Kwaliteit in digitale archivering Evenwicht tussen functie en design B( )MEFA C 0 D E H A T E R column F TT CORNES DOCUMENT SOLUTIONS BV Wij bieden: EU Scannen en archiveren van foto's, dia's en documenten EE OCR-verwerking en CD-ROM Service EE Onderzoek, advies en opleidingen EE Database management en consultancy EE Maatwerk software (ook inter/intranet) Leverancier van: Archiveringssystemen en tools EE Cold applicaties EE CD-ROM en opticals EE (Boek)scanners en printers EE Netwerken en computers D M ee r informatie: 023 - 565 05 30 EE Starnmeerstraat 1 -3 - 21 32 AE Hoofddorp e-mail: info@cornes.nl EE internet: www.cornes.nl MINOLTA 3P Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks column Tijdens de studiedagen van de KVAN in december 2000 wist de Parool-journa list Paul Arnoldussen de zaal te prikkelen met zijn stelling "dat archivarissen die ontdekken dat archivalia die zij bewaren onthullingen be treffen over het handelen van de overheid, onmid dellijk een journa list - liefst van het Parool - moeten bellen". De reactie van de zaai was onthut send. Wat dacht die Arnoldussen wel? Archivarissen zijn geen klikspa nen, journalisten komen zelf maar onderzoek doen, niks voorkeursbe handeling, foei met die Arnoldus sen, hij is alleen maar uit op ellen de en fouten van de overheid, sen satiejournalist! Ik ben al sinds mijn eerste schre den in het archief wezen een erkend codehater. De BAC, de waterschapsco de, de code voor de rijksoverheid (inmiddels ter ziele), de gedragscode van het Convent van rijksarchivarissen, de code op het deurslot van het ARA, de kluiscode van Henk van Vliet (comptabele van het ARA), alle codes kunnen me gestolen worden. Waarom? Codes ordenen vol gens een eigen logica, schakelen zelfstan dig beoordelen en oordelen van mensen uit, dwingen mensen in keurslijven waar ze niet in passen, houden deuren geslo ten die open moeten en verminderen mijn kans op geldelijk gewin. Ik haat codes! Op één uitzondering na: de beroepscode voor archivarissen. De beroepscode voor archivarissen, afge drukt in het eerste deel van de S@P (jaar boek 1999), is een chaotische code, dwingt tot nadenken, is zo ruim als giste ren de gehele dag, is een open deur én bevordert mijn gelijk. Ik citeer de toelich ting op artikel 6 van de beroepscode: 'Zij archivarissen) zullen het optimale gebruik ervan archiefbestanden) aan moedigen, En verder: 'Archivarissen dienen onredelijke beperkingen van de openbaarheid en van het gebruik van archief te ontmoedigen'. Paul Arnoldus sen wordt op z'n wenken bediend. Immers, gebruik moet worden aange moedigd, met andere woorden niks pas sief afwachten, maar 'hup met de geit' bellen die journalist. Onredelijke beper kingen actief ontmoedigen, dat klinkt als een oproep om de grenzen van dit begrip eens te onderzoeken. Voor hen die aarze len biedt artikel 8, wederom in de toe lichting, nog een extra stimulans: 'Archi varissen mogen informatie die zij hebben verkregen door de omgang met niet- openbare archief bestanden niet be kendmaken noch gebruiken'. Met andere woorden niet de archivaris zelf schrijft in de Parool-rubriek 'Vuile Was', maar laat dit over aan de professional: de journalist. Tot slot: is er nog iemand in dit land die mij, na lezing van de gedragscode voor archivarissen, kan uitleggen waarom mensen vooraf in houdelijk moeten motiveren waar om zij het archief van bijvoorbeeld de Militaire Ge rechtshoven (als willekeurig voor beeld) wensen te raadplegen? De persoonlijke le venssfeer van mensen wordt niet beschermd door de toegang te belemmeren, maar door oneigenlijk gebruik te voorkomen. De toelichting op artikel 7 is er duidelijk over: 'Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van diegenen die geen zeggenschap hebben gehad in het gebruik of de bestemming van het materiaal'. 33 RNES OFFICIAL VAR Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.: +31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.nl Door Max Beekhuis Tekening: Peter Vlot februari 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 16