Restauratie-Atelier Helmond B.V. mailprofs Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Archiefmedewerker m/v mailprofs, reken maar Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - archieven van maatschappelijke instellingen - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids- uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen literatuur I 31 uitzendbureaux Mailprofs Uitzendbureaux is een onderneming van Vedior Nederland en PTT Post en is marktleider in het uitzenden en detacheren van speciaal opgeleide en gecertificeerde medewerkers voor de post-/reproductie- kamers, couverteerruimtes en het archief. Wij zijn voor archiefopdrachten op zoek naar enthousiaste en gemotiveerde kandidaten die willen werken als: Heeft u een afgeronde opleiding op archief- gebied zoals SOD, GO, BDI of de opleiding Rijksarchiefschool en/of ervaring op gemeente- en/of bedrijfsarchieven? Bent u voor korte of langere tijd beschikbaar en heeft u geen bezwaar tegen reistijden? Kunt u niet wachten om in deze richting aan de slag te gaan? Dan bent u de persoon die wij zoeken! Geïnteresseerd? Neem dan voor meer infor matie óf voor het adres van een vestiging bij u in de buurt contact op met Nonja Vóórhaar. Projectmanager Archief, tel. (033) 461 76 76. U kunt ook uw CV sturen naar: Mailprofs Uitzendbureaux, t.a.v. N. Vóórhaar, Kleine Spui 8, 3811 BE Amersfoort. Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06 - 50 50 80 41 nieuwe planterswereldje rond 1900, waarin een opkomende apartheidsmo- raal aan Couperus' 'kleine zielen' van ons eigen Kaukasische ras de voorrang geeft, telt dat in je nadeel. Daarom was onze D.D. weliswaar van afkomst Nederlands, maar is hij feitelijk wat hij ook uiteinde lijk geworden is: Indiër, en voorman van de Indonesische zelfstandigheid. Hij is de eerste gedecoreerde burger van Indonesia Rajah, en de eerste minister van staat van de Republiek. Ruim een half jaar na de soevereiniteitsoverdracht en na een leven van veel lotgevallen sterft hij in 1950 als nationale held van dat land, door Soekarno als founding father geëerd. En nu verschijnt er een biografie, geschre ven door een Nederlander. Deze paradoxa le situatie schept op natuurlijke wijze de afstand die nodig is om te voldoen aan de 'ideale biografie' die zonder hagiografisch te zijn voldoende respect oproept voor het beschreven onderwerp. In een goed levensverhaal wordt de lezer aan de hand van de vertelde feiten meegesleept door de lotgevallen van zijn held, ditmaal een onbekende figuur waarover nieuws wordt meegedeeld. En al is dit nieuws van histo risch belang, het aangevoerde feitenmate riaal blijft ondergeschikt aan de beoogde vertelling: vandaar dat de auteur zich in dit boek onthoudt van voetnoten, histo risch commentaar en zelfs van een naam- of zakenindex. Wat dit boek voor heeft op tal van historische of literaire biografieën is dat Glissenaar zich bovendien onthoudt van eigen 'wetenschappelijke' karakterty peringen, althans de lezer daarmee niet confronteert door de gebeurtenissen daar aan te toetsen. Wel slaagt hij erin om in de tekst de historische context van D.D.'s belevenissen zodanig samen te vatten dat de opgeroepen - intrigerende - omstandig heden ook voor de hedendaagse lezer begrijpelijk worden. Voor mij heeft het als effect dat ik dit allerminst 'literaire' boek niet met droge ogen uitgelezen heb. Enfin, ervaart u het zelf maar. D.D. zelf heeft nauwelijks archiefstukken nagelaten. Dat kon ook niet: in 1941 werd hij wegens zijn vermeende bewondering voor Japan als landverrader 'oorlogsrechte- lijk' geïnterneerd en naar het Surinaamse Jodensavanne gedeporteerd. En wat doen Jappen uiteindelijk met achtergebleven papieren van verslagen barbaren? Eind 1948 werd hij met Soekarno en Hatta in Dokja tijdens de tweede politionele actie opgepakt als de ergste schurk die er in Indonesië rondliep en werd zijn huis door het KNIL gerampokt. Zelf reeds hartpatiënt onderging hij op een haar na het lot van Steve Biko. En de papieren die hij intussen als officieus archiefambtenaar van Soe karno (hij was hoofd van de afdeling Historiografie in de afdeling Documentatie van het Ministerie van Voorlichting) weer verzameld had? Wat overbleef, belandde in Nederland. Zijn broer Guido droeg documenten van en over hem over aan het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land en Volkenkunde in Leiden, waar Rob Nieuwenhuis zich inzette voor een histo riografische aanvulling van de Indone sische rechtsdocumenten die reeds door de Leidse hoogleraren van de ethische rich ting waren gedocumenteerd. Andere fami lieleden droegen bij aan het Multatuli- museum, dat zoals gebruikelijk bij dergelij ke fondsen, niet alleen de documentatie betreffende de auteur zelf, maar ook de documentatie over nakomelingen en 'Multatulianen' bewaart, die niet recht streeks met Eduard D.D. te maken hebben. We kennen dit ook van het Bilderdijk- museum, en van het archief J.R. Thor- becke, dat door een familiestichting wordt aangevuld. We zullen dit ook meemaken met de nakomelingen ir. W. Lely en het bestand van Anton van Duinkerken, waar om verschillende cultuurhistorische rede nen de bestanden met aanvullende gege vens worden verrijkt. De in de summiere literatuurlijst genoemde 'archieven en documenten' bestaan dus ogenschijnlijk uit een samenraapsel van stukken van verschillende herkomst, maar getuigen toch ook van systematisch onder zoek. Ik heb de indruk dat speurwerk in niet geraadpleegde overheidsbestanden aan het verhaal als zodanig niets verandert, hooguit wordt nog duidelijker hoe weinig menslievend de repressie van onze ordelie vende overheid is geweest. Met het niet geraadpleegde bronnenmateriaal bedoel ik het archief van het Nederlandse ministerie Links op de foto Ernest D.D., achterneef van Multatuli en eerste gedecoreerde burger van Indonesia Rajah. van Justitie: bekend is van een foto van een geheime index in het jaarverslag van de Rijksarchiefdienst over 1982 (p. 15), dat dit ministerie de revolutionair Sneevliet in de gaten hield, ook tijdens zijn reizen naar Indië. Dat moet dus ook voor D.D. hebben gegolden. Vervolgens hebben we de papie ren van H. Mouwen, kampcommandant van Jodensavanne, die zelf foto's van het kamp heeft gemaakt, en het kabinetsar chief van de gouverneur van Suriname in oorlogstijd J.C. Kielstra met tal van dossiers over zijn interneringsbeleid. Dit beleid was ook gericht tegen binnenlandse 'commu nisten' en draaide uiteindelijk uit op de wil lekeurige arrestatie van "landskinderen" als B.H.W. Bos Verschuur, die zich als geko- zen(!) volksvertegenwoordiger had uitge sproken over Surinaamse zelfstandigheid. D.D. heeft nimmer geweten wat voor lotge noten hij kreeg. De 'affaire Bos Verschuur' leidde uiteindelijk tot een optreden van de Londense minister Van Mook tegen de wel erg tirannieke Kielstra, en zo werden alle geïnterneerde 'Indische landverraders' in Surinaamse ogen nationale helden. Het verklaart het voor de biograaf zo raadsel achtige applaus waarmee D.D. en de zijnen na zijn vrijlating in Paramaribo door de bevolking onthaald werden. Men kan nu eenmaal niet alles weten. En daarom zullen er genoeg onderzoekers uit de Oost komen die zich door deze prachtige levensbeschrij ving van D.D. uitgedaagd voelen om het feitenmateriaal door nadere artikelen aan te vullen. Dat zal met name gebeuren wan neer onze samenwerkingsverbanden met Bogor en het Arsip Nasional op dit punt zijn hersteld en ook daar de gegevens op tafel komen. Jan Bervoets, Algemeen Rijksarchief Den Haag september 2000 archievenblad IJ

Archievenblad | 2000 | | pagina 15