Digitalisering van elk denkbaar origineel Restauratieatelier Paul Peters B.V. Bookkeeper PICTURA IMAGINIS Handboekbinderij Restauratieatelier Paul Peters B.V. v Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast 19 Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemon, nl ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. ÉDoor middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen glasdia affiche handsel verzami boek munt postzec glasdia 3D obj schildei verzam affiche dia glasd: I DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com ■wifzjgiiigeii voorbehouden) i mcliisicf verzendkosten en lepassihe) btw CENTRAAL bMö VOOR GëNEALuOÏË regionale historische centra daarvoor zijn de eisen van het moderne archief beheer te gespecialiseerd. De archivaris is geen studeerkamergeleerde en het archief geen ivoren toren. Historisch-wetenschappelijk en publicis tisch werk op de archiefinstellingen moet juist de kwaliteit van de contacten met onderzoekers bevorderen, een symbiose tot stand brengen met het universitaire onderzoek. Dan worden de archiefinstellingen kennisbron en vraagbaak voor anderen die behoefte hebben aan histori sche kennis van een hoog niveau zoals regionaal- historische tijdschriften en musea. Kortom, de archiefinstellingen als kenniscentrum en knoop punt voor alle historisch geïnteresseerden. Ernstige tekortkoming Wat betekent dit nu voor de regionale archiefsamenwerking die de Rijksarchiefdienst en het departement stimuleren? De naamgeving van de beoogde samenbundeling is in ieder geval hoopgevend: van regionale historische centra zou men immers ook regionaal historisch onderzoek kunnen verwachten. Gezien de hier boven geschetste uitgangspunten een toe te jui chen ontwikkeling. Maar laten wij niet te vroeg juichen. Is stimulering van historisch onderzoek inderdaad onderdeel van de plannen? In de brief van staatssecretaris Van der Ploeg aan de Tweede Kamer van 7 februari jl. wordt met geen woord gerept over het geschiedwetenschappelijk onderzoek. Met de instelling van regionale archiefcentra beoogt hij drie doelstellingen: een grotere omvang stelt archiefinstellingen beter in staat een groot en breed publiek te bedienen; 2. om het beheer en de publieksdiensten te optimaliseren zijn omvangrijke investeringen in met name automatisering noodzakelijk, die niet door kleine instellingen zijn op te bren gen. Door samenwerking zijn op dat terrein efficiencywinsten te bereiken. 3. door samenwerking krijgen de archieven meer gewicht in het regionale culturele veld; zij wor den interessanter als partners in educatieve projecten voor musea, bibliotheken, erfgoed huizen en steunpunten voor monumentenzorg. Prachtige doelstellingen, maar niet direct voor het geschiedwetenschappelijk onderzoek. Zeker, historici profiteren mee van betere ontsluiting en toegankelijkheid, vooral als dat digitaal gebeurt. Voor de staatssecretaris zijn zij echter slechts deel van het amorfe en ongedifferentieerde publiek dat iets over zijn, haar of het verleden wil opzoe ken. Als het om archieven gaat is geschiedweten schap voor Van der Ploeg buiten de orde. Nergens wordt erkend dat wetenschappelijk his torisch onderzoek een eigen kwaliteit en waarde heeft, die we als culturele activiteit niet zomaar gelijk kunnen stellen aan andere zoektochten naar informatie in de archieven. Bijgevolg blijkt nergens dat archiefinstellingen op historisch gebied een specifieke wetenschappelijke taak hebben of zouden moeten hebben. Een ernstige tekortkoming; sterker nog, de hele Van-der- Ploeg-brief is in zekere zin het sluitstuk en de vol tooiing van bovengeschetste "ver-ont-weten- schappelijking' van het archiefwezen. Er is op zijn minst een kwalitatief onderscheid tussen het verschaffen van informatie aan wille keurig welke klant en het participeren in de pro ductie van kennis en inzicht door middel van wetenschappelijk onderzoek. Anders dan de individuele klant, bijvoorbeeld de genealoog, heeft de wetenschappelijke onderzoeker een publieke functie. Archiefinstellingen verdienen het predicaat ^historisch centrum' alleen als zij actief deelnemen aan wetenschappelijke activi teiten en alles wat daaraan vasthangt. Het onderdak brengen van historische verenigingen en het uitgeven van wetenschappelijke reeksen en tijdschriften, het ontwikkelen van onder zoekprogramma's, het entameren van promotie projecten en het aanvragen van subsidies daar voor, het organiseren van symposia en congres sen, en als ultieme bevestiging van de weten- Categorale instellingen als het NIOD maken intern-organisatorisch onderscheid tussen onderzoeks- en archieftaak met bijbehorende afdelingen. CBG: genealogen op zoek naar eigen verleden: geen publieke functie zoals de wetenschappelijk onderzoeker. augustus 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 9