NS archieven NS archieven Voorafgaand aan het project HANS had NS al een beeld van de toekomstige bezoekers. De archieven zouden belangrijke bronnen zijn voor genealogisch onderzoek, bestudering van rij dend materieel en spoorwegarchitectuur en de geschiedenis van de financiering en aanleg van spoorlijnen. NS en HUA besloten dit bestaande beeld in de praktijk te toetsen en gaven een stu dent van de Hogeschool Utrecht de opdracht een marktonderzoek te verrichten. Hij zou op zoek gaan naar de potentiële klantengroepen voor het spoorwegarchief, hun onderzoekswen- sen inventariseren en suggesties doen voor mogelijke produkt/marktcombinaties. De nadruk ligt dus duidelijk op de personeelsre gisters, tekeningen en foto's, aangevuld met de correspondentieachieven ter ondersteuning van dit materiaal. Redacteuren van spoorwegtijd schriften en historici zagen nieuwe bronnen voor artikelen en onderzoek. En tenslotte zal ook NS zelf nog regelmatig op zijn archief willen teruggrijpen, bijvoorbeeld voor de in de komen de vier jaar te schrijven bedrijfsgeschiedenis van NS (zie kader). Maar hoeveel mensen zouden nu daadwerkelijk Het Utrechts Archief gaan bezoeken? Weliswaar De uitkomsten van het marktonderzoek ble ken na 1 maart 2000 bewaarheid te worden. De belangstelling is erg groot. De publiciteit rond de overdracht en de jarenlang verkondigde boodschap vanuit NS dat men tot 2000 moest wachten om het archief in te kunnen, zorgden de eerste weken voor een flinke toeloop. Gewapend met de onderzoeksgids hoopten veel bezoekers al direct met genealogische informatie, opgeslagen in de zogenaamde personeels- en pensioenregisters aan de slag te kunnen. De soms slechte staat van de registers en vooral het fysieke gewicht ervan noopten HUA tot microverfilming over te gaan en voorlopig alleen schriftelijke ver zoeken om inlichtingen te behandelen. Een tweede stroom van bezoekers waren de milieutechnische onderzoeksbureaus die werken in opdracht van de Stichting Bodemsanering NS (SBNS). SBNS heeft tot doel mogelijk verontrei nigde NS-gronden op te sporen en zo nodig te saneren. In het voorjaar van 2000 ging een grootschalig onderzoek op 150 verdachte loca ties van start, waardoor de studiezaal werd 'bezet' door milieudeskundigen die tientallen tekeningen, bestekken en dossiers met betrek king tot de mogelijke vervuiling van spoorem- l6 placementen opvroegen. Noch het NS-concer- narchief noch HUA hadden deze grote vraag ver wacht en bij gebrek aan microfiches van vooral de tekeningen werd al in de loop van maart besloten de dienstverlening te reguleren door de bureaus op afspraak te laten komen. Ook het kopiëren van de vaak zeer grote formaat teke ningen leverde problemen op; NS bood hier uit komst. Gelukkig had SBNS al wel voorzien dat de grote vraag bij HUA tot verstoring van de normale dienstverlening zou kunnen leiden. Aan de oplossing van het probleem in de vorm van microverfilming droegen zij dan ook finan cieel bij. Ook het feit dat de foto's slechts voor een deel gedigitaliseerd in de studiezaal beschikbaar waren en de archieven van NS nog niet allemaal in Utrecht waren gearriveerd, zorgde in het begin van de openstelling voor teleurstelling bij de bezoeker. De eerste maanden waren zodoen de een echte gewenningsperiode voor NS en HUA, waarin nog de nodige afstemming tussen de producten van het project HANS en de dienstverlening op de studiezalen noodzakelijk bleek. Beide partijen gaan er vanuit dat ze dit in de loop van dit jaar oplossen en dat de over dracht van de archieven uit project HANS II soe peler zal verlopen. Al met al heeft HANS voor een nauwe, langdurige relatie tussen NS en HUA gezorgd. Beide partijen zijn er enthousiast inge stapt, moeten nu even aan elkaar wennen, maar zullen er hopelijk al snel samen lang en gelukkig in leven! is de belangstelling voor spoor- en tramwegen erg groot in ons land gelet op de hoge oplages van tijdschriften en hobbybladen als Op de Rails (6.000), Rail Magazine (15.500), Rail Hobby (10.500) en Spoorwegjournaal (14.000), maar komen die lezers ook allemaal naar Utrecht? Naar verwachting van het concernarchief, mede gebaseerd op het aantal schriftelijke en monde linge verzoeken om inlichtingen, zou het HUA dagelijks vijf extra bezoekers kunnen verwach ten. Voor de liefhebbers: rollend materieel in soorten en maten. Foto boven: de loc 3700 met ommanteling en foto rechts: een zwaar beschadigde 'zwarte klapper', 1948. Marktonderzoek De resultaten wezen op een grote belangstelling voor de volgende archiefbestanden: de stamboeken en personeelskaarten voor de genealogisch onderzoeker de tekeningen van materieel voor de modelbou wers en treinrestauratoren de tekeningen van de infrastructuur voor de modelbouwers en milieuonderzoeksbureaus de tekeningen van de objecten zoals stationsge bouwen voor de architectuurhistorici en model bouwers de fotoverzameling voor veel van de bovenge noemde doelgroepen en de diverse tijdschriften. Flinke toeloop Chocoladefabriek DROSTE Wie kent niet de chocoladeletters van Droste die voor het Sinterklaasfeest in de winkels liggen? In 1863 startte Gerardus lohannes Droste een banketbakkerij met winkel in de Grote Houtstraat te Haarlem om in 1890 een chocolade fabriekje op te richten. Zes jaar later bouwde hij een grote fabriek aan het Spaarne. Ook na de overname door de firma Van Nelle in 1975 produceert men hier nog cacao. Het archief van Droste bevat verslagen van directiever gaderingen, rapporten, financiële stukken, oude recepten, verpakkingsmateriaal, personeels kaarten en het personeelsblad (1931-1978). Plaats: Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem Periode1891-1986 Omvang: 25 meter Toegankelijk: inventaris Bedrijfsgeschiedenis spoorwe gen in Nederland, 1834-1995 Een complete en wetenschappe lijk verantwoorde bedrijfsge schiedenis van de spoorwegen in Nederland ontbreekt in de beleving van NS al jaren. De snelle en drastische veranderin gen die het bedrijf momenteel ondergaat, maken dat echter wel gewenst. Ook het beschik baar komen van nieuw (histo risch) archiefmateriaal via het project HANS maakt het schrij ven van een dergelijk boek op dit moment opportuun. De Raad van Bestuur van NS heeft besloten om de geschie denis van NS te laten schrijven door de historicus A.J. Veenendaal jr. Hiermee wil NS laten zien dat zij haar geschiedenis belangrijk vindt, niet alleen als cultureel erfgoed, maar ook als onmisbare steun bij bedrijfsbeslissingen in heden en toekomst. Het boek zal de ontwikkeling van de spoorwe gen in Nederland in een breed kader van de algemene politieke en sociaal-economische ontwik keling van het land plaatsen. De nadruk zal o.a. liggen op de organisatie van de spoorwegen als een van de eerste grote ondernemingen in Nederland. Ook de recente geschiedenis van NS in de jaren '80 en '90 zal ruime aandacht krijgen. Guus Veenendaal, professioneel historicus en ingevoerd in de spoorweggeschiedenis, zal de komende vier jaar aan het boek gaan werken. Het plaatskaartenkantoor in het Amsterdamse Centraal Station, 1934. Hoofd Concernarchief Nederlandse Spoorwegen (NS) juli 2000 archievenblad Een hulpmiddel dat bezoekers van de spoorwegarchieven in HUA ter hand kunnen nemen is de ter gelegenheid van de over dracht van de NS-archieven ver schenen onderzoeksgids Bronnen op het spoor. Deze gids is speciaal bestemd voor het doen van onderzoek in spoor wegarchieven in ons land en is samengesteld door NS en HUA. Tien auteurs leverden belange loos bijdragen over de diverse spoorwegthema's, zoals mate rieel, personeel, architectuur, vei ligheid, internationaal treinver keer. De prijs bedraagt ƒ24,95. archievenblad juli 2000

Archievenblad | 2000 | | pagina 8