"De eerste archiefdoos die zichzelf in een seconde in elkaar zet!" Guiibert^ Méér voor kontoren Telefoon 038 - 456 36 36, Fax 038 - 456 36 06, een sluitend net chief en het rijksarchief in Utrecht, het één mans-gemeentearchief Amersfoort en het streek- archivariaat Zuid-West Utrecht, dat helaas slechts een kort leven beschoren was. De archief- zorg en toegankelijkheid in de provincie waren op zijn zachtst gezegd niet optimaal. De provincie Utrecht heeft in 1985 een beleid geformuleerd en vastgelegd in een stappenplan met als doel: een sluitend netwerk van archief diensten in de provincie te creëren, die in een 'provinciaal' overkoepelend orgaan samenwer ken. Inmiddels zijn de eerste drie stappen van dit plan gezet: - De zorg voor archieven is bij de gemeenten en waterschappen op de politieke agenda geko men. - De oudste archieven zijn bij zo goed als alle gemeenten en waterschappen geïnventari seerd. Belangrijke stukken, die langzaam aan het vergaan waren, zijn gerestaureerd met financiële ondersteuning van de provincie. - De 'Subsidieverordening Archieven Provincie Utrecht, 1989', waarbij Gedeputeerde Staten de eerste drie jaar subsidie (aflopend 50 pro cent, 25 procent en 10 procent van de salaris kosten van een archivaris) verleenden aan die gemeenten en waterschappen, die tezamen of apart een deskundig archivaris benoemden, heeft alle gemeenten, op Eemnes na, gestimu leerd om voor meer of minder uren per week de beschikking te hebben over een gekwalifi ceerd archivaris. Dit heeft de service aan gebruikers sterk verbeterd. In de Cultuurnota 1999-2002 heeft de provincie aangegeven de volgende logische stap te willen zetten: het stimuleren en ondersteunen van het oprichten van regionale archiefdiensten binnen de provincie. Deze kunnen in samenwerking met andere culturele instellingen tot regionaal- historische centra uitgroeien van een gelijkwaar dig kwalitatief niveau. Op basis van de huidige samenwerkingsvormen (zie kaartje) kan gedacht worden aan drie tot vijf regionale centra: in het centrum rondom Utrecht (samen circa 300.000 inwoners), Zuid- West Utrecht (samen circa 110.000 inwoners), Noord-West Utrecht (samen circa 150.000 inwo ners), Zuid-Oost Utrecht (samen circa 160.000 inwoners) en Noord-Oost Utrecht (samen circa 300.000 inwoners). Naast het aantal inwoners van een regio vormen ook de historische en bestuurlijke samenhang criteria voor samenwer king. Onderlinge samenwerking tussen de Utrechtse centra kan daarnaast de nodige toege voegde waarde geven. Gezamenlijke aansluiting op een digitale zoekstructuur via internet is daar een voorbeeld van. Ook hier geldt, dat de gewenste stappen, bij gebrek aan wettelijk vastgestelde criteria, voor alsnog op vrijwillige basis door de gemeenten en waterschappen gezet moeten worden. Wanneer deze stappen de weg volgen naar grotere bereik baarheid van ons cultureel erfgoed, dan zal de provincie in goed overleg met gemeenten, archiefgebruikers en archivarissen een eind moe ten meelopen, voorzien van een rugzakje met geld. 25 Het klinkt onwaarschijnlijk, maar de nieuwe 'archiefsnelvouwdoos' van Niceday, een product van Guiibert Nederland, is in feite kant en klaar zodra hij uit de omdoos komt. "Hij vraagt slechts om één simpele drukbeweging aan de zijkanten en springt dan meteen in model. Een bijzonder uitgekiend concept. Het betekent een enorme tijdwinst bijvoorbeeld voor de mensen die de papierstroom met jaargegevens moeten archiveren," zegt Guilbert's Product Manager Marius Dorgelo. Dorgelo: "Er is lang over nagedacht, hoe het tamelijk tijdrovende in elkaar zetten van archiefdozen kan worden ingekort. Deze doos komt plat uit de verpakking van 50 stuks en is binnen een seconde klaar voor gebruik. Vergelijk dat eens met de altijd omslachtige en vervelende vouwhandelingen die bij gewone archiefdozen nodig zijn. Een béétje archivaris begrijpt onmiddellijk wat dit oplevert, vooral bij de grotere projecten. Onze eerste klanten die de snelvouwdoos nu gebruiken, zijn er in ieder geval razend enthousiast over." Sterke lichtgewicht Volgens Dorgelo zijn er meer slimme trekjes waarvoor de ontwerpers hebben gezorgd. "Zo zitten er duim- en vingergrepen aan waarmee men de doos zon der moeite én zonder pijn opent en sluit. De metalen montageklemmetjes kunnen nog wel eens scherp zijn en kleine verwondinkjes veroorzaken, dat gebeurt hier dus niet. Helemaal volgens de ARBO voorschriften. Een ander pluspunt is het gewicht: zo'n 30% minder dan bij andere dozen, zoals die onder andere worden gebruikt door de gemeenten. Er zitten geen gewichtsverhogende metalen delen aan en bovendien is de doos ook nog voor 100% recyclebaar. Toch is geen enkele concessie gedaan aan de stevigheid." Concurrerende prijs De Niceday snelvouwdoos is bestemd voor het opslaan wÊÊÈÊ&m. van documenten op A-4 formaat. "Dat is eveneens een voordeel," denkt Dorgelo. "Veelal maakt men nog gebruik van dozen voor het folioformaat. Tegenwoordig voldoen echter vrijwel alle te archiveren stukken aan de DIN A4-norm. Deze dozen spelen daarop in. Betekent weer een fikse ruimtewinst in het archief. Qua breedte bieden we twee uitvoeringen: 8 en 11,5 cm. Dat neemt niet weg dat wij deze doos toch voor een heel aantrekkelijke en concurrerende prijs in de markt zetten." Volgens Dorgelo is de nieuwe archiefdoos een revolutionaire oplossing voor de grootgebruiker. "Daarbij is hij buiten gewoon sterk. Er is 700 grams massief karton voor gebruikt, dat tweezijdig is beplakt. En de doos heeft een extra versterkte bodem. Een welkome aanvulling op ons bestaande assortiment van opberg- en archiverings- middelen!" Voor meer informatie of voor een demonstratie belt u het Guiibert Verkoopteam: 038 - 456 36 66. Postbus 10300, 8000 GH Zwolle E-mail: guilbert@guilbert.nl, Internet: www.guilbert.nl Abcoude Bunschoten De Ronde Venen Loosdrecht Breu kelen Amersfoort Leusden Woerden Utrecht Woudenberg Renswoude Driebergen- Bunnik Rijsenburg Montfoort Nieuwegeinl IJsselstein' Oudewater Veenendaal] Amerongen Wijk bij Duurstede Lopik Streek- en gemeentelijke archiefdiensten Noor Erkelens, provinciaal archiefinspecteur Utrecht Emile Kretzschmar, provinciaal archiefinspecteur Zuid-Holland Marianne Loef, provinciaal archiefinspecteur Noord-Holland De nota 'Op weg naar een sluitend net...' is te ver krijgen bij de provinciale archiefinspecties. Dergelijke wettelijk gebaseer de kwaliteitsnormen zijn aanbevolen door de project groep-Herziening Archiefbe- stel (Van Diepen) en door de Raad voor Cultuur. De provin ciale archiefinspectie Noord- Brabant heeft in concept kwaliteitsnormen voor ar chiefdiensten van verschil lende gebiedsgrootten ge reed. DIVA presenteerde in december 2000 een kwali teitshandvest voor publieks- toegankelijkheid. Dit zijn al bouwstenen voor de toe komstige kwaliteitsnormen die, om de huidige te grote vrijblijvendheid uit te sluiten, de hier geschetste ontwikke lingen zullen moeten onder bouwen. [2] A.J. Kölker en L.P.E. Kretzschmar, Gemeente- en streekarchieven in Holland, Holland februari 1992. februari 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 12