Beroepsfotografie in Groningen 1842-1890 literatuur moderne archivarissen niet pas interes sant gaan vinden als de informatie de archiefbewaarplaatsen heeft bereikt. Het begrip 'record continuum' wordt ook in Duitsland gehanteerd om ons al bij het organiseren van de dynamische informa tieprocessen aan het (denk)werk te zet ten. Dat de archivarissen van de Duitse cen trale overheid niet stil zijn blijven staan laat de bijdrage van Andreas Engel, beheersinformaticus aan de Universiteit Koblenz, zien: hij stelt een document management systeem voor dat door de Bondsregering gebruikt wordt. Aan dit systeem ligt een concept ten grondslag dat de archivering van de papieren dos siervorming en digitale informatie met elkaar verenigt. De bijdrage van Stefan Jablonski, hoogleraar informatica in Erlangen, behandelt de vraag of work flow management systems geschikt zijn voor archiefbeheer. Hij constateert dat gangbare producten, getest op hun archiefbeherende functionaliteit, vaak tekortschieten. Een ander onderwerp dat in het kader van de uitwisseling van digitale informa tie steeds belangrijker wordt, is de inter nationale standaardisering van archiefbe heer. Niels Brübach, docent aan de Archivschule in Marburg, bespreekt de Internationale Norm 1SO-15489, oor spronkelijk afkomstig uit Australië. Zijn bijdrage maakt duidelijk hoe moeilijk het is om verschillende nationale archieftra dities in definities te vatten zodat alle deelnemers dezelfde taal spreken. Kritiek werd geuit door de Duitse leden van de internationale commissie over het begrip 'record', dat naar hun mening te weinig de procesgebondenheid van informatie weergaf. Dit is bijvoorbeeld wel het geval bij de Duitse 'Akte', of het Nederlandse 'dossier'. Hoewel ik amper de helft van de in deze bundel verenigde lezingen de revue heb laten passeren, hoop ik uw nieuwsgierig heid gewekt te hebben voor dit Duitse zusje van de jaarboeken van de Stichting Archiefpublicaties. 34 I De Groninger archieven beheren een interessante collectie foto's van Gro ningse fotografen. Een deel hiervan is gepubliceerd in een prachtig uitgegeven publicatie Photographieën Dynastieën. In het boek geeft de auteur Henk Wierts een overzicht van de ontwikkeling van de beroepsfotografie in de stad Groningen tussen 1842 en 1940. Als uit gangspunt dient daarbij het werk van fotografendynastieën, fotografen die een of meer familieleden hadden die werkzaam waren als fotograaf in Groningen. Dergelijke fotografenfami lies waren kenmerkend voor het foto- grafiebedrijf in Groningen. De ontwik keling van de fotografie is gelijk aan die in de rest van Nederland. De eerste foto's werden rond 1842 vervaardigd door rondreizende fotografen. De eerste fotoateliers werden in 1850 opgericht. Een van de eerste fotografen in de stad Groningen was Israël David Kiek (1811- 1899). Hij vertrok in 1855 naar Leiden om daar naam te maken als fotograaf van studenten. Het woord kiekje is van zijn naam afgeleid. Ook in Groningen hielden de meeste beroepsfotografen zich bezig met portretfotografie. Dit was de voornaamste bron van inkomsten. Daarnaast fotogra feerden zij ook archi tectuur, het dagelijk se leven in de stad Groningen, weten schapsbeoefening aan de universiteit en het joodse leven in Groningen. In een bijlage zijn korte biografieën opgeno men van alle be roepsfotografen die in de periode 1840- 1940 in Groningen werkzaam waren. Hierin zijn ook gege vens opgenomen van fotografen die niet tot een fotograf enfamilie behoor den. Naast de Gro ninger Archieven beheren het Prentenkabinet van de Universiteit Leiden en het Groninger Universiteitsmuseum een grote collectie foto's van Groninger fotografen. Foto's uit deze collecties zijn ook in het boek opgenomen. De foto's zijn niet alleen mooi om naar te kijken, ze zijn ook een belangrijke informatiebron voor de geschiedenis van Groningen voor de periode 1842-1940. Freules, dames, vrouwen. Friese vrouwen en de burger cultuur 1850-1950. Tweede Wereldoorlog stand zou hou den. Een tijd waarin ook de eerste grote veranderingen voor vrouwen plaatsvon den: de komst van kiesrecht, de tele foon, en electriciteit in het huishouden. Vijf historici hebben uit de familiear chieven van het Rijksarchief in Friesland de levensverhalen van de freules, dames en vrouwen gehaald en over hen zes goed leesbare biografieën geschreven. De publicatie is rijk geïllustreerd met unieke foto's uit de familiearchieven en het privébezit van de beschreven fami lies Burna, Kingma, Andringa de Kempenaer en Wiedema. De bundel Freules, dames, vrouwen portretteert zes vrouwen uit diverse lagen van de Friese bevolking. Van freu les, burgermadammekens en een dienst meisje die zich tot vakbondsbestuurder ontwikkelde. Deze vrouwen leefden in een standenmaatschappij die tot aan de Annet Mooij, Van pest tot aids. Vijf eeuwen besmettelij ke ziekten in Amsterdam. ziekten leefden in de dichtbevolkte en vervuilde wijken van de stad. Besmettelijke ziekten zijn er altijd geweest, maar de kennis en de ideeën erover, de beleving en de bestrijding ervan verschillen sterk van tijd tot tijd. Het boek laat de veranderingen zien in vijfhonderd jaar bestrijding en preventie van deze infectieziekten in Amsterdam. Het aardig geïllustreerde boek hoort bij de gelijknamige tentoonstelling in het Gemeentearchief Amsterdam, die nog tot 8 april te zien is. Op de expositie zijn tekeningen, schilderijen, voorwerpen en archiefstukken te zien. Openingstijden: maandag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. ISBN 90-6868-274-1, 80 blz., 24,90 Van pest tot aids is een informatief griezelboek over de besmettelijke ziek ten lepra, pest, pokken, cholera, tuber culose en aids. Tijdens de pestepidemie in 1664 waren er alleen al in Amsterdam 25.000 dodelijke slachtoffers. Dit was ruim tien procent van de bevolking. Veel slachtoffers van deze besmettelijke Kees Zandvliet, Maurits, Prins van Oranje. De achttienjarige Maurits, zoon van Willem van Oranje, volgde zijn vader op als stadhouder en bevelhebber. Van 1585 tot 1625 stond hij in het centrum van de macht. Toch is er tot nu toe geringe aan dacht voor het leven van Maurits geweest. Dit komt waarschijnlijk door het dramatische conflict tussen de stadhou der en de landsadvocaat, dat in 1619 ein digde met de onthoofding van de oude Johan van Oldenbarnevelt, een zwarte bladzijde in de geschiedenisboeken. Het Rijksmuseum heeft het leven van Maurits in beeld gebracht in de vorm van een ten toonstelling en een publicatie. Het boek valt in twee delen uiteen. Het eerste deel bevat essays over vrijwel alle aspecten van het leven van Maurits. Naast aandacht voor familie, binnenlandse politiek, geloofstwisten en Maurits als briljant militair strateeg zijn er hoofdstukken gewijd aan de kunsten, zijn hofhouding, de overzeese expansie en de buitenlandse politiek. Het tweede deel vormt de catalo gus van de expositie. Deze bestaat uit schilderijen, voorwerpen, kaarten en archiefstukken. De uitgebreide beschrij vingen met vele illustraties zijn ook inte ressant voor degenen die de tentoonstel ling niet hebben gezien. Deze is nog te bezichtigen tot 18 maart 2001. 35 Susanne Neugebauer, medewerker archieven IIAV, onderzoeker Archiefschool. 1 archievenblad maart 2001 Henk Wierts, Photographieën Dynastieën. Uitgeverij Profiel, Bedum, 2000, ISBN 90-7678-102-8, 152 blz., f 50,- Annabelle Meddens-van Borselen Signalementen door Annabelle Meddens-van Borselen Friese Pers Boekerij, Leeuwarden, ISBN 90-330-1104-2, 127 blz., 27,50 Vijf eeuwen besmettelijke ziekten in Amstèpdifg^-: Gemeentearchief Amsterdam en uitgeverij Thoth, Bussum, 2001, Rijksmuseum Amsterdam en Waanders, Zwolle, 2001, ISBN 90-400-9497-7, 508 blz., f 69,50 maart 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 17