«te «te KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Tel. (020) 462 77 27 Algemene ledenvergadering KVAN 15 oktober 1999 in Den Haag Het verslag van de Algemene ledenvergadering op 22 april 1999 werd ongewijzigd vastgesteld. De volgende mutaties werden gemeld: Hans Janssen (voorzitter Commissie Permanente Educa tie) en Margreet Windhorst (voorzitter sectie Platform Recent Opgeleide Archivarissen) treden af als lid van het algemeen bestuur. Pauline van Heezik en Derk jan Prins vertrekken als redactielid van het Archievenblad. Jan Folkerts treedt af als bestuurslid van Stichting Archiefpublicaties; Bert de Vries werd - met instemming van de vergade ring - benoemd tot zijn opvolger.. De vice-voorzitter Jo Jamar, gaf hoofdlijnen aan voor het beleid in 2000. Het beleidsplan 1998- 2000 moet in het licht van recente ontwikkelin gen, waaronder de komst van de landelijke archiefkoepel DivA, worden bijgesteld. De uit gangspunten van het beleidsplan 2001-2004 zijn in feite ook richtinggevend voor 2000. Uitgebreid werd ingegaan op de relatie tussen KVAN en DivA, de ontwikkelingen op het terrein van deskundig heidsbevordering en ondersteuning van de leden in de ontwikkeling van nieuwe professionaliteit. De ledenvergadering discussieert over de vraag welke beroepsgroep de KVAN vertegenwoordigt en wat de doelgroepen van de vereniging (beho ren te) zijn. De traditionele grenzen tussen docu mentaire informatievoorzieners en archivarissen vervagen in toenemende mate. Om die reden wer den oriënterende gesprekken aangekondigd met de besturen van verwante beroepsverenigingen, SOD en NVBA. Het lidmaatschap van de KVAN staat niet alleen open voor archivarissen, maar voor iedereen die de doelstellingen van de vereni ging onderschrijft. De KVAN zal zich de komende tijd in haar activiteiten ook uitdrukkelijk richten op medewerkers van archief- en documentatie- instellingen die geen archivistisch diploma bezit ten en op (groepen) gebruikers van archieven. De begroting 2000 werd aanvaard na discus sie over de forse budgetoverschrijding van het Archievenblad. Besloten werd een voorstel tot ver eenvoudiging van de contributiestructuur in stemming te brengen in de volgende, ingelaste ledenvergadering op 23 december 1999. Na instemming van de ledenvergadering worden de heren G.J.M. Blom en M.A.M. Voermans be noemd tot lid van de kascommissie. In de voor jaarsledenvergadering op 14 april 2000 zal een voorstel voor een differentiatie van het ledenbe stand worden voorgelegd aan de leden: volledig lidmaatschap naast beperkt of ondersteunend lid maatschap (voor natuurlijke personen en instel lingen). Nieuwe medewerkster op bureau KVAN Extra algemene ledenvergadering 23 december 1999 in Den Haag Voorafgaand aan de vergadering werd het beleidsplan 2001-2004 uitgereikt. De hoofdlijnen hiervan waren reeds gepresenteerd op de leden vergadering van 15 oktober. Vice-voorzitter Jo Jamar gaf een korte toelichting, waarna een levendige discussie op gang kwam. Een voorstel tot wijziging van de contributie was toegestuurd aan alle leden van de KVAN. Degenen die op 23 december verhinderd waren konden schriftelijk hun stem uitbrengen. In het voorstel wordt het onderscheid in drie contributieklassen op basis van inkomen (respectievelijk fl. 70, -; fl. 100, - en fl. 160, -) opgeheven en vervangen door één basiscontributie (fl. 120, -) voor alle leden. Het studentlidmaatschap (fl. 40, -) blijft gehandhaafd. In de ledenvergadering werden 23 voorstemmers en twee tegenstemmers geteld. Schriftelijk hadden 211 leden hun stem uitgebracht, waarvan 112 voor- en 99 tegenstemden. Vastgesteld werd dat het voorstel hiermee was aangenomen. Naar aanleiding van opmerkingen over de wense lijkheid van een tegemoetkoming aan haanlozen en gepensioneerden werd door het bestuur toege zegd dat alle mondelinge en schriftelijke opmerkin gen meegenomen zullen worden in het voorstel van wijziging van de lidmaatschapsstructuur voor de algemene ledenvergadering in het voorjaar. Algemene Ledenvergadering KVAN 40 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Studiedag De 'nieuwe' archivaris Aansluitend aan de ledenvergadering d.d. 15 oktober 1999 vond de studiemiddag getiteld 'de nieuwe archivaris' plaats. Concrete aanleiding daar voor was de verschijning van het eerste Jaarboek Naar een nieuw paradigma in de archivistiek (een uit gave van Stichting Archiefpublicaties, opgericht door de KVAN). De eerste twee voordrachten van Eric Ketelaar en Agnes Jonker hadden een meer algemeen karakter. Na een presentatie van Thijs Laeven over achter grond en systematiek van het na- en bijscholings programma van de Archiefschool gaven docenten Agnes Jonker, Bert Looper, Geert-Jan van Bussel en Albert Boekhorst een toelichting op de modules archief, archiefbewerking, archief-analyse metho des en informatie en organisatie. Eric Ketelaar zette uiteen dat de traditionele levenscyclus van een archief: dynamisch, semi-sta- tisch en statisch niet langer houdbaar is, met name vanwege de veranderde opvattingen in het vakge bied en de komst van digitale archieven. Het levenscyclus-model gaat uit van verschillende veronderstellingen: Elke fase in het leven van een document is afge bakend: vastlegging, opslag, ordening, beschrij ving, selectie, verwijdering, bewaring en beschik baarstelling. De overdracht van bestanden vindt fysiek plaats. Voor verschillende fasen in de levenscyclus van een document zijn verschillende professionals nodig. Denken in verschillende belangen: verantwoor ding aan de samenleving, vastlegging voor histo risch onderzoek, inlichten van de burger en con tinuïteit van eigen bedrijfsvoering. Het bestaand paradigma - de centrale vooronder stellingen en verklaringsmodellen - voldoen niet meer. In plaats van paradigma stelde Ketelaar - met een knipoog naar Maarten Toonder - voor de term denkraam te gebruiken. Wat is dat denkraam? In Australië, aan de Monash University te Melbourne heeft een onderzoeks groep een model gemaakt van een recordsconti- nuum, een archiveringsregime met algemene gel digheid. In dit model worden archieven en hun bestanddelen in verband gebracht met de waarde die ze kunnen hebben, de typen activiteiten waarin ze een rol spelen en de mensen die ze laten ont staan en gebruiken. (Zie ook het artikel van Hans Hofman in Jaarboek SAP 1999). Waar gaat het om? De processen van een recordkeeping system zijn geen opeenvolgende fasen, maar processen kun nen in verschillende fasen plaatsvinden. Beschikbaarstellen is een duidelijk voorbeeld: dat gebeurt in alle fasen. Het gaat eerder om intellectueel beheer, dan beheer in de zin van bewaring. Het werk van registratoren en archivarissen moet niet langer worden aangeduid met een bepaalde werkwijze, werkplek of functiebenaming, maar als resultaat van procesgebonden informatie. Archiefbescheiden dienen niet alleen als het geheugen van archiefvormende organisaties, maar zijn per definitie historische bronnen, behorend tot het collectief geheugen. Agnes Jonker sprak vervolgens over de toe komst van de beroepsgroep. Onder verwijzing naar het artikel 'Archivaris of dodo. De toekomst van een beroepsgroep' [in Archievenblad december 1998] stelde zij de vraag of de beroepsgroep tot uit sterven gedoemd is en beantwoordde die vervol gens met een duidelijk "nee". De werkelijkheid is dat het openbaar archiefwezen zit te springen om gediplomeerde archivarissen, maar dat financiële middelen ontbreken om gekwalificeerd personeel aan te trekken. Aan de vraagzijde van de arbeidsmarkt blijken tal van andere mogelijkheden open te staan. Recent en minder recent opgeleiden kunnen daarover mee praten. Zij werken via commerciële projectbureaus of rechtstreeks in dienst van overheid en bedrijfsle ven, veelal in dynamische en semi-statische archie ven. En het werk zal naar verwachting toenemen, onder meer dankzij de Archiefwet. De verkorting van de overbrengingstermijn zorgt bij de archief vormers voor een bewerkingsprobleem, niet bij de archiefdiensten. Het bewerken en schonen van de archieven gebeurt steeds meer bij de archiefvor mende instelling. Archivarissen met een archiefopleiding 'oude stijl' zijn niet direct toegerust voor werkzaamheden in de dynamische fase. Toch profiteren ze in de prak tijk volop van hun vakkennis. Duidelijk is wel dat zij zich moeten bijscholen, als zij een plaats willen verwerven in de hoek van documentaire informa tievoorziening, waar geautomatiseerde registratie- en informatiebeheersystemen op grote schaal ingang hebben gevonden. Wijziging Redactieadres Archievenblad Ter inzage: Selectielijsten 41 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland.Voor informa tie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Nieuw adres m.i.v. 2000: Marieke de Haan Myra Maij Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De toekomst Wijziging lidmaatschap Per I januari 2000 heeft het bureau van de KVAN een nieuwe medewerker Myra Maij. Zij werkte al voor het bureau van DivA sinds medio april 1999 en werkt nu zowel voor DivA als voor de KVAN twee dagen per week. 14 april 2000. De ALV zal een besluit nemen over de structuur van lidmaatschapsvormen. Plaats en Thema van de studiemiddag wordt nader bekend gemaakt. Info: Tel. (020) 462 77 27, Fax: (020) 462 77 28, e-mail: bureau@kvan.nl archievenblad maart 2000 Vgn Een nieuw 'denkraam': van beschrijvende naar functio nele archivistiek Archivaris: een uitgestorven beroep? Vanaf 1 februari is Marieke de Haan bureauredacteur van het Archievenblad. Dit betekent dat u persberichten, aankondigingen en informatie voor het Archievenblad voortaan rechtstreeks naar het Bureau KVAN kunt sturen. U kunt tevens bij het Bureau KVAN terecht voor instructies voor auteurs. Nicoline Ekama van Dorsten blijft aan het Archievenblad verbonden als eindredacteur. De volgende (concept) selectielijsten van PIVOT liggen met bijbehorend rapport ter inzage bij de Rijksarchieven (tot 22 maart 2000). Meer informatie bij PIVOT, Algemeen Rijksarchief: Tel. (070) 33 I 55 35. Ministerie van Financiën over beleidsterrein "heffing van Rijksbelastingen" van 1940 tot 1993 Ministerie VWS, Justitie en VROM over "beheer van de Rijksbegroting" van 1940 tot 1993 maart 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 20