U I E O O Inventaris als proefschrift Raad adviseert over 'Geordende en toegankelijke staat' nieuws uit het veld Steiger M/Pier I nieuws uit het veld De kleur van Nederland: mensen, wonen en werken 1800-1970 NIEUWS In memoriam Saskia de Graaff 5 juli 1948-31 januari 2001 Door Iris Heidebrink Oog voor het bedrijf en hart voor de mensen Op 31 januari 2001 is Saskia de Graaff overleden na een ziekteperiode die ze geleefd heeft, zoals toen ze gezond was. 'Moed, beleid en trouw', een motto dat kernachtig de kwaliteiten samenvat die we het meest in elkaar bewonderen. Kwaliteiten die zonder meer van toepas sing zijn op Saskia. In 1975 meldde Saskia zich aan bij de Rijksarchiefschool, werd aangenomen, deed stage bij het Rijksarchief in Noord- Holland te Haarlem. Daarvoor had zij pedagogiek gestudeerd, gewerkt in buurthuizen in Amsterdam, gevaren op een schip van de KNSM als kinderver zorgster en was zij de spil geweest in de arbeidsbemiddeling van het Bureau Werkstudent in Amsterdam. In 1980 leerde ik Saskia kennen, toen ik stage deed in Haarlem. Ik had moeite mijn draai te vinden in het archiefwe zen, dat ik alleen als onderzoeker kende. De binnenzijde van het bedrijf bleek niet zozeer stoffig, als wel hiërarchisch en sterk hobbyistisch. We vonden elkaar in de gemeenschappelijke passie er iets van te willen maken en in gevoel voor humor. Nog in 1999, toen Saskia tijdens de bezinningsdagen van het Algemeen Rijksarchief in Noordwijk - ondanks haar ziekte - even langskwam, hebben we sma kelijk gelachen over de anekdotes uit die periode. In 1981 vertrok Saskia naar het Rijks archief in Utrecht als hoofd studiezaal. Ze was er geknipt voor. In die tijd werd externe dienstverlening gezien als een bezigheid voor minder getalenteerde archivisten. Inventariseren en inspectie, dat was pas het echte werk. Niettemin stortte Saskia zich vol overgave op de dienstverlening, bewust van het feit dat archiefgebruik de uiteindelijke rechtvaar diging is van het in stand houden van een openbaar archiefwezen. Ze had oog voor de kerntaak van het bedrijf en hart voor mensen. Een unieke combinatie, die haar maakte tot de perfecte gastvrouw en ambassadrice van het Rijksarchief in Utrecht. Haar gedrevenheid en energie bleven niet onopgemerkt. Ze werd uitge nodigd voor commissies en besturen, zoals van de vereniging Holland en de Vereniging van Archivarissen in Neder land. Zij werd aangetrokken als docent voor de opleiding Archiefassistent. Tijdens de verbouwing van het Rijksarchief in Utrecht in 1994/1995 was een deel van de archieven van Utrecht geplaatst bij het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Voor de dienstverlening uit deze bestanden was Saskia tijdelijk in Den Haag gestationeerd. Ze werd uitgenodigd in Den Haag te blijven en kreeg de taak het frontoffice te reorganiseren conform de nieuwe eisen van het dienstverle ningsproces. Dienstverlening was inmid dels een kerntaak geworden van het archiefbedrijf. In dit omvormingsproces heeft Saskia, organiserend en coachend, een centrale rol vervuld. In deze periode heb ik intensief met haar samengewerkt en opnieuw ervaren hoezeer persoonlijk heid zwaarder weegt dan management- en andere formele trainingen. Met veel gevoel voor humor, respect, betrokken heid en hartelijkheid was alles bespreek baar. En vriendelijkheid was niet instru menteel, maar echt gemeend. Ook bui ten het werk onderhield Saskia intensie ve contacten met collega's. Er zijn ver jaardagen gevierd, er is gewandeld, ge skied, gezeild en paardgereden. Het was een feest. Saskia heeft velen - collega's, vakgenoten en onderzoekers - blijvend aan zich weten te binden. Jaap Haag is per 1 maart verbonden als archivaris en plaatsvervangend streekar chivaris aan het Streekarchief Water land. Hij was achttien jaar werkzaam bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. Daan Hertogs is vanaf 1 maart benoemd tot vakdirecteur Document Manage ment en Archief bij de gemeente Breda. Hertogs was werkzaam bij de Gemeente Deventer. Het ICT-project van Amsterdamse culturele en onderwijsinstellingen is onder de naam 'Pier 1' van start gegaan. Op Pier 1 zijn de bronnen van het Gemeentearchief en het Amsterdams Historisch Museum te raadplegen bij Steiger M (van museaal). De collectiebe heerders werken samen met de ABC Schoolbegeleidingsdienst. Het aanbod van bronnen is gericht op leer lingen die moe ten leren om gaan met com puters en op hun docenten. De in houd wordt ont wikkeld aan de hand van het schoolexamen. Gekozen is voor het domein 'primaire samenlevingsverban den' (lees: het gezin) in Amsterdam in de periode 1848-1917. Pier 1 besteedt aan dacht aan wonen, werken, hygiëne. Politiek en demografie worden de komende maanden ingevuld. Gebruik en doelstelling van Pier 1 zullen worden geëvalueerd door een onderzoek onder de gebruikers van de website. www.gemeentearchief.amsterdam.nl www.kennisnet.nl archievenblad maart 2001 het veld Op 1 februari stroomden ruim tach tig archivarissen bijeen voor het startsein van de digitalisering van de Kadastrale Kaart 1832 en de driedimensionale opbouw van deze kaart door middel van foto's, kaarten en tekeningen. Dit project is een initiatief van erfgoedkoepel DIVA waarin de Rijksarchiefdienst en het Kadaster participeren. Het kabinet heeft voor de realisatie 3,6 miljoen gulden uit getrokken. De digitalisering van de Kadastrale Kaart is onderdeel van het nationaal digitaliseringsplan voor archie ven, bekend onder de naam 'De kleur van Nederland: mensen, wonen en wer ken 1800-1970'. Richard Hermans (directeur DIVA) gaf een toelichting op de organisatie en de uitgangspunten van het project. In het najaar van 2002 zal de kadastrale kaart via internet beschikbaar zijn. Hans Mol van de Fryske Academie, die betrokken is bij de digitalisering van de kadastrale kaart Friesland, plaatste vraagtekens bij de haalbaarheid van de planning. Het vectoriseren van kaarten, dat wil zeggen een eenduidige relatie leggen tussen de kadastrale kaart en de huidige topografi sche kaart, leverde in Friesland veel pro blemen op. De kleur van Nederland wil samenhang en standaardisatie aanbren gen in het reeds gedigitaliseerde histo- risch-topografisch materiaal. De instel lingen spelen de belangrijkste rol bij het realiseren van dit project. Daarom zullen participanten, zoals archieven, musea en documentatiecentra, via de website van DIVA (www.divakoepel.nl) op de hoogte gehouden worden van de ontwikkelin gen van het project. Een helpdesk en een interactieve vraagbaak zullen aan instel lingen de helpende hand bieden bij het digitaliseren van de Kadastrale Kaart. Minuutplan gemeente Graft. Op 30 november 2000 promoveerde Rudi van Maanen, adjunct-archiva ris van het Gemeente archief Leiden. Nu zijn er meer gepromoveerde his torici en juristen werk zaam in het archiefwezen, maar het onderwerp maakt deze promotie heel bijzonder. Van Maanen promoveerde op de nieu we inventaris van het Stadsarchief van Leiden 1816-1929. De inventaris bevat naast de beschrij ving van de driehonderd strekkende meter archief die resteerde na een brand in het stadhuis in 1929, ook een institutioneel onderzoek naar de stedelij ke bestuursorganen, het negentiende-eeuwse amb tenarenapparaat en de archiefvorming. In januari heeft de Raad voor Cultuur - veel later dan de planning was - zijn advies uitgebracht over het ontwerpbesluit 'Regeling geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden 2000'. Het betreft een ministeriële regel op grond van artikel 12 van het Archiefbesluit 1995. De Raad adviseert om het ontwerpbesluit Te bewaren archiefbescheiden in liet alge meen enigszins aangepast vast te stellen. Het onderscheid dat hierin (in tegenstelling tot artikel 3 van de Archiefwet) wordt gemaakt tussen archiefbescheiden die wel en archief bescheiden die niet voor permanente bewa ring in aanmerking komen, is ongewenst. Bij toekomstige wijziging van Archiefwet en Archiefbesluit bepleit de Raad herstel van de 'weeffout' in artikel 12 Archiefbesluit. De Raad adviseert 2 Te bewaren digitale archiefbescheiden in het bijzonder niet vast te stellen, omdat het in geordende en toegan kelijke staat brengen en bewaren van archiefbescheiden naar de digitale omge ving op veel bezwaren stuit en te weinig beproefd is. De Raad acht het wenselijk dat in opdracht van het ministerie van OCenW en het ministerie van Binnenlandse Zaken een projectorganisatie wordt ingesteld, die bij enkele ministeries praktijkervaring gaat opdoen met de toepassing van de artikelen 4, 5 en 6 in een automatiseringsomgeving. Voor de uitvoering van dit project denkt de Raad aan erfgoedkoepel DIVA. Daarnaast is het van belang om een adviesgroep van experts in te stellen met een permanent karakter, bij voorkeur bij het Nederlands Normalisatie-instituut. De Raad onderstreept het belang van een goede voorlichting over de regeling, voor dat deze in werking treedt. Tot slot zou in de toelichting van de regeling moeten wor den opgenomen dat de Rijksarchief inspectie met regelmaat toezicht houdt op en rapporteert over de naleving van de vast gestelde artikelen. Gehele advies: www.cultuur.nl maart 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3