O BINNEN- EN BUITENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen Bijeenkomsten 50 agenda Cursussen Bijeenkomsten KVAN 51 tot 5 maart Tegen rampspoed en risico Tentoonstelling over het streven naar veiligheid op de werk plek. De risico's van de negentiende-eeuwse fabriek met zwaar handwerk verschillen van het risico van RSI in het 'sick building' van vandaag. Met affiches en foto's uit de collectie van het IISG. De Burcht/Vakbondsmuseum, Henri Polaklaan 9, Amsterdam Info: tel. (020) 624 11 66 tot 5 maart Hallo nachbar! Dag buurvrouw! Een soms hilarisch over zicht van Neder landse en Duitse cartoons met als onder werp de moeizame relatie tussen Neder land en Duitsland. De tentoonstelling gaat over vooroordelen en houdt de bezoeker een spiegel voor. De tentoon stelling is een initiatief van de Duitse ambassade. De spotprenten zijn afkom stig van onder meer Peter van Straaten, Jos Collignon, Stefan Verwey, Heiko Sakurai, Dieter Hanitzsch en Sebastian Krüger. In de grensstad Venlo is deze ten toonstelling zeer op haar plaats. Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel. (077) 352 2112, www. limburgsm useum.nl I tot 8 maart Vier decennia Fotobureau Stokvis, 1945-1985 Atrium Stadhuis Den Haag I tot 26 maart Buitenlandsche Zaaken. Islamitische pronkdocu- menten uit het Algemeen Rijksarchief Tentoonstelling over handelscontac ten en diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en islamitische wereld tussen de zeventiende en begin twintigste eeuw. De stukken zijn afkomstig uit het Algemeen Rijksarchief. De sobere Nederlandse documenten steken scha mel af tegen de prachtig gekalligrafeerde en met bladgoud versierde documenten uit het oosten. Wereldmuseum Rotterdam, Willemskade 25, Rotterdam Info: tel. (010) 270 71 72, www.wereldmuseum.nl tot 8 april Van Pest tot Aids Een tentoon stelling over de geschiedenis van een aantal besmettelijke ziekten die Amsterdam en zijn bewoners teisterden. Het Gemeentearchief van Amsterdam heeft deze expositie samengesteld mede naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de GG&GD in de hoofdstad. Aan de hand van 200 originele documen ten (archiefstukken, tekeningen, foto's) en voorwerpen wordt ingegaan op de plagen die de stad troffen. Gekozen is voor een thematische aanpak, waarbij de bezoeker een beeld krijgt van de ziekte, van degenen die de ziekte opliepen, de maatschappelijke opvattingen en de zorg en bestrijding. Voor het bijbehorende lespakket: zie Nieuws uit het veld. Gemeentearchief Amsterdam, Amsteldijk 67, Amsterdam Info: tel. (020) 572 03 72 Open van maandag t/m zondag van 11.00-17.00 uur. tot 7 mei Foto: Sem Presser/MAI Met het hart in de lens. Foto's van Sem Presser 1935-1986 Sem Presser, een van Nederlands bekendste persfotografen, legde meer dan een eeuw lang mensen in Nederland en daarbuiten vast in foto's. Presser noemde zichzelf 'vertaler van het dage lijks leven', anderen zagen 'een Carmig- gelt van de camera' in hem. Met onder meer de eerste Nederlandse oorlogsrap portage (over de Slag om Arnhem). Joods Historisch Museum, J.D. Meierplein 2-4, Amsterdam info: tel. (020) 626 99 45, www.jhm.nl tot 18 juni Foto: Stichting Atlas van Stolk, Rotterdam Erasmus van beeld naar beeldmerk In het kader van Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 toont de Atlas van Stolk prenten, tekeningen en foto's uit de eigen collectie aangevuld met materiaal uit het Historisch Museum Rotterdam. De Atlas heeft een opdracht gegeven een tekening te maken van het standbeeld dat nu bij de Laurenskerk staat. Hoewel Erasmus wel in Rotterdam is geboren, woonde hij er maar kort. Toch noemde hij zichzelf 'Erasmus van Rotterdam'. Rotterdam zelf was heel in genomen met de zeer geleerde stadsge noot en richtte in 1622 het meer dan levensgrote standbeeld voor hem op. Het was het eerste en lange tijd enige stand beeld in Nederland en dat niet eens voor een staatsheer of vorst, maar voor een geleerde! Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67, www.hmr.rotterdam.nl 20 februari Themamiddag Duurzaamheid MLG De vakgroep 'Preservering MLG' van de VAR organiseert deze themamiddag over duurzaamheid MLG. De sprekers zijn: Peter Horsman van de Archiefschool (over het belang van het gebruik van standaar den met het oog op digitale duurzaamheid van documenten), John Havermans van TNO (over de duurzaamheid en het bewa ren van polymere informatiedragers, zoals films, magneetbanden en cd-roms) en Trudi Noordermeer, Koninklijke Biblio theek (over het Depot van Nederlandse Elektronische Publicaties dat sinds 1996 archievenblad februari 2001 ook elektronische off line en on line publi caties verzamelt, beschrijft, beheert en ter beschikking stelt). Stadskantoor Breda (ontvangsthal), Claudius Prinsenlaan 10, Breda Tijd: 12.40-16.45 uur Prijs: 60,- (leden VAR 30,-) Info en aanmelding: secretariaat VAR, Annie De Roover, tel. (076) 529 44 41 of e mail: amb.de.roover@breda.nl Water en vuur: Calamiteiten en collecties Op deze themadag, die wordt geor ganiseerd door het Instituut Collectie Nederland, wordt aandacht besteed aan de beleidsmatige en praktische aspecten van veiligheidszorg op het gebied van brandbestrijding en wateroverlast. Aan de orde komen onder meer: veiligheids zorg en de instanties die zich daarmee bezighouden; calamiteitenplan en de eisen die je daaraan moet stellen en de rol van de brandweer. Instituut Collectie Nederland, Amsterdam Prijs: 95," Opgave door het verschuldigde bedrag over te maken naar bankrekening 19.23.21.765 t.n.v. ICN te Amsterdam o.v.v. 'deelname themadag 20011. De inschrijving wordt schrif telijk bevestigd. Plaats: Instituut Collectie Nederland, Amsterdam Info: Monique de Louwere en Angeniet Boeve, tel, (020) 305 46 62, fax (020) 305 46 20, angeniet.boeve@icn.nl of monique.deJouwere@icn.nl 17-19 mei De Nederlandse Restauratiebeurs Vakbeurs voor restauratie, monumen tenzorg, conservering en cultureel erfgoed. Brabanthallen 's-Hertogenbosch 3omei-2juni Zesde Europese Congres voor Archieven Plaats: Florence, Italië Info: www.brainitalia.it I september 2001 Manifestatie Historisch Interieur 2001 Aanbod Nederlandse Museumvereniging De Nederlandse Museum Vereniging biedt een uitgebreid scholingsaanbod aan in 2001. Ook medewerkers uit archieven zijn welkom als deelnemer. U kunt het scholingsprogramma aanvragen bij tel. (020) 305 37 60 of www.museum- yereniging.nl I start maart 2001 Voortgezette Vorming Archiefbeheer (WA) De opleiding WA voor documentai re informatieverzorgers in het semi-sta- tisch archief is vernieuwd. De opleiding maakt gebruik van de allerlaatste hulp middelen en is een combinatie van theo retische onderbouwing met praktische vaardigheden. De kennis en vaardighe den zijn direct toe te passen op de eigen werkplek. De opleiding duurt één jaar en gaat in maart 2001 van start. Een toet- singsgesprek met twee docenten behoort tot de toelatingseisen. Kosten van deelname: f 2.245,- of 1.019 euro Aanmelding tot 9 maart 2001 SOD Opleidingen, Woerden Info: SOD Opleidingen, Postbus 544, 3440 AM Woerden, tel. (0348) 42 99 33, www.sod-opleidingen.nl info@sod-opleidingen,nl I 22 februari, 1 en 8 maart Cursus Audiovisuele Documenten Stichting GO biedt deze driedaagse cursus voor beheerders van collecties audiovisuele documenten in archieven, musea of documentatiecentra. Het pro gramma gaat in op de geschiedenis van audiovisuele documenten, het oorspron kelijk en hedendaags gebruik, de materië le en technische aspecten van vervaardi ging en conservering. Daarnaast komen collectievorming, ontsluiting en dienst verlening aan de orde. Plaats: Stichting GO, Den Haag en een excursie naar Filmmuseum, Overveen Prijs: f950,- (inclusief examen) Info: Stichting GO, tel. (070) 351 23 80, fax (070) 354 97 89, info@stichting-go.nl www.stichting-go.nl 20, 21, 27 en 28 maart Behoud en beheer van fotocollecties Vierdaagse workshop over de identi ficatie en geschiedenis van historische fotoprocédés ten behoeve van inventari satie van de fotocollectie. Verder aan dacht voor verval en herkenning van schade, preventieve conservering, eisen aan berging en tentoonstelling, duplice ren en digitaliseren, conditie- en bruik leenrapporten, calamiteiten en massapre- servering. Prijs: 895,- 9,10 en 11 april Ontzuren van papier Driedaagse workshop over de geschiedenis en de chemische grondsla gen van ontzuren. Vragen die centraal staan zijn: Waarom ontzuren? Volgens welke methode? Hoe effectief is de methode en hoe wordt zij gecontroleerd? Verder aandacht voor de persoonlijke veiligheid, het al of niet uitbesteden van het ontzuren en voor massaontzuring. Prijs/895,- Plaats: Instituut Collectie Nederland, Amsterdam Info: Monique de Louwere en Angeniet Boeve, tel. (020) 305 46 62, fax (020) 305 46 20 n 27 maart Discussie 'Veranderingen in het archiefbestel' Het ministerie van OCenW en de Raad voor Cultuur hebben adviezen uit gebracht over de ontwikkeling van het archiefbestel in Nederland. De KVAN wil graag de mening peilen van haar leden. Bieden de rapporten houvast voor de toe komst? Kunnen de leden zich vinden in de uitgangspunten (instelling RHC's, dekkend net, rol van de provincie)? 20 april Algemene Ledenvergadering KVAN Plaats en data worden gemaakt via www.kvan.nl bekend februari 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 25