X co LU 00 LU Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad KVAN-Agenda 2000 Uitreiking Van Wijnpenning Studiedagen KVAN 'Kwaliteitsaspecten van Dienstverlening* 36 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland ROEST EN DE GEUR VAN AZIJN Mutaties in de Almanak Publicaties KVAN Jaarboek SAP 2000 Jaarboek SAP 1999 37 Vm Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. U kunt contact opnemen met het bureau voor Lidmaatschap KVAN en secties informatie over en aanmelding voor KVAN-activiteiten bestelling van KVAN-publicaties wijzigingen in de ledenadminis tratie kopij voor het Archievenblad berichten voor deze rubriek mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen Marieke de Haan Myra Maij Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl. Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 IS september: Uitreiking Van Wijnpenning, Algemeen Rijksarchief 21/26 september: 14e ICA congres, Sevilla 27 september: Roest en de geur van azijn, Amsterdam 17 november: KVAN najaarsledenvergadering, Amsterdam I 7/18 november: Geschiedenisdagen, Tropeninstituut Amsterdam november: excursie PROA naar chemie concern DSM, Heerlen o.v.b. •6/7 december: Studiedagen KVAN, Rotterdam Het bestuur zal de Van Wijnpenning uitreiken aan een persoon die zich buiten gewoon ingezet heeft voor het Nederlands archiefwezen in het algemeen of voor de Koninklijke VAN in het bijzonder. De uitrei king zal toepasselijk gecombineerd worden met een aankondiging van de manifestatie "200 jaar Archief wezen" dat uitgebreid gevierd zal worden in 2002. Datum: 15 september Tijd: 14.00 uur Plaats: Algemeen Rijksarchief, Prins Willem Alexarderhof 20, Den Haag Aanmelden: Deelname is gratis, wel graag vooraf aanmelden bij het bureau KVAN (zie bon) Wie is toch die Van Wijn? De Van Wijnpenning is genoemd naar de eerste 'Archivaris der Bataafsche Republiek' en werd in 1987 voor de eerste maal uitgereikt. De voorzitter nam toen aan dat de toehoorders vertrouwd waren met leven en werken van Hendrik van Wijn. Voor wie hem niet kent een kort levensverhaal, in het bijzonder voor de toekomstige laureaat van de Van Wijnpenning. Hendrik van Wijn werd in Den Haag geboren in 1740. Hij studeerde rechten aan de universiteit in Leiden en was vooral geïnteresseerd in de vaderland se geschiedenis en oudheidkunde, een liefde die hij nooit meer verlaten heeft. Op 24-jarige leeftijd pro moveerde hij en vestigde hij zich in Den Haag als advocaat. Van 1771 tot 1778 was hij pensionaris in Den Briel waar hij zich uitgebreid met het archief bezighield, als inventaristor en als onderzoeker. Hij bereidde een aantal publicaties over de geschiedenis van Den Briel voor. Hoewel zelf geen tegenstander van het huis van Oranje, werd Van Wijn in 1779 pen sionaris van de Patriottenstad Gouda en daarnaast voorzitter van een aantal com missies van de Staten-Generaai. Na de Restauratie van 1787 raakte de pensionaris van een patriottenstad zijn ambt van hoger hand kwijt, maar niet zonder gouden hand druk van Gouda. Als ambteloos burger had Van Wijn alle tijd voor his torisch onderzoek, dat in 1800 resulteerde in een bun del met historische bijzonderheden Historische en Letterkundige Avondstonden. Maar Den Haag was Van Wijn niet vergeten, het Staatsbewind creëerde een functie die hem op het lijf geschreven was. Zo werd Van Wijn op 5 juli 1802 benoemd tot 'Archivaris van de Bataafsche Republiek', een functie die hij tot zijn dood op 91-jarige leeftijd zou blijven vervullen. Zijn opdracht was de staatsarchieven (en die van Holland) van voor 1795 te verzamelen, te onderzoeken en te beschrijven. Kortom, Van Wijn is de schepper van het Algemeen Rijksarchief. Het Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek typeert Hendrik van Wijn als een man die van aan pakken weet, veel enthousiasme heeft voor historie, maar met weinig (gepubliceerd) resultaat: de hem karakteristieke neiging om te veel groote dingen tegelijk aan te vatten, gepaard aan het gebrek aan energie om zijn plannen door te zetten. Zoo heeft Van Wijn wel zeer veel verzameld, maar betrekkelijk weinig uitgegeven Van Wijn was een geleerde van het type van de achttiende eeuw. Zijn onderzoek beperkte zich tot de bijzonderheden, waaraan juist toen groote behoefte bestondWant hij was een onvermoeid en scherp zinnig navorscher, wien het echter aan het noodige doorzettingsvermogen ontbrak om een groot werk van beteekenis tot stand te brengen. Voor groote lij nen had hij minder oog; ook voor een goede compo sitie miste hij het orgaan." Ook dit jaar organiseert de Commissie Per manente Educatie de jaarlijkse studiedagen van de KVAN. Zij vinden plaats op woensdag 6 en donderdag 7 december 2000 en zijn bedoeld voor een ieder die betrokken is bij dienstverlening door archieven. Dus naast archivarissen uit het openbare archiefwezen, zijn ook medewerkers dienstverlening, bedrijfsarchi- varissen en andere beheerders van archieven welkom. In het thema 'Kwaliteitsaspecten van dienstverle ning' staat de klant van archieven centraal. De klant of de gebruiker bestaat echter niet, hij heeft vele gezichten. Elke doelgroep onderscheidt zich van de andere door zijn specifieke wensen en eisen. Een gemeenteambtenaar verlangt andere diensten dan een journalist. Hetzelfde geldt voor een gene aloog die archiefdiensten vrijwel uitsluitend via Internet bezoekt. Op 6 december staan de dienstverlenende facilitei ten centraal, met vragen als: Hoe goed kent u uw doelgroepen? Welke vormen van dienstverlening zijn er en waaraan hebben de verschillende doel groepen behoefte? Op welke wijze brengen archie ven hun wensen in kaart? Op 7 december richt de studiedag zich op de inhoud van dienstverlening. Met welke producten kunnen archieven beter inspelen op de wensen van de ver schillende doelgroepen? Hoe kunnen zij nieuwe groepen klanten werven? Reserveer 6 7 december in uw agenda! Programma: bij dit Archievenblad. Info: www.kvan.nl. tel. (020) 462 77 27 archievenblad september 2000 HP Studiemiddag sectie Audiovisuele Archieven De sectie Audiovisuele Archieven houdt op woensdagmiddag 27 september in het Meertens Instituut te Amsterdam een studiemiddag over veroudering van audiovisuele documenten onder de naam Roest en de geur van azijn. Leek het erop dat acetaatfilm een veilig alternatief vormde voor de risicovolle nitraatfilm, de laatste jaren blijkt dat ook de zogenaamde safety film voor de nodige problemen zorgt. Het vinegar syndrome grijpt wereldwijd om zich heen. En wat te denken van het sticky shed syndrome dat polyester tape (audio en video) bedreigt. Genoeg redenen voor de sectie Audiovisuele Archieven om de problematiek van de veroudering van audiovisuele documenten weer eens onder de aandacht te brengen van archiefbeheerders. datum: 27 september 2000 tijd: 13.00 - 17.00 uur plaats: Meertens Instituut, J. Muijskenweg 25, Amsterdam bereikbaar: zie Internet: www.meertens.knaw.nl kosten: fl. 25, - voor leden KVAN AVA; fl. 50, - voor niet-leden van de KVAN (inclusief koffie, thee en borrel) info: Nieuwsbrief Sectie AVA (zomer 2000), www.kvan.nl Frank van der Maden, tel. (013) 466 31 54, bfa@kub.nl Graag vóór 13 september de bon in sturen en het betreffende bedrag overmaken naar Postbank 045.23.06 t.n.v. KVAN Sectie AVA te Houten o.v.v. 'studiemiddag 27 september naam deel- nemer(s)'. Deelname geschiedt op volgorde van binnenkomst van betaling, waarbij de leden van de sectie voorrang hebben. Deelnemers ontvan gen rond 17 september het programma. Aanvullingen op de Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2000. 3.8 Rijksarchief in Gelderland Wegens verbouwing van de publieksruimten zijn deze tot januari 2001 gesloten. Brieven en e-mails worden gewoon beantwoord. 6.67 Gemeentearchief Nieuwegein Bezoekadres: Infocen trum Gemeente Nieuwe gein, Martinbaan 2 E-mail: infocentrum@ nieuwegein.nl Context. Interpretatiekaders in de archivistiek Onder context verstaat de archiefwetenschap de omgevingsele menten die bepalen hoe en waar het archief wordt gevormd, gestructu reerd en bevraagd. Kennis van de context stelt de beheerder en de gebruiker van archiefbescheiden in staat deze te interpreteren, ook als de oorspronkelijke omgeving waarin ze zijn ontstaan en een rol hebben vervuld, niet meer bestaat. Het Jaarboek SAP 2000 heeft tien bijdragen van Nederlandse, Vlaamse en Amerikaanse auteurs en zal artikelen bevatten rond de thema's; Context-begrip, onder meer over metadata Functioneel institutioneel onderzoek, theorie Functioneel institutioneel onderzoek, praktijk De context en de gebruiker Bijlage met een Nederlandse vertaling van Engelse archivistische begrippen Verschijnt 17 november 2000. Prijs bij voorintekening: f39,95 Naar een nieuwe paradigma in de archivistiek Thema van het eerste jaarboek is de paradigmaverschuiving in het archivistische vakgebied. Een wetenschappelijke revolutie zet ingrijpende veranderingen in gang in de archiefwetenschap, in de omvang van het archivistische werkterrein, de werkwijze en de maat schappelijke betekenis van de archivaris. Archiefwetenschap De kwaliteit van het archief en het archiefbeheer De professie Bijlage Engelse archieftermen in het Nederlands verklaard Prijs: f 34,95 (leden KVAN) f 44,95 (adviesprijs) Aanbieding: Jaarboek SAP 1999 2000 samen: f74,90 (zie Antwoordkaart). Formulier zenden aan: Bureau KVAN Cruquiusweg Of faxen naar: (020) 462 77 Of via Internet: www.kvan.nl, Naam: 31,1019 AT Amsterdam 28 klik op button E-mail Info Adres: Postcode plaats: Werkzaam bij: Ik meld mij aan voor deelname aan KVAN activiteit(en) in september 2000: D Uitreiking Van Wijnpenning, Algemeen Rijksarchief, 15 september (gratis D 'Roest en de geur van azijn' in het Meertensinstituut op 27 september: voor KVAN-lid fl. 25, - D 'Roest en de geur van azijn' in het Meertensinstituut op 27 september: voor niet KVAN-lid fi. 50, - Het verschuldigde bedrag maak ik over naar Postbank 045.23.06 t.n.v. KVAN Sectie AVA te Houten o. v. v. 'studiemiddag 27 september naam deelnemerfs)'. Datum:_ Handtekening: september 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 18