7 werkweek van een wmm het dagboek van: Maandag. Maarssen. De hele dag open voor publiek en het loopt storm. Genea logie, de joodse geschiedenis van Maars sen, industriële geschiedenis, huizenon- derzoek, alle varianten van het archiefon derzoek komen aan bod. Tussendoor veel telefoontjes, onder andere met mijn voor ganger Fenna Brouwer. Doceert nu aan de Archiefschool. Een aantal van haar studen ten heeft wat kleinere archieven van het SAW bewerkt. Er wordt tegenwoordig anders geïnventariseerd dan Goelema en Dekker mij ooit leerde. Het regent 'con text'. Alle Angelsaksische modellen wor den uit de kast gehaald. Het zal mij niets verbazen als straks het personeel en de stu denten aan de Archiefschool schoolunifor men krijgen voorgeschreven. Fenna in een plooirok! Natuurlijk ben ik blij met de hulp van haar en de studenten. Veel inventarisatie schiet er namelijk bij in. Met zijn drieën proberen mijn medewerkers en ik vijf studiezalen wekelijks open te hou den. In de middag bezoek van een verslag gever van een plaatselijke krant: wat gaat er met de archieven van Maartensdijk, Achttienhoven en Westbroek gebeuren na de gemeentelijke herindeling? Ik kan de lezers gerust stellen. De archivist van het SAW in Maartensdijk, Brita Pilger, gaat met de archieven mee naar De Bilt en de nieuwe gemeente gaat volwaardig mee draaien met het SAW. Formatie-uitbrei ding ligt in het verschiet. Dinsdag. Loenen. Meestal een drukke dag. Veel vaste bezoekers gecombineerd met nieuw publiek. Vandaag presenteer ik niet zonder trots de recent gemicroficheerde registers van de burgerlijke stand. Samen met de gemeenten en de provincie zijn we dit project begonnen. Volgend jaar volgt de verfilming van de bevolkingsregisters. De voorbereiding heeft mij en Ton Hagen, de archivist in De Ronde Venen, veel tijd gekost. Maar het resultaat is zeer goed. Het bedrijf Microformat levert een prima product. Tussen de dienstverlening door hebben Ton en ik in de middag nog een gesprek met vertegenwoordigers van de gemeente Loenen over de door het SAW uit gevoerde archiefinspectie. De ambtenaren stellen zich eerst wat aangebrand op totdat wij duidelijk kunnen maken dat de kri tiek opbouwend moet worden gezien en niet persoonlijk is gericht. Archiefinspectie maakt een belangrijk deel uit van het beleid van het SAW. Loenen is de derde ge meente die we dit jaar in dit kader bezochten. Na de inspectie zijn de ambtenaren altijd blij dat we geweest zijn. Onze rapportage is voor hen een belangrijk argument naar de bestuurders toe. Woensdag. Met Ton naar Maartensdijk. De hele dag archief verpakt. Het stemt de ambtenaren in Maartensdijk droevig. De verhuizing van de archieven maakt de opheffing van de gemeente wel erg con creet. In de avond rijd ik met een vliegen de vaart langs de Vecht. In een vergadering van een raadscommissie moet ik mijn beleidsnota 2001-2005 en de begroting 2001 toelichten. Zo bezoek ik alle raads commissies van de zes deelnemende gemeenten. Belangrijk, want in de nieuwe begroting is de financiering van het SAW veranderd. Nu betalen de kleine gemeen ten vaak meer dan de grotere deelnemers. Ik streef naar evenredigheid en niet naar datgene wat slechts politiek haalbaar is in een bepaalde gemeente. De commissieleden zijn meestal leken op archiefgebied. Ze willen onder andere weten wie bepaalt wat wordt opgenomen in de archiefdepots. Ik licht de rol van de Archiefv idie van de streekarchiva ris. De/jfèmeentejïtretaris sputtert en zegt MaartencJijK Wmk bij acquisitie van particuliere archieven een vinger in de pap te willen, het zijn dure meters archiefruimte. Enkele com missieleden glimlachen honend. Was het niet deze secretaris die ik onlangs veront rust beschimmelde en verkruimelde archiefstukken liet zien? Hij reageerde laconiek met "wat maakt het uit, nu zie je pas hoe oud het is!". Ik verwacht wei nig van zijn inbreng bij de acquisitie van archieven. Ik zwijg tactisch, maar met een spottende blik. Vervolgens keuren de commissieleden mijn plannen goed. Donderdag. Breukelen. Een halve dag dienstverle ning en daarna een verga dering over de opscho ning van een grote serie bouwvergunningen. We onderzoeken of dit projectmatig door het SAW kan worden uitgevoerd conform het beleidsplan 2001-2005. In de middag ver gadering van de Archiefcommissie in Maartensdijk. Altijd een evenement. Alle burgemeesters van de deelnemende gemeenten hebben zitting in deze com missie. Politieke dieren die elkaar niet alle maal even aardig vinden. De streekarchi varis moet alert zijn. Naast de burgemees ters zijn de streekarchivaris en de provinci aal archiefinspecteur adviserende leden van de commissie. De procedure ter veran dering van de Gemeenschappelijke Rege ling wordt besproken. Ik heb haast. Wil in het komende jaar op grond van de nieuwe financiering gaan draaien. De vergadering loopt voorspoedig. Aan het eind nemen we afscheid van de burgemeester van Maartensdijk (opheffing) en de burge meester van Breukelen (vut). Vrijdag. Van de hoofdredacteur van het Archievenblad mag ik niet meer dan 820 woorden besteden aan dit dagboek. Te wei nig voor een volledige werkweek. Ik besluit dan ook maar vrij te nemen. FRAGMENTEN Door Jaap Berghoef Het Streekarchivariaat Vecht en Venen (SAW) is het samenwerkingsverband op archiefgebied tussen de gemeenten Abcoude, Breukelen, Loenen, Maarssen, Maartensdijk en De Ronde Venen. Binnenkort sluit de nieuwe gemeente De Bilt (het oude De Bilt en Maartensdijk) zich aan bij het SAW. Sinds een jaar is Jaap Berghoef de streekarchivaris van het SAW. -em. De Bilt tot ^teftó februari 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 1