Medewerker Archief (m/v) Beleggen op geheel eigen wijze I BANK LABOUCHERE Ook het archiefmanagement ontkomt niet aan de vragen 'wie, wat, hoe, waarom, welk effect, hoeveel, wat kost het, wat brengt het op'. Vragen aangaande organisatie, planning, marke ting, personeel, bedrijfsvoering, financiën en huisvesting. De archiefwetenschap kan onder zoek doen naar alternatieve organisatievormen, kan criteria en randvoorwaarden aangeven voor de keuze, een model voor besluitvorming, toet sing en evaluatie voorstellen. Dat alles in de vorm van casestudies, een soort visitatie of als vergelijkend onderzoek, bijvoorbeeld als bench marking. Zo denk ik dat er onderzoek nodig is naar de kritische succes- èn faalfactoren van samenwerkingsverbanden (twee of meer archief diensten, archief+museum, archief+bibliotheek, enz.), naar de factoren voor het succes van een archiefbestel. De grondslag van ons archiefwe zen verandert immers van bestuurlijke gelaagd heid in Thorbeckiaanse zin naar een publieksge richt netwerk. En dan ons personeel? Wie zijn dat, wat is hun taak, hoe doen ze dat? Wat verwachten werkge vers van archivarissen en wat betekent dat voor de opleiding en vorming? Welke eisen stellen zij aan managers van archiefdiensten, mede in ver gelijking tot die van andere instellingen in het culturele veld? Managers van archiefdiensten zijn niet alleen zelf voorwerp van onderzoek, zij zijn pas goede managers als zij de juiste vragen op het juiste moment weten te stellen. Als zij, op basis van de antwoorden de effectiviteit en efficiency van de aan hen toevertrouwde dienst kunnen verbeteren. Voor wie daar geen tijd voor heeft 'omdat het gewone werk toch moet doorgaan' zijn er twee alternatieven: het ene is: wachten totdat hun bestuur hen confronteert met de elders bedachte vragen of - nog erger - met elders gevonden antwoorden op de vragen die zij niet stelden. De ervaring leert helaas dat het bestuur dan meteen een andere archivaris zoekt die met een schone lei kan beginnen. Het andere alter natief is: zelf onderzoekers inschakelen, die op zijn minst kunnen helpen bij het stellen van de vragen, en - voor iets meer geld - ook nog bij het vinden van de antwoorden. Dat kan bescheiden: zo gebruikt de Stads- en Atheneumbibliotheek in Deventer - waarin het gemeentearchief geïn tegreerd is - mij momenteel als een soort praat paal om vanuit archiefwetenschappelijk gezichtspunt vragen te stellen. Wil Deventer ver- Werk in uitvoering Miinl der, dan komt er een aparte offerte voor onder zoek, voor inzet van studenten en onderzoekers verbonden aan de universiteit en de Archief- school. Vragen stellen: vaak (aldus nog één keer Barendrecht) zijn dat voor de wetenschapper "vragen die hun eigen ziel raken, die dicht aan liggen tegen wat hen persoonlijk beweegt, want dat zijn de terreinen waarop zij ook anderen in beweging kunnen krijgen." Ik hoop dat in dit opzicht archiefmanagers en wetenschappers op elkaar lijken. Archivarissen en archiefdiensten zijn memory-builders: maar van wiens memory? Die van de heersende politieke, sociale, culturele, reliegieuze, economi sche elite? Bank Labouchere is een innovatieve en creatieve beleggersbank, waarin ondernemende, deskundige mensen met enthousiasme en betrokkenheid samenwerken. Bank Labouchere biedt een breed en samenhangend assorti ment van financiële diensten, met name op effectengebied. De gezamenlijke missie is het bieden van een optimale service, advies, afhandeling en prijs. Zo wordt ruimte gecreëerd voor de ontplooiing van de onderneming en de daarin samenwerkende mensen. Bank Labouchere heeft de hoofdvestiging in Amsterdam en vier vestigingen in het buitenland. De stafafdeling Facility Management is verantwoordelijk voor de inrichting en beheer van de huisvesting en ondersteunende taken. Deze afdeling bestaat uit de groepen Huisvesting, Office Management en Services. Ter ondersteuning van deze laatste groep zoeken wij een enthousiaste Wij bieden: Een uitdagende en veelzijdige functie waarin je zorgdraagt voor de archiefdienstverle ning binnen de organisatie. De afdeling archief beheert zowel het fysieke als het digita le archief. Door goede kennis van de bankprocessen en van de geautomatiseerde ontwikkelingen op archiefgebied is de archiefafdeling pro-actief in productontwikkeling. Daarmee ondersteunen de archiefmedewerkers de afdelingen binnen de organisatie. De functie: Je draagt bij aan het maken van een beheersplan voor het fysiek en digitaal archief. Je geeft advies aan de afdelingen en bent mede verantwoordelijk voor het samenstellen van gestandaardiseerde documentomschrijvingen. Daarnaast onderhoud je contacten met leveranciers als softwarebedrijven en archiefdepot. Wij vragen: Een enthousiaste collega die een positieve instelling combineert met een goede moti vatie en inzet. Je hebt een afgeronde HBO-opleiding (diploma Archivistiek B of GO - B II) aangevuld met minimaal twee jaar relevante werkervaring. Je hebt ervaring of affiniteit met automatisering, archivering en administratieve werkzaamheden en werkt graag in teamverband. Je hebt een goede beheersing van Word en Excel. Je bent in staat zelf standig prioriteiten te stellen. Verder ben je flexibel, accuraat, stressbestendig en beschik je over uitstekende contactuele en communicatieve vaardigheden aangevuld met een gezonde dosis humor. Bellen, schrijven, e-mailen: Spreekt deze functie jou aan, stuur dan je sollicitatie, voorzien van je cv, aan: Bank Labouchere N.V., afdeling P&O, t.a.v. Akke Buursma, Postbus 808,1000 AV Amsterdam. Je kunt je sollicitatie ook mailen aan: a.buursma@labouchere.nl. Voor meer informatie over deze functie kun je contact opnemen met Ilse Sjollema (Hoofd Services), telefoon (020) 5209393. Investment Banking Aandelen en Derivaten Vastrentend Corporate Finance Amsterdam - London New York Private Banking Vermogensbeheer Regionale Private Banking Teams Fund Management Private Brokerage Desk Amsterdam - Arnhem Den Haag - Hilversum Groningen - Genève Maastricht - Luxemburg Particulieren Beleggingsproducten Persoonlijke Financiële Planning Electronic Brokerage Amsterdam - Leiden Bank Labouchere Postbus 808 -1000 AV Amsterdam - Keizersgracht 617 Telefoon 020 520 93 00 Veranderde grondslag archiefwezen Alternatieven Thuisbasis studenten Archiefwetenschap van de Universiteit van Amsterdam. Geen 'U vraagt, wij draaien' onderzoek! Bewerking van een voordracht voor de KALO, maart 2000 De Stads- en Atheneumbibliotheek in Deventer. augustus 2000 archievenblad I

Archievenblad | 2000 | | pagina 15