□ram 1 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen 'Ruim 300 NVBA - leden heb ben wat gemist" Bovenvermelde kreet ving ik op tij dens de presentatie van het programma. Het was dan ook teleurstellend te moeten constateren dat zo weinig leden (1 dame en 25 heren) zich voor deze vergadering hadden aangemeld. Negentig leden had den zich bij de secretaris afgemeld. Oorzaak was misschien wel dat de verga derdatum van 26 oktober gewijzigd was in 2 november en dat de gekozen verga derlocatie niet in centraal Nederland lag en dat daardoor de reisafstand naar het hoge noorden wat langer was. In ieder geval werden we op een prettige wijze door twee dames van MAGISTA ontvangen en deze verwezen ons naar het gezellige restaurant 'De Pomstee', gelegen aan de Brink in Roden, waar het ochtendprogramma, de algemene leden vergadering, werd gehouden. Onze voorzitter de heer Arie Otten opende deze vergadering en heette in 't bijzonder de afgevaardigden van de SOD (de heer Snippe) en de KVAN de heer De Vries) welkom. Bovendien verwelkomde hij drie nieuwe leden en drie ereleden. Daarnaast moest bij enige bestuursleden verontschuldigen. Bij de behandeling van het agendapunt 'Mededelingen' attendeerde de voorzit ter ons onder meer op de beschuit met muisjes (roze en blauwe), waarop alle aanwezigen werden getrakteerd. On langs was namelijk de nieuwe NVBA- internetsite gereed gekomen en 'de lucht in geblazen'. Ook verwees hij ons naar de vacaturebijlage, welke bij de agenda was gevoegd en dat alle leden zichzelf maar eens moesten afvragen of het rei len en zeilen van onze vereniging nog wel goed gaat. Kan en wordt er wel tijdig in verschillende vacatures voorzien? In dit verband meldde de voorzitter dat de heer P. van Koningsbruggen het vice- voorzitterschap (ad interim) op zich had genomen. De heer Otten betreurde dat in enige nummers van het Archievenblad geen NVBA-nieuws was opgenomen. Voor naamste oorzaak hiervan was dat er onvoldoende kopij voorhanden was. Er schijnt overleg te zijn geweest tussen de SOD en de KVAN over de mogelijkheid tot samenwerking om te komen tot een blad. De NVBA wil hierin graag participe ren. De heer De Vries KVAN meldde echter dat het Archievenblad blijft bestaan. De voorzitter deelde mede dat er binnen kort een enquête naar alle leden zal wor den gestuurd. Hierin zal worden gevraagd, hoe verschillende NVBA-activi- teiten verder uitgewerkt moeiten worden. Er werd verder een nadere toelichting gege ven over het reilen en zeilen van de stich ting DIVA, waarin de NVBA participeert. Op dit moment wordt er met de SOD overlegd over het onderwerp digitaal archiveren. Eigenlijk zou hierover een soort handleiding gemaakt moeten wor den, die dan voor iedereen bruikbaar is. Tenslotte meldde de heer Otten dat hij door onze zustervereniging in België is gevraagd om in december naar St. Niklaas te komen om daar enige uitleg te geven over de doelstellingen en werkwij ze van de NVBA. Bij de behandeling van bet agenda punt 'Ingekomen stukken' werd vermeld dat er een fax over het NVBA-nieuws en de internet-site was ontvangen. De notulen van de voorjaarsvergadering werden op een enkele kleine inhoudelij ke opmerking na goedgekeurd. Bij de behandeling van het agendapunt "Begroting en Contributie 2001" werden verschillende vragen gesteld, onder andere over het Archievenblad en het NVBA-nieuws (kosten f 20.000 per jaar maar dit is niets nieuws, want het was altijd reeds een hoge kostenpost), het contributiebedrag en de af te schaffen kortingen hierop en mogelijke invoering van een bedrijfslidmaatschap. Omdat er bij de behandeling van het agendapunt "Werkgroepen secties en afdelingen" geen vertegenwoordiger van het GO aanwezig is, doet de heer Peter de Jong hierover verslag. Ook informeerde hij de vergadering over de georganiseerde archiefbeheerbijeenkomsten voor de Kamer van Koophandel, welke werden gehouden in Drachten, Staphorst en Venlo, (zie ook de verslaglegging hierover van Ben Schmitz: Archievenblad nr. 5). Verder deed hij verslag over de activitei ten van Regio Noord. De heer Ronald van der Veer deed verslag over de Regio Zuid en meldde dat ook in Zuid binnenkort een informatieavond wordt gehouden voor de sectie Banken. De heer Cor Groenland vroeg de ver gadering of er nog actuele functieom schrijvingen van archiefpersoneel voor handen zijn. De heer Arie Otten zal hem een algemene beschrijving toesturen. Namens de werkgroep PR nieuwe koers werd nog vermeld, dat de NVBA internet site, met name het beheer en het onder houd, veel tijd en inspanning vergt. Tenslotte deed de heer Ben Schmitz nog verslag over de voortgang van de werk groep Statuten. Hierin wordt onder ande re voorgesteld om drie verschillende lid nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA nieuws maatschapsvormen te introduceren, namelijk het penoonlijk-, collectief - en bedrijfslidmaatschap. Door onze secreta ris werd bekend gemaakt dat per 1 november 2000 het ledental 337 bedroeg. Van de rondvraag werd bijna geen gebruik gemaakt. De voorzitter bedankte alle aanwezigen voor hun inbreng en nodigde vervolgens iedereen uit om de door Magista aangeboden lunch te gebruiken. Na de voortreffelijke lunch werden we uitgenodigd om naar het bedrijfscom- plex van Magista BV aan het Oosteinde in Rhoden te gaan. MAGISTA, de naam zegt het eigenlijk reeds, is een samenvoe ging van de eerste twee letters van Magazijn, v/h Gispen en v/h Staalmeubel. Hier presenteerden zij hun verkoopconcept, namelijk de verkoop van alle denkbare oplossingen voor archiefinrichting en het opbergen van archief- en museummateriaal. Hierbij is men zeer flexibel in de afmetingen van kasten, stellingen, planken en keurstel lingen met een hoge kwaliteit. Het bedrijf heeft als ontwerp- en productie bedrijf ruim 50 jaar ervaring in het ver vaardigen van allerlei soorten archief-, bibliotheek-, kantoor-, magazijn- en museuminrichting. Zo'n inrichting kan dan in een statische-, of verrijdbare opstelling uitgevoerd moeten worden, maar etagebouw is ook mogelijk. Het bedrijf wil marktleider worden in een aantal Europese landen en delen van Azie. Na deze presentatie volgde een groepsgewijze rondleiding langs het gehele productieproces in de fabriek. Ook kon er een een kijkje worden geno men bij de lange verfspuitcabines waarin de legbordstellingen met de meest mooie kleuren werden gespoten en gedroogd. Na de rondleiding kwamen we weer samen in de kantine. Hier werd onder het genot van een drankje nog een kleine presentatie verzorgd van hun eigen inter net-site. 'Retrieval Day' Met deze dag wilde men nieuwe technieken en vindingen op het gebied van het toegankelijk maken van infor matie presenteren door vakgenoten en wetenschappers, want zoals men weet wordt informatie die ontoegankelijk is, niet teruggevonden. In de hedendaagse samenleving is echter een steeds grotere rol weggelegd voor digitale document- vormen die voor de gebruikers en produ centen van informatie niet alleen op het gebied van duurzaamheid, maar ook op het gebied van toegankelijkheid geheel nieuwe uitdagingen met zich mee bren gen. Aan de ene kant zorgt de immer toe nemende verbreiding van het computer gebruik voor een ongekende massaliteit, maar aan de andere kant zijn juist ten behoeve van de selectie van relevante informatie de laatste jaren nieuwe techni sche hulpmiddelen ontwikkelt die - al dan niet automatisch - de gebruiker onder steunt in zijn keuze naar informatie, zoals allerlei browsers en zoekmachines. Op dit moment wordt vanuit meerdere disciplines gewerkt aan de ontwikkeling van standaarden op het gebied van meta data. Het gaat hierbij om gegevens over documenten, inclusief de context waarin ze zijn ontstaan. De nieuwe archivaris, die zich vaak met de titel informatie manager mag tooien, heeft er alle belang bij om deze ontwikkeling nauwgezet te volgen en is vanuit zijn specifieke kennis over het toegankelijk maken en conver teren van documenten bij uitstek een goede samenwerkingspartner wanneer het daadwerkelijk aankomt op het ont wikkelen van metadatastandaarden. Met deze studiedag presenteerde zich de vereniging Integral Document Manage ment. Eerder spraken we over de alumni vereniging van de opleiding in Rotter dam, maar de vereniging wil nadrukke lijk een breder publiek aanspreken, namelijk iedereen die een bijdrage levert aan de ontwikkeling van integraal docu ment management. Misschien klinkt het als preken voor eigen parochie als men zegt dat de vereniging de ontwikkeling van het vak gemeen heeft met andere organisaties, zoals bijvoorbeeld de Nederlandse vereniging van Bedrijfs archivarissen. Om te voorkomen dat we beschuldigd worden van kinnesinne: de vereniging IDM is bereikbaar via het emailadres ver- eniging.idm@wanadoo.nl of via het post adres van de Erasmus-universiteit, te weten postbus 1738, kamer L3-006, 3000 DR Rotterdam. 53 Impressie van de algemene ledenvergade ring van 2 november 2000 bij MAGISTA BV in Roden. Opening vergadering NVBA Nieuws Lidmaatschappen Functiebeschrijvingen archievenblad december 2000 E55S2 Rondleiding Ben Wielenga. 1 november jl. was 'Retrieval Day'. In het Expo- en Congrescentrum van de Erasmus Universiteit vond een groots opgezette stu diedag plaats die was gewijd aan nieuwe mogelijkheden om informatie toegankelijk te maken en te houden. Sprekers waren onder meer Theo Huibers, dr. B.C.M. Wondergem en Peter Horsman. De studie dag was een initiatief van de studierichting Integraal Document Management van de Erasmus Universiteit, de vereniging IDM (de alumnivereniging van deze opleiding) en Van Heijst Information Consulting. K itegraal document management Jan Willem Schilt De Erasmus universiteit. december 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 26