m Archievenblad Adieu, vorige eeuw Op initiatief van de reeds lang bestaande multidisciplinaire werkgroep De Negen tiende Eeuw is onlangs ook een stichting van die naam opgericht. Deze heeft zich ten doel gesteld in het najaar van 2000 een groot publiek te attenderen op de verworvenheden van de 19e eeuw en waardig afscheid te nemen. Tal van instel lingen, musea en individuen re-ageerden hier zeer positief op en informeerden de stichting over hun activiteiten die in dat kader zouden passen. De stichting wil de ideeën en plannen goed op elkaar afstemmen en de krachten bundelen. In ieder geval zal er een congres plaatsvin den met als titel 'de toekomst van de negentiende eeuw', worden er tentoon stellingen aan het onderwerp gewijd en kunnen normaal niet voor het publiek geopende instituten en collecties wor den bezocht. Ook verschijnt er een prachtboek met als onderwerp het 20e eeuwse beeld van de 19e eeuw. Het uit voerend comité van de stichting bestaat uit Maria Mathijsen (hoogleraar 19e eeuwse letterkunde UvA), Norbert van den Berg (oud-bibliothecaris UvA), Andreas Bluhm (hoofd afdeling tentoon stellingen Vincent Van Gogh Museum), Annemarie Veis Heijn (directeur De Nederlandse Museumvereniging) en Mariet Willinge (hoofd collectie Neder lands Architectuurinstituut) Adieu, vonge eeuw Rectificatie CR, interdisciplinair vakblad voor Conservering en Restauratie. In het themanummer van augustus jl. werd het vakblad CARE voor conserve ring en restauratie vermeld. Het daarin genoemde redactieadres was niet juist. Tevens is onlangs de naam van het blad gewijzigd en heet het nu CR, interdiscip linair vakblad voor Conservering en Restauratie. Het is een uitgave van de Stichting Publicaties Conservering en Restauratie (SPCR) die personen en instellingen zonder eigen middelen hier toe, ruimte wil bieden - door een artikel of i.d. - om aandacht te vragen voor een conserveringsproject of onderzoek. Het is bestemd voor professionals die werk zaam zijn op het gebied van conserve ring en restauratie van cultureel erfgoed en verschijnt vier maal per jaar. Naast de traditionele restauratiedisciplines zoals schilderijen, papier, hout en textiel komen ook 'jongere' disciplines aan bod zoals kunststof, fotografisch materiaal etc. Website Raad voor Cultuur Vanaf heden is de Raad voor Cultuur ook op het Internet te bezoeken. De website bevat niet alleen achtergrondinformatie over de samenstelling van de raad en de leden, maar ook actuele nieuws- en persberichten en inte ressante publicaties. Daarnaast zijn de meeste adviezen van de raad integraal te down loaden, zoals de in het jaarverslag over 1998 vermeldde adviezen van de sector Archieven. Die sector kent twee commissies: de Bijzondere commissie adviseert over zaken op het gebied van selectie en de Algemene commissie behandelt alle andere zaken. De komende periode wordt de site nog uitge breid met informatie over de advisering in het kader van de cultuurnotaperiode. Reacties per e-mail zijn welkom! Digitale volkstellingen Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) brengt CD-Rom uit Vanaf 1 september zijn op CD-Rom en via Internet de gedigitaliseerde volkstellingen 1795-1971 beschikbaar. Deze publikatie ter 1 gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het CBS kwam tot stand in samenwerking met I het Nederlandse Instituut voor Wetenschap- j pelijke Informatiediensten (NIWI). Met behulp van deze digitale volkstellingen kan iedere geïnteresseerde zich een beeld vormen van de ontwikkeling van de Nederlandse I bevolking, samenstelling en economie, jl Bevolkingsgroei, vergrijzing, vrouwenarbeid, buitenkerkelijkheid, gemeentegrootte, woon- I situatie, grootte van huishoudens en nationali- ;j teit vormen slechts een greep van het scala van onderwerpen waarvan de digitale volk- ;i stellingen een overzicht biedt. Het overzicht bestrijkt twee eeuwen: in 1795 I werd de eerste volkstelling gehouden, in 1971 de laatste. De eerste telling die het CBS 1 uitvoerde was die van 1899. De resultaten hiervan zijn in meer dan 200 boeken (ruim 42.000 pagina's) opgenomen. Via microfilm scanning zijn al deze gegevens gedigitali seerd. 8 Archievenblad December 1999 Archievenblad TOP-overle 1 oktober 1999 waren Chris Streefkerk (KVAN), Maarten van Boven (RAD), Marcel Duijghuisen (KALO), Marianne Loef (LOPAI), Frans Hoving (DivA) in het Provinciehuis Noord-Holland te Haarlem bijeen. Harry Kamphuis (SOD) en Lieuwe Lieuwes (Raad voor Cultuur) hadden zich afgemeld. Heeft het TOP-overleg nog zin nu DivA als overleg- en samenwerkingsforum van het hele archiefwezen optreedt? Voor lopig blijft er behoefte aan halfjaarlijks informeel overleg tussen vertegenwoordi gers van het openbare archiefwezen, als 'geïnstitutionaliseerde wandelgangen'.Wel kunnen de uitnodigingen voortaan van DIVA uitgaan en de data zoveel mogelijk aan DIVA-vergaderdata gekoppeld wor den, te beginnen met de volgende keer (voorjaar 2000). De KALO beraadt zich op haar rol nu DivA veel taken overneemt. Wanneer gekozen wordt voor de verenigingsvorm levert participatie van kleinere gemeenten en gemeente-archieven binnen DivA pro blemen - o.a. een financiële drempel - op. DivA en andere aanwezigen vinden deel name van kleinere instellingen toch belangrijk, wellicht is financiële participa tie naar grootte een oplossing. Het LOPAI deelt mee dat de gezamenlijke nota 'Op weg naar een sluitend net van professioneel archiefbeheer' door de pro vinciebesturen en door het IPO is vastge steld als uitgangspunt voor beleid (IPO- cultuurbrochure). Dit zal zijn weerslag hebben in de provinciale cultuurnota's en -convenanten met OCW. De nota is ook verzonden aan 'het archiefveld', verdere uitwerking op regionaal niveau. Op 7 oktober volgt in het kader van het project Archiefbestel een bijeenkomst met rijks-, provinciale en gemeentelijke inspecteurs over'de toekomst van het archieftoezicht.' Zolang de ministeriële regeling er nog niet is hebben de provincies de bouwre- gels voor archiefbewaarplaatsen en -ruim ten als beleidsregels vastgesteld. Landelijk zijn er gesprekken met Nederlands Politie- instituut over personele bezetting DIV- functie bij de regiokorpsen. Naar aanlei ding van minder goede ervaringen met uitbesteding van archiefbewerking stuur den de inspecteurs aan alle gemeenten etc. een model-contract uitbesteding. De RAD meldt dat het Algemeen Rijks archief Nationaal Archief wordt. Om de profielschets voor te bereiden is een pro jectgroep in het leven geroepen waarin naast OCW en de RAD ook DivA is verte genwoordigd. Dit met het oog op de rela ties van het Nationaal Archief met overige archiefwezen. Het Deltaplan Cultuur behoud stopt in 2001. De behoudsfunctie van de rijksarchieven (ateliers) kan geclus terd worden met het ICN waarmee de ate liers ook taken voor de andere overheden kunnen uitvoeren. Massa-conserverings projecten kunnen uitbesteed worden. De gemeente-archieven hebben overigens tot nu toe bijzonder weinig geprofiteerd van het Deltaplan, dat in de uitvoering geheel aan de rijksarchieven ten goede is geko men. Het zou in dat kader goed zijn wan neer het archiefwezen (DivA) bij het ministerie pleitte voor voortzetting ten behoeve van de gemeenten. Ook de pro vincies kunnen hierin iets betekenen, enkele provincies hebben al kleine 'Deltaplannen voor de archieven' in samenwerking met gemeenten uitge voerd. Metamorfoze - voor behoud bibliot heken (handschriften en manuscripten) - gaat ook na 2001 door. OCW startte naast het project Archief- bestel en het project Fusies (RHC's in de provinciehoofdsteden) nu ook een pro ject Implementatie Rijksarchiefinspectie. Projectleider is de heer N. Voort van OCW. Doel is de versterking van de Rijksarchief inspectie als uitvloeisel van het rapport van de parlementaire werkgroep Valk uit '98. Mogelijk wordt de RAI bij Binnen landse Zaken ondergebracht, in elk geval komt ze organisatorisch los van de Rijksarchiefdienst. Er wordt ook nage dacht over een Informatiewet los van de Archiefwet. Die wet zou gaan gelden voor de niet-overgebrachte archieven en alle andere overheidsinformatie, inclusief pri vacy- en openbaarheidsregels. De Archief wet zou alleen een cultuurwet worden. De meeste aanwezigen betwijfelen zeer of het loslaten van de 'levensloop-gedachte' van archieven wel in het belang van een goed archief- en informatiebeheer is. De KVAN steekt momenteel veel energie in de totstandkoming van DivA, zowel personeel (bureau) als financieel. Het Archievenblad heeft zich ontwikkeld tot een meer opiniërend blad zoals de bedoeling was. Nu het geen langere en meer wetenschappelijke bijdragen meer plaatst, is daar een nieuw platform voor gevonden: de serie jaarboeken van de Stichting Archiefpublicaties (SAP). Deze stichting is op initiatief van de KVAN nieuw leven ingeblazen. Het eerste SAP- Jaarboek wordt aangeboden op 15 okto ber tijdens de studiemiddag van de KVAN, heeft als onderwerp het 'nieuwe paradig ma in de archivistiek'. Het wordt onder andere gebruikt als lesmateriaal voor de na- en bijscholingscursus van de Archiefschool. Op 18 november volgt een studiedag over het 'nieuwe beroepspro fiel' van de archivaris. De KVAN blijft een rol zien voor zichzelf naast DivA als beroepsvereniging, met taken als deskun digheidsbevordering en (internationale?) contacten. Het nieuwe concept beleidsplan van DivA zal binnenkort in het bestuur wor den besproken. De aanwezigen vinden dat er nu teveel instaat en dat er keuzes nodig zijn. In uitvoerende zin zal DivA niet alles zelf gaan doen maar vooral veel projekten initiëren en coördineren, en daar geldstro men voor creëren. Het project digitalise ring archieven met subisdie van de Mondriaanstichting was daarvan een goed voorbeeld. DivA gaat officieel en feestelijk van start op 12 oktober. De volgende vergadering zal in het voor jaar 2000 zijn. De uitnodiging zal van het DivA-bureau uitgaan en indien praktisch mogelijk aan een DivA -vergaderdatum gekoppeld worden. December 1999 Archievenblad 9 Wie zich wil aansluiten bij dit initiatief en/of meer infor matie wil, kan contact opnemen met Verstegen Stigter, culturele projecten Prinsengracht 583 IV, 1016 HT Amsterdam Te.: (020) 623 54 51 Fax: (020) 623 14 74 e-mail: verstigt@euronet.nl Informatie over abonnementen en prijzen: Administratie CR, c/o secretariaat VeRes, Postbus 11503,1001 GM Amsterdam Tel/Fax: (020) 670 33 28 Redactie CR (voor aanleveren kopij): drs. Andrea A. Kroon (hoofdredacteur) Thomsonlaan 94, 2565 JE Den Haag Tel/Fax: (070) 360 31 29 e-mail: andreakroon@yahoo.com www.conserveer.nl www.cultuur.nl cultuur@cultuur.nl Marianne Loef

Archievenblad | 1999 | | pagina 4