KARDEX OMDAT RUIMTE GELD Pkost V Kardex Verrijdbare stelling Kardex Lektriever® Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: VERDIENT U MET KARDEX Interactief Archievenblad ervaringen van een Nederlandse archivaris in den vreemde Enthousiast gemaakt door de colleges van Peter Horsman en aangespoord door mijn stagementor Richard Hermans vatte ik tij dens mijn opleiding aan de Archiefschool in 1993/1994 het plan op mij in te schrij ven aan de School of Library, Archival and Information Studies van de Universiteit van British Columbia in Canada (UBC). 'Het Lot' besliste echter dat ik direct na mijn afstuderen naar Genève vertrok. Eerst als consultant voor ODRP en later als 'associate archivist' voor het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, UNHCR. De wens om ooit in Canada te studeren bleef echter bestaan en derhalve bezocht ik regelmatig de website van UBC. Uiteindelijk besloot ik contact op te nemen met de adjunctdirecteur, Terry Eastwood, om gezamenlijk mijn mogelijk heden te inventariseren. Een schot in de roos; de UBC stond op het punt een nieuw studieprogramma te starten voor reeds opgeleide archivarissen met de nodige werkervaring die zich tevens wil len specialiseren op een bepaald onder werp uit de archiefwetenschap. Het stu dieprogramma, 'Certificate of Advanced studies', staat open voor archivarissen in het bezit van een masters in archival stu dies' of equivalent, duurt twee jaar en bestaat uit cursussen en een scriptie. was zeer enthousiast over de plannen en overtuigd dat het zou bijdragen tot het opzetten van een archiveringssysteem bij de UNHCR. Mede dankzij haar steun en doorzettingsvermogen vertrok ik in janu ari 1998 naar Canada om daar mijn geluk te beproeven. De intentie was om het vier maanden durende programma aan de UBC te volgen en vervolgens in Genève mijn scriptie te schrijven. Het studieprogramma bestond uit de cur sussen Selection and Appraisal, Research Methods in Libraries and Archives, History of Information Technologies, aangevuld met twee 'directed studies' op het gebied van digitale archieven. Een intensief pro gramma, met name de collegevoorberei ding kostte veel tijd. Bij de cursus lag het accent op groepsopdrachten zodat de meeste voorbereiding op de campus plaats vond. De sfeer onder de studenten was ontspannen wat veel ruimte gaf aan academisch debat en ongedwongen asso ciatie. Ook de colleges gaven aanleiding voor verhelderende discussies. Absolute hoogtepunten waren de colleges van Luciana Duranti (meer een soort privé onderwijs aangezien er maar twee studen ten waren) en het seminar van Charles Dollar. i gende stap bestond uit het voorleggen van mijn voorstel aan een scriptiecomité ter goedkeuring. Luciana Duranti, Heather MacNeil en Terry Eastwood gingen ac- coord en gewapend met nieuwe kennis, ideeën en enthousiasme keerde ik terug naar Genève. Inmiddels loopt het onderzoek voorspoe dig en begint de scriptie concrete (digita le) vormen aan te nemen. In januari 2000 denk ik het onderzoek te kunnen afron den en later dat jaar mijn scriptie te kun nen presenteren. Onlangs verwierf ik een nieuwe positie binnen UNHCR waarbij ik continu kan werken aan de ontwikkeling en implementatie van een elektronisch archiveringssysteem. De vier maanden aan de andere kant van de Atlantische Oceaan waren zeer leer zaam, aangenaam en verrijkend. Het was een succes dankzij mijn gedegen oplei ding aan de Nederlandse Archiefschool en haar enthousiaste medewerkers. Vice versa zouden Canadese en Amerikaanse archivarissen een soortgelijk programma in Nederland kunnen doen! Ik had al een tijdje een brede interesse voor digitale bestanden en nu deed de mogelijkheid zich voor om mij hier ver der in te ontwikkelen. Ann Newhall, het voormalig hoofd van de archiefafdeling in UNHCR en nu directeur van de National Historical Publications and Records Commission (NHPRC) in Washington DC Tijdens de vier maanden deed ik meer dan voldoende stof op tot nadenken over mijn afsluitend scriptieonderwerp. Het was duidelijk dat mijn epistel over digita le archieven zou gaan.Ik besloot de implementatie in 'fïeldoffices' van UNHCR van het digitale archiveringsmodel ont wikkeld bij UBC te onderzoeken. De vol- de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem O de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. Going Door Ineke Deserno In zijn column in het oktobernummer van het Archievenblad spoort Joan van Albada aankomen de Nederlandse archivarissen aan zich voor een trimester aan een van de archiefscholen in de Verenigde Staten of Canada in te schrijven. Zelf verbreedde ik vorig jaar mijn horizon in Canada waar ik een studieprogramma in de archivistiek volgde. Gesterkt door Van Albada's oproep besloot ik mijn ervaringen met de lezers van het Archievenblad te delen. o c a ja O k SjB_ i m iBHMHHHHnRBBHHi i SLA 13 j «ie school of Uilró» y. anSnUml o. Info over UBC: www.slais.ubc.ca Info over het onderzoeksproject: www.slais.ubc.ca/users/duranti December 1999 Archievenblad 13

Archievenblad | 1999 | | pagina 6