Het nieuwe Overzicht van Archieven er f Collecties van het Gemeentearchief Amsterdam J de praktijk de praktijk Donderdag 22 februari presenteert het GAA het Overzicht van Archieven en Collecties voor vakgenoten. Frans Smit zal ingaan op de uitgangspunten van het Overzicht, de gebruikte ïulpmiddelen en de opzet van het project. Ellen Fleurbaay vertelt over het functioneren van het Overzicht op Internet. Ook het vervolgproject: digitalisering van de ontsluitingsgegevens op nesoniveau komt aan de orde. U bent allen van harte uitgenodigd. De implementatie van het archiefbeheersys teem ABS-Archeion in 1998 bij GAA betekende het startpunt voor de integratie van metagege vens11' over de bij het instituut berustende archieven en collecties. Door de aanwezigheid van een open database-platform (ORACLE) was de technische voorwaarde aanwezig om deze integratie daadwerkelijk te realiseren. De reden voor de wens tot integratie is even sim pel gezegd als moeilijk te verwerkelijken: als een metagegeven op één plek wordt vastgelegd en onderhouden, én op de juiste wijze gekoppeld is aan alle andere metagegevens, kan het in iedere gewenste context gebruikt en gerepresenteerd worden. Na de implementatie van het archiefbeheersys teem is binnen GAA besloten om de integratie van ontsluitingsgegevens ter hand te nemen. Doel is te komen tot één ontsluitingssysteem voor alle gegevens op macro-, meso-, en micro niveau voor zowel archieven als collecties. Om dat doel te bereiken is een traject uitgestip peld dat meerdere jaren gaat omvatten. Het betreft immers miljoenen ontsluitingsgegevens die in de loop van meer dan honderd jaar zijn samengesteld en een zeer wisselende kwaliteit, methodiek en bruikbaarheid kennen. Dit traject van vernieuwing van de ontsluitingssystemen bestaat uit een aantal projecten. Als eerste pro ject is het vernieuwen en integreren van de ont sluiting op macroniveau ter hand genomen. Resultaat is het nieuwe Overzicht voor Archieven en Collecties. De eerste stap in het project was het definië ren van het hoofdproduct, oftewel: welke ont sluitingsgegevens moeten op macroniveau aan wezig zijn? Uitgangspunt voor het vaststellen daarvan was een analyse van de vraag van de klant, want voor onze klanten is het Overzicht immers bedoeld. De meeste klantenvragen op macroniveau zijn in eerste instantie tot twee hoofdcategorieën terug te brengen. De eerste categorie betreft vra gen naar de vormer'2': 'Hebben jullie het archief van...?' Antwoord kan gevonden worden in een namenindex op personen en instellingen. De tweede categorie betreft vragen naar onderwer pen: 'Wat hebben jullie over...?' Antwoord wordt gevonden langs verschillende zoekwegen: blade rend in een systematische indeling of zoekend in trefwoordensystemen of zogenaamde vrije-tekst- zoekfuncties. Is de eerste zoekvraag positief beantwoord, dan is vervolgens de belangrijkste vraag: 'Kan ik het inzien?'. Antwoord daarop is afhankelijk van gegevens over onder meer de Index op naam Ingang op functie Index op onderwerp Vormer Objectsoort Archiefblok/Collectie mate van openbaarheid en de mate van raad pleegbaarheid (wel/niet geïnventariseerd, wel/niet geconserveerd e.d.). Daarnaast zijn op macroniveau van belang gege vens over bijvoorbeeld de periode waarover materiaal in het gezochte archief aanwezig is en over de omvang van het archief. Ook kwamen wij tot de conclusie dat het nodig was om een korte toelichting over de vormer samen te stel len. Als men het overzicht op internet raad pleegt is er immers geen archiefmedewerker in de buurt die informatie kan geven, en boven dien zijn de nadere toegangen (inventarissen, catalogi en indices) nog niet geïntegreerd beschikbaar op dat medium. Bij het opstarten van het project werd ook een aantal randvoorwaarden geformuleerd. De gegevens moeten eenvoudig en eenduidig te onderhouden zijn. De representaties moeten eenvoudig te vernieuwen zijn, zodat actualiteit zoveel mogelijk gewaarborgd is. Er moeten inter ne procedures worden samengesteld én geïmple menteerd teneinde het onderhoud in de organi satie te verankeren. Ten slotte moeten zoveel mogelijk reeds aanwezige gegevens hergebruikt worden en dienen de gegevens in het overzicht in een relationele database te worden samenge steld en onderhouden. Het project omvatte de samenstelling van de volgende producten: - een datamodel (ofwel een gegevensstructuur met de onderlinge relaties tussen die gege vens) op logisch en technisch niveau, - regels voor de inhoudelijke en tekstuele samenstelling van de gegevens, - de gegevens zelf uiteraard, - representaties van die gegevens op papier én op internet, - procedures en instructies voor de medewer kers en een interne organisatie voor de kwali teitsborging. Het logische datamodel dat werd samengesteld, is zeer vereenvoudigd afgebeeld in figuur 1. De technische implementatie van het datamodel is zoveel mogelijk in het kader van de gewenste informatie-architectuur van GAA ontwikkeld. Die gewenste informatie-architectuur is weerge geven in figuur 2. Op dit moment is die gewens te situatie nog niet bereikt. De gegevens zijn nog niet afkomstig uit één systeem van metagege- Invoer programma A Invoer programma B Etc. Zoekmachine A Rapport A Etc. vens, maar worden geïmporteerd uit enerzijds het archiefbeheersysteem ABS/Archeion en anderzijds uit systemen voor collectieontslui ting. Realisatie van dit onderdeel van de gewens te informatie-architectuur is onderdeel van een volgend project. De regels voor het samenstellen van de gege vens, op inhoudelijk vlak maar ook tot op het niveau van interpunctie, werden vastgelegd in een document dat leidend is voor het onder houd van gegevens op macroniveau. De bedoe ling is dat dit document continu wordt geëvalu eerd en bijgewerkt om standaardisatie te waar borgen. Het huidige Overzicht bevat onder meer ruim 5000 namen van vormers, 2000 verwijzingen naar archiefblokken en collecties en 8000 ingan gen in de naamindex. Deze gegevens werden samengesteld, ingevoerd en gecontroleerd gedu rende ruim een jaar. De basis voor de samenstel ling werd gevormd door de ontwikkelde stan daarden, de bestaande toegangen (inventarissen en catalogi) en de kennis van medewerkers over de archieven en collecties. Het proces van samenstellen, invoeren en controleren ging niet altijd over rozen. Niet alleen is enorm hard gewerkt door de projectmedewerkers, ook moes ten delen van het traject soms opnieuw gedaan worden als een tussentijdse evaluatie een nega tief resultaat had. Dit proces van trial and error bleek onontkoombaar en eiste soms veel van de deelnemers. Tegemoetkomend aan de wens van de klant is het resultaat in twee vormen beschikbaar. Ten eerste is er de zoekmachine die, dankzij een genereuze subsidie van de Mondriaan Stichting als onderdeel van het project Digitale Balie, gebouwd kon worden voor de website van GAA'3'. In de zoekmachine bestaat een blader- 26 27 Door Frans Smit* In 1999 en 2000 is bij het Gemeentearchief Amsterdam (hierna aangeduid als GAA) gewerkt aan een nieuwe opzet, representatie en inhoud van het archievenoverzicht. In dit artikel wordt beschre ven wat de aanleiding en de uitgangspunten van het project waren, welke producten zijn vervaardigd en wat de onderliggende visie is met betrekking tot organisatie, integratie van ontsluitingsmiddelen en onderhoud. Op weg naar één ontsluitingssysteem voor archie ven en collecties Vraag van de klant is uitgangspunt Figuur I: Logisch datamodel Overzicht van Archieven en Collecties. Randvoorwaarde: onderhoud gegevens op één plaats Producten Toegangen Figuur 2: Schematische weergave gewenste informatie-architectuur. archievenblad februari 2001 februari 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 13