U Fragmenten van een werkweek LL2 Agenda LI Fragmenten van een werkweek 11 |_6 Ni I12 Archieven en marketing l£5 Bagatellen 4 [23 Simmer yn de haadsted! [24 [30 De moeder van de moeder van de moeder.. [39 In supervorm |_6 Ni [39 Column [4£ Literatuur 146 Verenigingsnieuws [40 Literatuur: Recensies Signalementen 152 Agenda 4 noot van de redactie 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker (hoofdredacteur), Annabelle Meddens- van Borselen, Laurens Priester, Henk Roosenboom, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I, 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I, 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D Het dagboek van Maarten van Boven Nieuws uit het Veld |10 Archivists in communion ICA Congres: Eric Ketelaar [46 KVAN Nieuws NVBA Nieuws Binnen- en Buitenlandse evenementen ICA Congres: Philip Maarschalkerweerd ICA Congres: Bernard Woelderink 116 Cinema en cd-rom Presentaties AV-archivering in Zeeuwse shuttle Audiovisueel: Frank van der Maden en Ton Goeman Simmmer2000 ook succes voor Leeuwarden stad Jan Folkerts Vaste Rubrieken De eerste bezoekers van het Gemeentearchief Amsterdam Peter Hofland Het archief als bron voor erfelijkheidsonderzoek Werk in Uitvoering: Eric Hennekam Column: Max Beekhuis Noot van de redactie Nieuws uit het Veld archievenblad november 2000 De eerste bezoekers van het Gemeentearchief Amsterdam P G A V E Archivists in communion Door Eric Ketelaar Door Peter Hofland Aan Eric Ketelaar de eer het congres in Sevilla te openen. Volgens veel aanwezigen deed hij dat op indrukwekkende wijze en met een boodschap in dichtvorm aan alle archivarissen. "Words remain dead, when not heard and recorded." Met de benoeming van Pieter Scheltema in 1848 tot eerste archivaris van Amsterdam begon ook de regi stratie van bezoekers. Wie waren dat? Wat was hun maatschappelijke achtergrond en waar kwamen ze eigenlijk voor? Over een lange stoet hoogwaardig heidsbekleders en ook echte onderzoekers. Cinema en cd-rom Presentaties AV-archivering in Zeeuwse shuttle Door Frank van der Maden en Ton Goeman Twee presentaties van de sectie AV-archieven van de KVAN dit voorjaar nu in bewerkte vorm voor belangstellenden die daar niet bij konden zijn. Over familiefilms voor een tv-programma, de Liederenbank en de Verhalenbank en digitaliseren van geluidsopnamen. De moeder van de moeder van de moeder... Het archief als bron voor erfelijkheidsonderzoek Door Eric Hennekam Ingeval een arts besluit erfelijkheidsonderzoek te laten verrichten, gaat dat vaak met behulp van archiefdiensten. Om dit goed te kunnen doen mogen betrokken medewerkers eerst hun tanden stuk bij ten in enige medisch-genetische basisinformatie. Al wat vaker rondgekeken op internet? En? In de gaten gekregen hoe prominent'archief' prijkt op de homepages? En dan bedoel ik hier niet de homepage van historisch georiënteerde sites, maar die van zeer uiteenlo pende sites, ongeacht het onder werp. Bedenk eens wat dat bete kent: de jongeren van nu groeien op met internet en leren zo, geheel achteloos, het verschijnsel 'archief' kennen. Of het etiket nu in alle gevallen juist geplakt is, doet even niet ter zake, het gaat om de naamsbekendheid. Daar kleeft geen stofje meer aan.'t Is vet. 't Is geheel van deze tijd. Geen krant of tijdschrift waagt zich op het net zonder'archief'. Op zoek naar filmrecensies? Klik dan op het archief. Wie zijn bezoekers graag ziet terugkeren op de website, koestert zijn eigen archief. Het archief bewaart en de www- bezoeker kan delven wanneer hij maar wil. Neem maar eens de proef op de som. En oefen in het voorbijgaan uw digitale woorden schat. Zet bijvoorbeeld www.whatis.com op uw lijstje van favorieten en ga daar regel matig langs. Doe dat gerust ook in de baas zijn tijd. Al begrepen dat archieven het helemaal gaan maken? november 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 2