historici luid keels voor een culturele ramp die de 'Archives Nationales' bedreigt. Het mani fest waarin zij hun zorgen kenbaar maken, is te lezen - en te ondertekenen - op internet (www.multimania.com/citearchi- ves). Het is waarschijnlijk de eerste keer dat archivarissen publiekelijk zo fel van leer trekken tegen de overheid. Uitpuilende gebouwen, beperkte finan ciële middelen, belabberde werkomstan digheden - alles werkt tegen om de voor naamste taken van de AN naar behoren uit te voeren. Herhaalde malen is al gewe zen op de alarmerende situatie, onder meer in de rapporten van Guy Braibant, Les archives en France (1996), en Philippe Bélaval, Une strategie pour les archives (1999), maar effect is uitgebleven. Plannen voor uitbreiding van de AN ver buiten de stad - genoemd zijn onder meer Fontainebleau en Reims - zijn inmiddels van tafel. Alleen Parijs of directe omgeving komen in aanmerking voor de noodzakelijke nieuwbouw, vin den de critici. 'Wanneer een kathedraal op instorten staat, dan wordt er onmid dellijk ingegrepen. Gaat het om bedreig de archieven, dan steekt niemand een vinger uit,' zo laten zij weten. Hun krach tig protest heeft in januari in Parijs geleid tot de oprichting van 'Une cité pour les Archives Nationales', een vereniging die de actie moet gaan ondersteunen. De Wet Bescherming Persoonsgegevens en het nieuwe artikel 2a van de Archiefwet 1995 zullen op zijn vroegst op 1 juni 2001 in werking treden. Dit in tegenstelling tot eerdere berichten. ma De website van het ministerie van OCenW is vernieuwd. Het zogenoemde OCenW-plein wil een voorlichtingsins trument en een communicatie-instru ment zijn. Per pagina geeft de site meta gegevens over de status van de informa tie en de afzender van de pagina. Opmerkelijke mededelingen uit het rijtje feiten en cijfers over het jaar 2000: de site wordt het drukst bezocht tussen 18.00 en 19.00 uur. Belangrijkste wens voor 2001: het OCenW-plein wil een internetportaal worden op de beleidsgebieden onderwijs, cultuur en wetenschappen. De navigatiestructuur is verbeterd en veel nieuwe informatie, waaronder beeldmateriaal, is toegevoegd aan de site. De gezochte informatie kan snel en een voudig worden opgezocht. www.kennisnet.nl Kennisnet bestaat al een tijdje. De examensite heeft in 2000 1,8 miljoen bezoekers getrokken die samen meer dan 20 miljoen pagina's hebben bekeken. Kennisnet is breedbandig, het is een gecontroleerd en beveiligd netwerk dat op maat is gemaakt voor het onderwijs. Content en applicaties nemen iedere dag toe, waardoor weer meer bezoekers op de site afkomen. Dit jaar zullen alle scholen in Nederland aangesloten worden op Kennisnet. De filmdatabank van het Brabants Film Archief is op 14 december 2000 van start gegaan. De filmdatabank bevat ruim Er is bijna niemand die doet wat Harry Coster doet. Hij heeft vele geluidsopnamen gerestaureerd en bewijst dat een zorguldige behande ling van het muzikale erfgoed van groot belang is. Daarvoor ontving hij op 27 oktober 2000 de Prins Bernard Cultuurfonds Muziek Prijs van 100.000 gulden. Coster ontdoet op kundige wijze geluidsopnamen uit de eerste helft van de twintigste eeuw van geruis, getik en gebrom. Nauwgezet herstelt hij de authentieke klank van Fien de la Mar en Billie Holiday. Coster kon van restauratie zijn werk maken, toen hij eind jaren tachtig de masters - de 'negatiefplaten' voor het persen van grammofoonplaten - ontdekte van onder meer de Ramblers en Lou Bandy. Deze masters konden opnieuw gebruikt worden voor het uitgeven van historische heruitgaven. Omdat de master een negatief is, moet er eerst een positieve plaat van geperst worden. Fysicus Coster bouwde zijn eigen aan gepaste platenpersje en bekwaamde zich allengs in het wegwerken van vuiltjes, tikken en ruis, eerst met ver dunde Tipp-ex, tegenwoordig met een digitaal restauratieprogramma. 'Ge kraak op een plaat is niet nostalgisch,' aldus Coster. honderd films, voor het merendeel afle veringen uit het tv-programma Cinema Brabantia. Naast afleveringen zijn ook complete films opgenomen, waarvan eer der slechts fragmenten te zien waren bij Cinema Brabantia. De filmdatabank toont filmbeelden en geeft beschrijvin gen van de film. 8 bagatellen dwijnt natuurlijk als eerste de ruimte voor de schrijvers van onnutte columns zoals deze baga tellen. Onze staatssecretaris overigens heeft een nog groter probleem op te lossen, namelijk om al dan niet onder aanroeping van de naam van de veelvuldig misbruikte Thorbecke een systeem te bedenken waarbij de verdeling van de gelden aan de culturele instellingen wat minder stof doet opwaaien. Inderdaad, goede raad is duur. De eerste barst in het bouwsel werd merk waardigerwijze aangebracht door het relatief kleine museum Huis Doorn. Een kundige publi citeitscampagne bracht tal van adhesiebetuigin gen binnen, die met elkaar tot een spoedige opschorting leidden van het voornemen tot sluiting van keizer Wilhelm U's laatste woonste de over te gaan. Dit is een illustratief voorbeeld van hoe in de Raad voor Cultuur geen dan wel te weinig rekening was gehou den met de politiek gevoelige status van Huis Doorn. De arge loze beschouwer is geneigd op te mer ken dat de verjon ging van de leden van de Raad al een groot succes is ge- worden, 's Lands I adviseurs worden 1njet meer gehinderd Onder de vele getroffen instellingen die publici teit in de pers zochten, miste ik de Koninklijke Vereniging van Archivarissen, terwijl de klap haar toebedeeld relatief groot is. In onze beroepsgroep heerst naast een grote mate van beschaving ongetwijfeld ook een gevoel van loy aliteit aan de overheid, waarvan zij de archieven zo zorgvuldig en met succes beheert. Het resul taat van die houding zijn schriftelijke remon stranties die uiteraard ons gelijk bewijzen maar die tevens ertoe bijdragen dat we het niet krijgen. Met enige twijfel ben ik dan ook aan dit stukje begonnen. Immers bij inkrimping van de omvang van ons geliefde Archievenblad ver (H t cité pour Li __^}rcLit--ei nationale* TT Ie manifeste les sianjUires Pour signer riltarcliiyrvfoyalioo.tr WBP www.minocw.nl ?8- IX www.jjav.nl http://cwis.kub.nl/~dbi/bfa/ archievenblad maart 2001 BB rTii '1 ,rr Cff iTrrriTtrriVi Door Bernard Woelderink De vierjaarlijkse dans rond het gouden kalf ter ver deling van de kunstsubsidies heeft heel wat stof doen opwaaien. De getroffen instellingen klaagden tot in 's lands vergaderzalen. Politici liepen zich warm en de coalitiegenoten slaagden er nauwelijks in een matige vorm van steun voor het beleid van de staatssecretaris te tonen. Deze had in lichtzinni ge opgewektheid zo luid geroepen dat hij de advie zen van de Raad voor Cultuur zou volgen, dat zijn manoeuvreerbaarheid tot een minimum beperkt werd. Huis Doorn. Keizer Wilhelm op het toppunt door historische ken- van zijn macht. nis. maart 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 4