Resta u rat i e-Ate I i e r Helmond B.V. Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweg 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval BBBftAEEPER Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - archieven van maatschappelijke instellingen - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids- uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen V ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING Archimascon B.V. voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. ÉDoor middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus l lOOl - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06 - 50 50 80 41 Rubrieken die bruikbaar zijn in een architecteninventaris: Persoonlijk leven Reizen Vrij werk Uitvindingen Oorlogsperiode Beroepsmatige activiteiten waaronder: Opleiding(en) Eigen studie Correpondentie Dienstverband stages bij anderen Architectpraktijk of -bureau Organisatie en/of administratie Ontwerpaktiviteit Reeksen/ stukken betreffende meer dan een project Projectdossiers architectuur en/of stedebouw, kunstnijverheid, typografie, industrieel ontwerp etc. Eigen tentoonstellingen Prijsvragen Studieontwerpen Overige (al dan niet beroepsmatige) activiteiten Tentoonstellingssamenstelling Deelname aan (internationale) studiegroepen Stadbouwmeesterschap Publicaties en lezingen Docentschappen Onderzoek Jurylidmaatschappen Adviesfuncties Bestuurswerkzaamheden Verzamelde stukken van andere architecten Verzamelde overige stukken Documentaties (niet oeuvregebonden) Stukken betreffende inventarisatie en selectie Architectenpraktijk of -bureau Dit onderdeel, het eigenlijke bedrijfsarchief, is het meest specifiek voor deze soort van archie ven, zij het dat stukken betreffende de bedrijfs voering en financiën meestal ontbreken. Met enig geluk is de vroegere bureau- of werkenad- ministratie nog traceerbaar. Hier worden de projectdossiers ondergebracht: de documenten die voortvloeiden uit een ontwerp en/of bouwopdracht. Wij verstaan onder projec ten: ontwerpen in opdracht, ter onderscheiding van ontwerpen die in een andere, meest vrijere context zijn gemaakt. In de meeste archieven is deze definitie heel bruikbaar juist omdat er ook andersoortige ontwerpen zijn zoals voor eigen studie, prijsvragen'7' en tentoonstellingen. Aan de projectdossiers gaat vaak een hoofdstuk 'alge meen' vooraf met daarin documenten die niet zozeer algemeen zijn als wel meer-dan-één pro ject betreffende: albums met foto's van de pro jecten, presentatiemateriaal, schetsboeken, aan- tekenbloc's e.d. Ook werkenlijsten en ingebon den tekeninglijsten kunnen hier ondergebracht. Tenslotte kan het verstandig zijn hier ook reek sen zoals van bestekken, opzichtersdagboeken of andere seriematige projectdocumentaties te plaatsen. Zo worden ze minder snel over het hoofd gezien dan achterin de inventaris. Het is wel van belang ze te scheiden van echt-algeme- ne stukken zoals correspondentie of stukken betreffende de bureauzaken. De projectdossiers vormen de kern van het archi tectenarchief. De beschrijving ervan bestaat uit een projectbeschrijving en een opsomming van de documenten die tot het dossier behoren. De projectbeschrijving is de verzamelbeschrijving van het dossier en luidt in feite: stukken betreffen de het ontwerp en de bouw van [volgt de projectom schrijving]:, hiervan worden dan veelal gegeven: (oud)werknummer, projectnaam, locatie, jaar periode'8', opdrachtgever, aard van de ontwer pactiviteit: nieuwbouw, uitbreiding, restauratie, interieur, decoraties Uiteenlopende documenten De dossierbeschrijving bestaat uit een opsom ming van: type van documenten, aantal, bijzon derheden, verwijzingen, aanvraagnummers, substitutienummers, bijlagenummers ingeval van nadere beschrijvingen. De documenten in een projectdossier kunnen zeer uiteenlopend zijn: tekeningen uiteraard maar verder veel geschreven stukken, bestek(ken), maquettes'9', stalen, materialendocumentatie, foto's, opzich tersdagboeken, notulen van de bouwvergaderin- gen, weekstaten ed. Vooral correspondentie over eventuele veranderingen in het ontwerp zijn van belang. Als tekeningen komen voor: schet sen en ontwerptekeningen'10', bestekteke ningen'12', presentatietekeningen bedoeld om de opdracht te verkrijgen en ook gebruikt bij acquisitie van andere opdrachten, werk- of detailtekeningen bestemd voor de daadwerkelij ke bouw en opmetingstekeningen bij latere reconstructie of restauratie. Als de status van de tekeningen zich bij inventarisatie niet laat vast stellen - wat heel goed mogelijk is - dan is te vol staan met een algemene documentaanduiding. Hoewel zij waarschijnlijk van mening zullen verschillen, zijn dergelijke identificaties goed aan de onderzoekers over te laten. In dit ver band lijkt het begrip 'ontwikkelingsstadium', dat uit de archivistiek stamt, bruikbaar, maar dat is niet het geval. Hoewel in het ontwerp- of bouwproces is zeker van een ontwikkeling plaatsvindt, is dit proces is niet of op geheel mei 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 13