□ram KIM NVBA nieuws nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen Bedrijfsarchieven in Vlaanderen Op vrijdag 8 december 2000 woonden de voorzitter en de hoofdredacteur van NVBA-Nieuws de oprichting bij van de sectie 'bedrijfsarchieven' van de Vlaamse Vereniging van Bibliothecaris sen, Archivarissen en Documentalisten, kortom de VVBAD. De voorzitter van deze sectie, de heer Van Campen, hield de volgen de inleiding tijdens deze studiedag. Geen encyclopedisch overzicht Waar zijn er bedrijfsarchieven? Duizenden bedrijfsarchieven in Vlaanderen De taak van de bedrijfsarchivaris is in wezen dezelfde als die van elke andere archivaris Toch verschillen met het archiefwezen van de overheid: - geen dwingende bepalingen voor de organisatie van het archiefbeheer - draagwijdte van de informatieve functie van het archief - logistieke afdeling ten dienste van winstgevende afdelingen Eerste categorie: gewoonweg geen archiefbeleid - geen bewaartermijnlijsten - geen instructies voor het beheer van statische dossiers - geen centraal archief noch een verantwoordelijke hiervoor - geen 'bedrijfsarchivaris' Tweede categorie: archiefbeleid beperkt tot de de naleving van de wettelijke bepalingen - gedeeltelijke bewaartermijnlijsten - minimale instructies voor het beheer van statische dossiers - geen centraal archief noch een verantwoordelijke hiervoor - geen 'bedrijfsarchivaris' Derde categorie: wel een expliciet archiefbeleid - volledige bewaartermijnlijsten - uitgewerkte instructies voor het beheer van statische dossiers - centraal archief met een verantwoordelijke - geen 'bedrijfsarchivaris' Vierde categorie: expliciet archiefbeleid met oog voor zowel de interne als externe betekenis van de bewaarde stukken - volledige bewaartermijnlijsten - uitgewerkte instructies voor het beheer van statische dossiers - centraal archief met een verantwoordelijke - wel een 'bedrijfsarchivaris' Allen die binnen hun onderneming expliciet belast zijn met het archiefbeheer, voltijds of deeltijds, en waarvan een centrale ver antwoordelijkheid terzake verwacht wordt, zijn in dit verhaal bedri j fsarchivarissen Bedrijfsarchivarissen moeten hun functie grotendeels zelf invullen Wat zijn de essentiële taken van een bedrijfsarchivaris? Coördinerende verantwoordelijkheid voor alle statische dossiers van de onderneming Centraal of decentraal archiefbeheer het kernprobleem bij de organisatie van het archiefbeheer Hoofdverantwoordelijke voor de opmaak en de bijwerking van de bewaartermijnlijsten van de onderneming Principe: als archivaris heeft hij een zorgfunctie voor alle archief bescheiden in zijn instelling, ook die in hun dynamische of semi- statische fase Doorbraak van documentautomatisering: - onderscheid tussen dynamische en statische dossiers 'vervaagt' - nietlineaire documentaire opzoekingsprocedures - weinig software met respect voor de archivistische principes De bedrijfsarchivaris kan niet langer de conservator blijven van een eindproduct in de informatiestroom. Onderscheid tussen bedrijfsarchivaris en informatiemanager Informatiemanager is een teamfunctie: organisatieanalist, infor maticus, documentalist en bedrijfsarchivaris Vijf opdrachten die alleszins tot het specifiek takenpakket van de bedrijfsarchivaris behoren: 1.een adviserende taak voor de creatie van stukken 2. een superviserende taak voor de decentraal beheerde archiefdelen 3. een instruerende taak voor de registratie van binnenkomende stukken 4. een coördinerende taak voor de opmaak van ordeningsplan nen en bewaartermijnlijsten 5. het volledige beheer van het centraal ondernemingsarchief Een beroepsvereniging als de VVBAD heeft een meervoudige taak naar de bedrijfsarchivarissen - werkgroep bedrijfsarchieven - prioritaire acties naar de onderscheiden categorieën 1.een onderneming heeft behoefte aan een in functie van haar omvang deeltijdse of voltijdse archivaris die principieel verant woordelijk is voor het geheel van alle archiefstukken van zijn bedrijf 2. deze stelling hoeft niet te betekenen dat het merendeel van de archiefbescheiden materieel op één plaats worden samenge bracht maar wel dat alleszins minstens één persoon eindverant woordelijke is voor het dagelijks beheer van alle statische archief bescheiden van de onderneming. Dit impliceert dus meer dan de materiële zorg voor de centraal bewaarde bescheiden. 3. dit houdt tevens in dat de bedrijfsarchivaris zoniet de opsteller dan toch de coördinator is voor de opmaak en de bijwerking van alle ordeningsplannen van de onderneming, en van de daarvan afgeleide bewaaren vernietigingslijsten. Deze orde ningsplannen dienen het geheel van alle archiefbescheiden van de onderneming te bevatten ongeacht of zij zich in hun dynamische, semistatische of statische fase bevinden. 4. geen recept dat in elke situatie past. De situatie wordt niet alleen bepaald door de aard van de instelling maar ook door de middelen die beschikbaar zijn, geld en personeel. Ieder zal in zijn eigen situatie prioriteiten moeten stellen en het resultaat kan daardoor verschillend zijn, zonder dat apriori gesteld kan worden dat het een beter is dan het ander. 48 I nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen De veranderende rol van een bedrijfsarchivaris Sinds de tijd dat ik als bedrijfsarchiva ris werkzaam ben, en dat is nu negen jaar, is er op mijn werkterrein nogal wat veran derd. In 1991 ben ik het vak ingerold. Ik ben toen bij een pensioenbedrijf aange trokken voor het opzetten en onderhou den van een Centraal Archief. De mede werkers hadden de dossiers in kasten op de kamers. Men kon niet spreken van een decentraal archief, want er was geen data base of een andere vorm van registratie waarin werd aangegeven welke dossiers zich waar bevonden. Om een eind aan deze situatie te maken, had de directie van het pensioenbedrijf besloten dat er een Centraal Archief moest worden opgezet. In 1991 en begin 1992 heb ik een 'fonds- breed' Centraal Archief opgezet. Ik liep tegen het feit aan dat ik beperkte ruimte had. Ik kon eigenlijk alleen datgene bewa ren dat wettelijk en uit bedrijfsoogpunt nodig was. Om 'zuinig' met de ruimte om te springen kon ik dus onmogelijk alles bewa ren wat men graag bewaard wou hebben. Dat gegeven dwong mij toen al om na te denken over andere manieren van opslag dan de fysieke opslag van documenten. Verhuizing In 1992 zijn we verhuisd. Voordat wij het nieuwe pand zouden betrekken, bleek dat het postregistratie-systeem niet op het nieuwe netwerk werkte. Samen met het hoofd Interne Zaken kreeg ik de opdracht om op zoek te gaan naar een nieuw postre gistratiepakket. In die tijd deed digitale postregistratie haar intrede. Het 'oude' postregistratiepakket had de Basisarchief- code als basis. Centraal in het pakket stond de inhoudsomschrijving. Heel logisch, want als een document of dossier niet te vinden was, dan kon je aan de hand van de inhoudsomschrijving, die bij het document hoorde in het postregistratie pakket, nog voor een deel nagaan waar het document over ging. Bij de digitale postre gistratiepakketten staat de inhoudsom schrijving niet meer centraal, maar de ont sluiting. De ontsluiting vindt plaats aan de hand van zogenaamde indexvelden. Velden waarin je gegevens zet (indexeren) om een document terug te kunnen vin den. Bij de digitale postregistratiepakket ten wordt de post eerst gescand en daarna geïndexeerd (ontsloten). Het scannen houdt in dat bij het opzoeken van het document je een exacte kopie krijgt van het origineel. Je hoeft dus geen inhoudsomschrijving meer te geven, want de medewerker krijgt het hele docu ment voorgeschoteld en kan zelf lezen waar het document over gaat. Doordat het hele document wordt getoond, kun je met veel minder indexvel den toe dan met een 'conventioneel' post registratiesysteem. Ik ben zelf altijd voor stander geweest om op twee manieren documenten terug te kunnen vinden. Bij het pensioenbedrijf werken we met pen sioennummers en met een combinatie van naam met geboortedatum voor de deelne- merspost. In feite is het digitaliseren van de binnen komende post het begin van elektronische archivering. Als je dan ook nog de uitgaan de post (met de onderliggende stukken) scant en indexeert doe je aan elektroni sche dossiervorming. Tegenwoordig wor den dit soort processen compleet geleid door 'workflows'. Alleen de binnenkomen de post wordt dan nog gescand en geïn dexeerd. De uitgaande post met de onder liggende stukken worden door de 'work flows' in de juiste dossiers gezet. In de oude situatie nam de inhoudsom schrijving de belangrijkste plaats in, in de nieuwe situatie neemt de ontsluiting de belangrijkste plaats in. Het ontsluiten van documenten, daar zijn wij als bedrijfsarchivarissen goed in. In onze huidige informatiemaatschappij speelt ontsluiting een steeds grotere rol. De rol van de bedrijfsarchivaris veran dert. Het nieuwe digitale postregistratie systeem met zijn elektronische dossiervor ming heeft er toe geleid dat een groot deel van mijn werk in het Centraal Archief is overgenomen door een parttime medewer ker. Het ruimteprobleem is deels opgelost, omdat de medewerkers de elektronische dossiers raadplegen en de aanwas drastisch is teruggelopen. Bovendien worden dos siers die inmiddels elektronisch opvraag baar zijn, niet meer fysiek uitgeleend. De grote voordelen van elektronische dos siervorming zijn: de dossiers zijn op iedere werkplek te benaderen, de dossiers zijn altijd compleet en de docu menten in de dossiers staan in de juiste chronologische volgorde. In mijn veranderende rol werd ik gevraagd om aan te geven welke indexvelden nodig zijn om de binnenkomende post te ont sluiten. In mijn veranderende rol werd ik gevraagd om mee te denken over de inrichting van het elektronisch archief en werd ik door het hoofd Automatisering benaderd om mee te denken over welke servers met welke capaciteit nodig zijn vanwege de elektronische dossiervorming. In mijn veranderende rol werd ik project leider van de conversie van 80.000 deelne mersdossiers van fysiek naar elektronisch benaderbaar. In mijn huidige rol word ik benaderd om mee te denken over de invoering en ontsluiting van een Intranet. In onze huidige informatiemaatschappij is een leuke rol voor de bedrijfsarchivaris weggelegd, waarbij volgens mij het elek tronisch raadplegen van dossiers een grote rol speelt. We hebben immers de kennis om documenten te kunnen ontsluiten en we beheren vaak materiaal dat voor ande ren heel interessant is en waarvan een aan tal het bestaan niet eens weet. Als bedrijfsarchivaris vind ik dat we met onze tijd mee moeten en geen afwachten de houding moeten aannemen. Ik vind het dan ook nog steeds heel jam mer dat wij als bedrijfsarchivarissen niet het voortouw hebben genomen voor de ontsluiting van het internet. De ontslui ting van het internet is alleen gebaseerd op zoekmachines die snel kunnen zoeken, maar de logica om iets te vinden op het internet is vaak ver te zoeken. I 49 Bedrijfsarchieven en hun archivarissen: Onbekend en onbemind? Een uitdaging voor de WBAD Inleiding Wat is eigen aan de bedrijfsarchivaris? Inzake archiefbeleid: vier soorten ondernemingen Nood aan een expliciete taakomschrijving van de bedrijfsarchivaris Naar een beschrijving van de verruimde taken van de bedrijfsarchivaris Uitdagingen voor de bedrijfsarchivarissen en de WBAD Vier stellingen over de bedrijfsarchivaris en zijn archief: Marcel Van Campen, Bedrijfsarchivaris van de Nationale Bank van België, Brussel 1 archievenblad februari 2001 Scannen Elektronische dossiers Intranet G. Bültena februari 2001 archievenblad I

Archievenblad | 2001 | | pagina 24