archief en educatie Met deze anekdote zette Jelmer Beetsma op een rake manier de toon voor een serie bijeen komsten van geschiedenisdocenten in het Ryksargyf te Leeuwarden. Doel hiervan was dat leraren met elkaar van gedachten konden wisse len over allerlei problemen uit hun dagelijkse onderwijspraktijk. Vooral de jongste ontwikke lingen rondom het benadrukken van omge- vingsonderwijs en het aanleren van onderzoeks vaardigheden waren de rode draad. Veel docen ten worstelen met het probleem hoe zij hiervoor aan geschikt materiaal kunnen komen. De archiefwereld worstelt met de keerzijde van ditzelfde probleem. Aangestuurd door het zelfde ministerie heeft zij de opdracht om haar dienstverle ning te verbreden naar nieuwe doelgroepen. Het onderwijs is daarbij zelfs één van de belangrijkste speerpunten van beleid. Maar net als voor het onderwijs zet Zoetermeer ook voor de archieven alleen 'de grote lijnen' uit. Individuele docenten en lokale archiefin stellingen moeten zorgen voor de details, de vorm en inhoud. Om dit gezamenlijk probleem te tackelen namen de Rijks archiefdienst (RAD) en de Vereniging van Geschiedenis docenten in Nederland (VGN) het initiatief om - onder de noemer Geschiedeniswerk plaats - in Friesland archief en geschiedenisdocenten bij el kaar te brengen in vier bijeen komsten. Wellicht kon de combinatie van ken nis over regionale bronnen door het archief en de didactische vertaalslag door docenten een oplossing bieden voor het uitvoeren van zelf standig onderzoek in de eigen omgeving. Als dit dan ook nog eens zou uitmonden in concrete producten, met een transferwaarde naar ver schillende plaatsen, zou de opzet meer dan geslaagd zijn. De geschiedeniswerkplaats ging voorspoe dig van start met een studiemiddag onder de uit dagende titel: 'Archieven en geschiedenisonder wijs: meer dan kalverliefde?' Zo'n 25 geschiede nisdocenten en 15 belangstellenden uit het ar chiefveld of verwante erfgoedinstellingen waren aanwezig. Twee workshops konden zij bezoeken: een over de (on)mogelijkheden van werken met archiefmateriaal en een met een presentatie van archiefmateriaal via Internet. In workshop 1 werd gedemonstreerd hoe je omgevingsonder zoek kunt invullen met behulp van huwelijksak ten uit de 19de eeuw. In workshop 2 betrof het een samenwerkingsproject van Verzetsmuseum, Gemeentearchief en Rijksarchief. Er werd getoond hoe leerlingen met behulp van authen tiek bronnenmateriaal onderzoek deden naar het onderwerp: 'Maatregelen van de Duitse bezetter en de reacties daarop van de bevolking'. Het via Internet gepresenteerde materiaal had betrekking op de, inmiddels afgelopen, tentoon stelling in het Friese Rijksarchief, 'Freule's, Dames, Vrouwen. Friese vrouwen en de burger cultuur, 1850 - 1950'. Die tentoonstelling is ein dig, maar het materiaal blijft voorlopig op de site staan. Het kan daarom ook in het komende schooljaar worden aangewend voor zelfstandig onderzoek, het bestuderen van aspecten van sociale en/of vrouwengeschiedenis en zelfs voor het profielwerkstuk. Aan het eind van de mid dag werden de aanwezigen opgeroepen om het niet bij deze middag te laten, maar ook te ver schijnen op de volgende drie bijeenkomsten. Het Friese Rijksarchief verzorgde in het ver volgtraject telkens de mailing naar alle geschie denissecties van het middelbaar onderwijs in Friesland en naar zo'n 75 privé adressen van geschiedenisdocenten. Rijksarchief en VGN zorgden samen voor de inhoud van de bijeen komsten. Op de tweede (avond)bijeenkomst werd in een rondleiding door de depots van het Friese Rijksarchief archiefmateriaal getoond (foto's, brieven, kaarten etc.) dat bruikbaar is voor leerlingen. Ook spraken de docenten over hun wensen en verwachtingen jegens archie ven. Het werd duidelijk dat zij vooral belang 14 hebben bij bronnen die aansluiten bij thema's uit de kerndoelen en domeinvel den. Daarnaast was er vraag naar een lijst met onderwerpen waaruit leerlingen kunnen kiezen voor het uitvoeren van een omgevingsonderzoek. De derde avond demonstreerden twee geschiedenisdocenten hoe men respec tievelijk invulling geeft aan omgevings geschiedenis in Mavo-4 en over praktijk problemen bij het begeleiden van het profielwerkstuk in de Tweede Fase. Vervolgens kregen de aanwezigen een virtuele rondgang langs een aantal edu catieve sites op het Internet. De avond werd besloten met een gedachtenwisse- ling over het werken met stadsplatte gronden en kadastrale kaarten. De vierde en laatste bijeenkomst vond plaats in het Leeuwarder Gemeente archief. Hoofdthema van de avond was een CD-rom gemaakt door studenten van de Pedagogische Academie van de NHL. Er werd levendig gediscussieerd over de didactische opzet, inhoud en gebruiksmogelijkheden. Als afsluiting toonde het gemeentearchief tijdens een korte rondleiding welke mogelijkheden er voor het (geschiedenis) onderwijs aan wezig zijn. De deelname aan de vervolgbijeen- komsten was gering. De eerste avond kwamen er ongeveer tien docenten, de tweede keer dertien en de laatste keer slechts vijf. Uit evaluerende gesprekken werd duidelijk dat men de invulling van de bijeenkomsten zinvol vond, maar het niet als een verplichting ziet om iedere keer aanwezig te zijn. Ook de invulling van het programma, werkdruk en privé omstandigheden zijn bepalend voor aan wezigheid. Wellicht was het programma ook te sterk aanbod gericht. Het geza menlijk werken aan concreet lesmateri aal, dat anticipeert op vragen uit het onderwijs, kwam niet van de grond. Docenten laten zich leiden door de reali teit van de dagelijkse lespraktijk. Daar waar het materiaal niet aansluit bij de gebruikte schoolboeken of jaarplanning, haakt men snel af. Hoewel er voldoende didactisch vakmanschap in huis is, laten docenten zich niet langer gebruiken als een zandhaas die allerlei prachtige ideeën van de Zoetermeerse legerstaf aan het front mag uitproberen. Meer dan voorheen zullen er betere randvoorwaar den moeten worden geboden om hen op een realistische manier te betrekken bij projecten op het snijvlak van cultuur en onderwijs. Wellicht dat dan ook meer jonge docenten zullen participeren, want hun afwezigheid was evident. Het merendeel van de aanwezigen bestond toch uit geroutineerde leerkrachten met meer dan tien of vijftien jaar ervaring. Het is duidelijk dat er wel belangstel ling bestaat voor ons initiatief, maar dat we moeten zoeken naar een opzet waar bij er meer betrokkenen aanwezig kun nen zijn. We gaan daarbij uit van de vol gende overwegingen: De bijeenkomsten moeten veeleer van school en erfgoed zijn dan van geschie denisdocenten en archief. Ook beheer ders van museale collecties, archeolo gie en monumentenzorg moeten kun nen aansluiten. Ditzelfde geldt voor docenten aardrijkskunde, economie en andere belangstellenden. Zij hebben een cursusachtige opbouw, met een zekere mate van verplichting tot aanwezigheid en vinden plaats op de middag zodat ze binnen de werktijd van betrokkenen vallen. Schoolbesturen en directies moeten meer faciliteiten beschikbaar stellen. Bovenstaande gedachten sluiten aan bij ideeën van het bureau Erfgoed Actueel. Als een van de opdrachten heeft dit bureau, dat onderdeel is van het ministe rie van OC en W, de beheerders van cul tureel erfgoed en het onderwijs beter te laten samenwerken. Per regio wil het een bundeling van krachten op het snijvlak van erfgoed en onderwijs tot stand bren gen. De verbreding van onze Geschie deniswerkplaats naar ontmoetingsplek archief en educatie voor cultureel erfgoed en onderwijs spreekt hen zeer aan. Overleg in de komende maanden zal uitwijzen of wij op de ingeslagen weg voortgaan of in samenwerking met Erfgoed Actueel onze koers zullen wijzigen. De bredere samenwerking van erf goedbeherende instellingen past ook in de nieuw op te zetten structuur waarbij Rijksarchieven zich met verwante instel lingen gaan transformeren tot Regionaal Historische Centra. Fusies leiden tot een verbreding van de collectie. De huidige rijksarchieven beheren voornamelijk archieven die gevormd zijn door rijks- en provinciale overheidsorganen. Door fusies van rijks- en gemeentearchieven (en eventueel musea of bibliotheken) komen er collecties tot stand die inhou delijk meer op elkaar aansluiten. Gemeentearchieven, musea en biblio theek beheren andersoortige bronnen, bijvoorbeeld een uitgebreide foto- en prentencollectie, maar ook een overzicht van boeken over lokale geschiedenis. De documentaire functie en daarmee ook de dienstverlening wordt dan een stuk ster ker dan die van de individuele instelling alleen. Ook uit de beleidsnotities van staatssecretaris Van der Ploeg blijkt dat zijn ministerie samenwerking of fusies van culturele instellingen propageert. Dat alles met als doel om een groter en breder publiek efficiënter kennis te laten maken met collecties die inhoudelijk op elkaar aansluiten. De kalverliefde tussen archiefwereld (en andere erfgoedbeherende instellingen) en het onderwijs kan schuchter overgaan in een prille LAT-relatie. Inzet van de partners is echter een degelijk en duur zaam huwelijk. Wellicht dat uit de zich verdiepende contacten ook realistische plannen ontstaan om de dreiging van de Duitse onderzeeër te bezweren. 15 Van kalverliefde Door Theo Kuipers en Johan Raven "Bij al die onderwijsvernieuwingen uit Zoetermeer moet ik telkens weer denken aan een voorval uit de Tweede Wereldoorlog. De Engelse Militaire staf boog zich eind 1942 over het probleem hoe zij de Duitse onderzeeërs onschadelijk konden maken. Een lid van de genie stond op en meldde trots dat hij dé oplossing had. Omstandig legde hij uit dat hij een zeer explosief mengsel had uitgevonden dat onder de oceaan moest worden aange bracht. Nadat het daar was aangestoken zou het water enorm verhitten. De onderzeeërs zouden naar boven drijven en konden onschadelijk worden gemaakt. Dit idee vond een geweldig onthaal bij de militaire top. Toch waagde een ondergeschikte militair het om openlijk te vragen hoe het mengsel onder de oceaan moest worden aangebracht en aan gestoken. "Tja", antwoordde de uitvinder, "nu vraagt u naar de details, ik ben er echter alleen voor de grote lijnen." Met het credo "vakmanschap is meesterschap" roept Johan Raven de aanwezige docenten op, om mee te werken in de Geschiedeniswerkplaats. Werkplaats voor geschiedenisdocenten Workshops Kerndoelen en domeinvelden archievenblad juni 2000 T. relatie Niet langer zandhaas Samenwerking Erfgoed Actueel Docenten bestuderen kaartmateriaal tijdens een rondlei ding door de depots van het Rijksarchief in Friesland. Bredere dienstverlening respectievelijk medewerker bij het Rijksarchief Friesland en hoofdbestuurslid VGN www.ryksargyf.org/fdv/index.html juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 7