L 24 28 u Fragmenten van een werkweek WW: loODSCtt? ÜtoJIpEuuten EZ Een persoonlijke balans LI Fragmenten van een werkweek 112 Heroriëntatie en vernieuwing aan de IJssel li4 Neem vooral een informatietechnicus in dienst li6 De vele petten van de archivaris |24 Door een cerberus bewaakt E® Is inktvraat beheer(s)baar? 132 Creatieve alternatieven voor de vertrouwde methodes van gisteren 136 Archivistiek in Amerika [39 Steigers 14£ Literatuur: Recensies Signalementen 15£ NVBA Nieuws 154 Agenda [39 [40 144 Verenigingsnieuws [54 Agenda Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker (hoofdredacteur), Annabelle Meddens- van Borselen, Laurens Priester, Henk Roosenboom, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 b4 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. NHOUDSOPGAVE Het dagboek van Daan Hertogs 6 Nieuws uit het Veld 111 Duitse Archiefdagen in Nürnberg Burengerucht: Jo Jamar Nederlands-Duits Archiefsymposium Burengerucht: Jan Folkerts Dag van het Document biedt aanbevelingen om te overdenken Patricia Böschen Werk in uitvoering: Marijke Bruggeman |20 De Internationale Archiefraad ICA Congres:Yvonne Bos-Rops Fanatiek verdedigde archiefschatten in het Archivo General de Indias ICA Congres: Pieter Koenders ICA Congres: Fred van Kan Inktvraat en collectiebeheer Werk in uitvoering: Agnes W. Brokerhof Grote archieven deskundig geselecteerd, geïnventariseerd en eenvoudig digitaal toegankelijk De praktijk: Jan van den Noort Eric Ketelaar Column: Joan van Albada 144 KVAN Nieuws Binnen- en Buitenlandse evenementen Vaste Rubrieken Noot van de redactie |_6 Ni Nieuws uit het Veld Column Literatuur De vele petten van de archivaris Door Marijke Bruggeman In 1992 vroegen Richard Hermans en Bert Looper zich in het Nederlands Archievenblad af waar zich de gemeentearchivaris in de gemeentelijke organisatie bevond na de reorganisatiegolf van de jaren tachtig. Recente ontwikkelingen maakten een herhaling van deze en veel meer andere vragen weer noodzakelijk. Hoe goed zijn de tijden van nu? Door een cerberus bewaakt Fanatiek verdedigde archiefschatten in het Archivo General de Indias Door Pieter Koenders Na een jaar vergeefs om toegang verzocht te heb ben, betreedt Pieter Koenders eindelijk de felbe geerde Archivo General de Indias in Sevilla. Helaas zonder 'foenksjon', maar een tweede poging heeft wel succes. Patroonheilige Isidorus kan trots zijn op zijn geestelijke nazaten van de 21e eeuw. Is inktvraat beheer(s)baar? Inktvraat en collectiebeheer M éti Door Agnes W. Brokerhof Pas in 1994 kwam er door onderzoek duidelijkheid in oorzaak en mechanisme van het proces van inktvraat. Over het beheersaspect - behandeling dus - moeten met name collectiebeheerders beslissingen nemen. Vandaar een themadag van het ICN, met helaas als grote afwezigen diezelfde collectiebeheerders. Creatieve alternatieven voor de vertrouwde methodes van gisteren Door Jan van den Noort Ze hebben grote waarde, de archieven van de orga nisaties die bij de stadsvernieuwing in Rotterdam waren betrokken. Hoe deze te selecteren, inventari seren en eenvoudig digitaal toegankelijk te maken? Niet met de PIVOT-methode, is Van den Noort van mening. Zijn alternatief houdt met name het histo risch belang in de gaten. De rubriek'Fragmenten van een werkweek' volgt sinds maart vorig jaar telkens een vak genoot. Meestal is het een gewo ne werkweek van zomaar een collega, een enkele keer is het een bijzondere werkweek van niet zomaar een collega. Het internationale ICA-congres in Sevilla bijvoorbeeld bood veel stof tot schrijven aan Maarten van Boven, in het vorige nummer. En niet alleen aan hem. De opbrengst van Sevilla zal nog langer door werken in het Archievenblad. Behalve door de baas van de rijksarchiefdienst werd een werk week onder meer bijgehouden door een inventarisator bij een categorale archiefinstelling, een archivaris van een hoogheem raadschap, een documentalist, het hoofd informatievoorziening bij een departement, een student archiefwetenschap, een adviseur conservering, een electronic records manager bij een interna tionale organisatie, een bedrijfsar- chivaris bij een multinational en een documentmanager die bijna gemeentearchivaris is. Op een enkele uitzondering na zijn de dagboekeniers allemaal opgeleid tot archivaris. De rubriek is ontstaan in navolging van het dagboek elke zaterdag in NRC-Handelsblad, een succesformule het overne men waard. Het is toch bijzonder leuk om te weten waar vakgeno ten zoal terechtkomen? Of dat nu de documentaire informatievoor ziening bij een gemeente of bij de rijksoverheid is, de archieven van het rijk en de provincie, de mediawereld, de vrouwenbewe ging, het waterbeheer of de biolo gische microwereld van een con servator. Het dagboek laat zien hoe gevarieerd het werkterrein is van een archivaris. Maar wie weet, een eigenzinnige lezer ziet misschien wel elke maand schim mel- en plaagdieren voorbij komen. archievenblad december 2000 december 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 2