7 De tijd voor verandering? Tijd voor TAB ARCHIEFSERVICE NEDERLAND ii Geef stof geen kans en stroomlijn uw docu mentbeheer. TAB Europa BV slaat een brug tussen papier en digitale documenten. TAB biedt een op maat gemaakte totaaloplossing met als doel een efficiencyverbetering in bet documentbeheer te realiseren waardoor grote kosten besparingen mogelijk zijn. Deze oplossing kan variëren van consultancy en conversieservice, back-scanning, imaging, informatie volgsystemen en complete fysieke opberg-, indexeringssystemen. KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 0031 [0]10 23 402 91 06 539 468 40 06 514 048 48 TELEFAX 0031 [0]10 46 034 37 E - MAIL INFO@ARTCONSERVATION.NL WEB SITE www.artconservation.nl j WA kwaliteitsonderzoek kenhaf. Volgens hem is dat waarschijn lijk niet het geval, maar hij wijst mij op de kaartenbakken op de eerste verdieping waar zich de tijdschriftencatalogus over de periode voor 1970 bevindt. Ook hier pech: de bakken worden al doorzocht door een andere bezoeker en ze staan zo opgesteld dat je niet met meerdere perso nen tegelijkertijd kunt zoeken. Dit stelt me wederom in de gelegenheid om me te vermaken met de grote hoeveelheid opgestelde tijdschriftenseries. De kaartenbakken met handgeschre ven kaartjes geven me hoop. Henkenhaf en Ebert komen een aantal keren voor op de fiches. Nergens staat aangegeven op welke wijze ik de verwijzingen in de boe kenkasten kan vinden. Dus opnieuw naar de studiezaalmedewerker, nu met de vraag hoe ik de gevonden treffers kan omzetten in bruikbare informatie. Ik krijg een lijstje mee met een aantal codes die ook op de kaartjes zouden moeten staan zodat ik kan bepalen om welk tijd schrift het gaat. Als ik er niet uitkwam, kon ik alles wat op een kaartje staat over nemen. Tijdschriften van voor 1900 staan in het depot. De kaartenbak gecombineerd met het lijstje geven me iets meer houvast. Op sommige kaartjes staan inderdaad codes, op andere ontbre ken ze. De op een paar kladblaadjes genoteerde gegevens laat ik aan de stu diezaalmedewerker zien die zegt dat ze de stukken uit het depot zal halen. Ik denk in mijn onnozelheid nog dat ik het sys teem dan wel niet helemaal zal begrijpen maar ben benieuwd of ze ook met alle gevraagde stukken terugkomt. Intussen bekijk ik de bibliotheekca talogus. Het boekenbezit is te raadplegen via het goed toegankelijke geautomati seerde systeem ARTIS. Ik kom tot de ont dekking dat de aan het NAi gelieerde Stichting BONAS het werk van Neder landse architecten inventariseert en dat de gegevens opgeslagen zijn in de BONAS Archiwijzer. Om het systeem te kunnen raadplegen moet je wel eerst de studiezaalmedewerker inschakelen die het systeem opstart. De Archiwijzer bevat Het NAi bevat een enorme hoe veelheid ge gevens. Po sitief is dat veel boeken en tijdschrif ten vrij in de studiezaal staan opgesteld, evenals de constatering dat de studiezaal medewerkers met de onderzoeker mee denken om een probleem opgelost te krijgen. Storend vind ik echter de afhan kelijkheid van hen. Door niet meteen een goede uitleg te krijgen van de zoek instrumenten, ontdekt de onderzoeker pas geleidelijk de mogelijkheden van het instituut. Het instrumentarium dat de gebruiker tot zijn beschikking heeft, bestaat uit een groot aantal tamelijk op zich zelf staande eenheden. Zo zijn de verschillende collectieonderdelen niet via één zoekinterface toegankelijk, maar per stuk benaderbaar met diverse compu terprogramma's. De studiezaal is een heerlijke werkruimte: licht, rustig en overzichtelijk en geheel ingericht met het oog op de stukken die het NAi bewaart. Ik ga naar huis met een paar kopieën (tegen de schappelijke prijs van 0,25 per stuk op A4-formaat) met daarin een verslag van de opening van het Victoria Hotel in 1890. Het hotel, zo blijkt uit het verslag, werd als heel bij zonder ervaren vanwege de elektrische verlichting en centrale verwarming. "Op elke kamer bevindt zich een knopje, dat in verbinding staat met een gloeilampje, in het plafond aangebracht". op dit ogenblik ruim 4500 records die onder andere doorzocht kunnen worden op naam van de architect, op bouwwer ken en op bijzonderheden daarvan (bij voorbeeld gebouwtype). Het systeem wordt nog verder gevuld en kan een waar devolle informatiebron worden voor iedereen die bezig is met de Nederlandse bouwgeschiedenis. De interface van het programma is echter voor verbetering vatbaar. Een collega-bibliothecaris brengt samen met de studiezaalmedewerker een paar gevonden tijdschriften maar geeft meteen aan dat het kaartsysteem niet helemaal deugt. De juiste verwijzingen ontbreken. Wel zijn gelukkig de jaartal len genoemd en dat beperkt het aantal mogelijke tijdschriften. Hij gaat op zoek. Binnen een kwartier heeft hij de juiste tijdschriften gevonden. Ook ontvang ik nog ongevraagd een knipselmap met artikelen over Amsterdamse hotels. Ik ben benieuwd of de studiezaalmede werkers actie ondernemen om de onvol ledige kaar tjes aan te vullen met de juiste in formatie. 13 Stof tot nadenken! Voor meer informatie kunt u contact opnemen met: TAB Europa BV Hettenheuvelweg 8-10 Postbus 12400 1100AK Amsterdam Telefoon: 020-6975333 Fax: 020-6979841 Website: www.tab.nl E-mail: info@tab.nl advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Obbinklaan 13,3571 ND Utrecht, Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: http://biz.inter.NL.net/Archiefserviee.Nei E-mail: Archiefservice.Ned@inter.NL.ne 'N f-"/. 2? A°X ,c\TO j CONSERVEREN RESTAUREREN >5" ADVISEREN Kaartenbakken, lijstjes en codes Archiwijzer Verschillende collecties via diverse computerprogramma's. Conclusies Heerlijke werkruimte. juni 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 6