Archievenblad Nieuws uit het veid Archievenblad De GDP komt eraan! De ontwikkelingen op het terrein van de ICT laten ook het archiefwezen niet onberoerd. Nieuwe digitaliseringsprojec ten - bijvoorbeeld de ontsluiting van genealogische gegevens - zijn daar onder andere het gevolg van. Helaas zijn derge lijke bestanden - Gen Lias, Digitale Stamboom en Studiezaal Informatiesys teem (SIS) - niet aan elkaar gekoppeld of op eenduidige wijze te raadplegen. Dat maakt het er voor de gebruikers niet een voudiger op. Zij worden geconfronteerd met een veelheid aan programmatuur, handleidingen, locaties en sites. Het project 'Generieke Database Per soonsgegevens' (GDP) brengt daar veran dering in. Een programma dat zich ten doel stelt alle soorten persoonsgegevens die in verschillende systemen zijn opge slagen, op uniforme en publieksvriende lijke wijze te presenteren. Dat huidige applicaties met elkaar integreert en stan daardiseert. Dat de (internet)gebruiker kortom gewoon de service biedt die bij deze tijd past. DivA coördineert het project dat onlangs van start ging met een subsidie - voor een bedrag van fl. 75.000,= - van de Mondri aan Stichting, die daar ook een aantal voorwaarden aan verbond. Zo moet DIVA het geld besteden aan een functioneel ontwerp van de database en moet het archiefveld er over mee gaan praten zodat er een zo groot mogelijk draagvlak ont staat voor deze nieuwe database. ABS/Archeion als basis voor GDP: Een eerste vrucht van het streven het cultu rele erfgoed op uniforme en publieksvrien delijke wijze te presenteren was de ontwik keling van ABS/Archeion. Een informatiefol der van deze applicatie op het terrein van registratie en archiefbeheer werd tijdens de feestelijke opening van DivA voor het eerst uitgereikt. Ook konden de bezoekers bij de stand van ORIGIN, het bedrijf dat het beheer en onderhoud verzorgt, een presen tatie bekijken. ABS/Archeion regelt het logistiek beheer in de depots van de archiefinstellingen. Tevens biedt het de mogelijkheid van bezoekersregistratie en fungeert het als aanvraag- en reserverings systeem voor bezoekers op de studiezalen. In de toekomst zal het de ruggegraat vor men voor alle verder te ontwikkelen publieksgerichte systemen. Vanwege de logistieke koppeling zullen die namelijk alleen nog gerelateerd worden aan ABS/Archeion. Zo ook de toekomstige uni forme Generieke Database Persoonsge gevens (GDP). Het is dus voor elke archief dienst, van groot tot klein, van belang ABS/Archeion aan te schaffen wil zij in de toekomst deel zijn van een landelijk net werk om het publiek van dienst te zijn op het gebied van informatie over ons culture le erfgoed. Op dit moment is het systeem in gebruik bij de Rijksarchiefdienst, de gemeentearchieven van Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Den Haag en het Utrechts Archief. De ABS/Archeionfolder bevat alle informa tie over de mogelijkheden van het systeem, de prijs ervan en de wijze van bestellen. Wie nog voor 2000 tot aanschaf overgaat kan nog gebruik maken van een aantrekke lijke actieprijs! Hoe bedenk je 't: GDP verdient echte naam Generieke Database Persoonsgegevens. Inderdaad, een hele mond vol. Of, om 't maar eens plat te zeggen: je krijgt 't nauwelijks je bek uit. Wie er een betere, pakkende naam voor weet, mag 't zeggen! Een heuse prijs vraag dus, die eeuwige roem oplevert, want de naam die de jury - de project/stuurgroep GDP - uitkiest zal voor altijd verbonden zijn aan het systeem. Zet uw creatieve vermogens aan 't werk en stuur de vrucht daarvan naar de projectleider van de GDP! I J Buren op bezoek Elk jaar ondernemen studenten van de Archivschule Marburg een excursie naar het bui tenland. Vooral landen die een bijzondere traditie op archiefgebied combineren met opmerkelijke recente ontwikkelingen vormen een aantrekkelijk reisdoel. Dit keer was Nederland uitverkoren. Begin september trok een groep onder leiding van Dr Angelika Menne-LIaritz en Dr Nils Brübach in een week tijd kris-kras door het land om rond te kijken in het Nederlandse archieflandschap. De blik reikte ver en overzag een gevarieerd terrein: van bouwkundige bijzonderheden, de nieuwe archiefopleidingen aan universiteit en hoge school, het PIVOT-project, een nieuwe registra tuur, de gang van zaken in enkele archiefdiensten tot selectie in de praktijk. De deelnemers hebben er veel van opgestoken, zo meldt het verslag van de studenten. "Die beeindruckende Professiona- litat sowie die gastfreundliche und offene Art der niederlandischen Kollegen werden sie in bester Erinnerung behalten." Het gezelschap bezocht het Rijksarchief in Maastricht, de Archiefschool in Amsterdam, het Rijksarchief in Den Haag, de registratuur van het ministerie van financiën, het Utrechts Archief, het IISG en de CAS te Winschoten. Geluidsarchief Radio Rijnmond in Gemeentearchief Kotterdam Met de overhandiging van de eerste uitzend- band aan gemeentearchivaris Els van den Bent droeg directeur Ben Groenendijk op 29 september op symbolische wijze het geluids archief van zijn Radio Rijnmond over aan het Gemeentearchief Rotterdam. Het geluidsar chief beslaat de periode vanaf de eerste uit zending op 21 december 1983, omvat zeker 70.000 uur uitzendingen en heeft een fysieke omvang van bijna 80 strekkende meter. Op termijn zal het voor alle geïnteresseerden te beluisteren zijn bij het Gemeentearchief; uit eindelijk moet het via Internet beschikbaar zijn. Het Gemeentearchief heeft samen met Radio Rijnmond tevens een overeenkomst gesloten voor een driestappen reddingsplan ten behoeve van selectie, ontsluiting en conserve ring. De kosten hiervoor gaat de draagkracht van beide organisaties te boven; zij hopen dan ook sponsors en subsidiegevers te vin den. Verenigingsbureau Netwerk Gebruikers- groep Nederland opgericht Netwerk Gebruikersgroep (NGN) is een van de grootste netwerk gebruikersgroepen ter wereld en stelt zich ten doel de efficiency van systeembeheerders te vergroten door hen met elkaar in contact te brengen. Zij geeft het blad vakblad Lan Vision uit en biedt haar leden via een eigen website toegang tot de meest up-to-date software. Omdat het leden tal sterk gegroeid is, heeft de NGN sinds 6 oktober een professioneel verenigingsbureau met als directeur Margot Hoppenbrouwers. De verdere professionalisering heeft als doel het uitbreiden van de dienstverlening aan de leden, zoals bedingen van kortingsregelingen, adviseren bij het ontwerpen van netwerken, arbitrage bij geschillen tussen leden en IT leveranciers etc. etc. Archiefschool zoekt literatuur Rectificatie 6 Archievenblad December 1999 December 1999 Archievenblad 7 Een informatiebijeenkomst in het voorjaar van 2000 zal alle belanghebbenden op de hoogte brengen van de eerste resultaten. DIVA roept u dan ook op deze bij eenkomst, waarvan de precieze datum nog bekend wordt gemaakt, niet te missen. Zorg dat u erbij bent! Info: Projectleider Jacqueline Slats (Rijksarchiefdienst) Tel.: (070) 331 55 1 1 Fax:(070) 331 5555 e-mail: jaqueline.slats@rad.archief.nl Mail naar: jaqueline.slats@rad.archief.nl VOOR INZICHT EN OVERZICHT [en archiolbeheersrsteem del intern archielbehoer hoor elke archiefdienst i lloderland burnt en de magekikhetd tot uniloiniieiL Hut .tlleen vaot tie beveiliging van uw archieven, maar ook omweeree te neten nit u hebL waar het is en wat er ontbreekt. ABS/Archeion volgt eik ingevoerd ai b'ok cl arcliielmdt vanal het moment van verwerving tot tntgiltc Met behulp van een periodiek overzicht van aanwinsten neet u precies wanneer wel op welke plank van die stolling?Zodoende ts hel ook snel duidclgk als u ce atchielstuk verliest, door welke ooreaak dan ook Met ABS-Archcion heelt u macht m wat uw bezoekers aanvragen en hoe vaat U heelt er een managcmenttoel mee m handen waarmee u zo tngevraagde stukken op een gemakkeh/k bereikba- aan do slag kunnen ABS/Ar t elk luminal archieldicnst oriGin Vraag de folder aan bij: Origin Nederland BV/Accountteam Government Merijn Zee Tel.: (070) 326 47 51 Fax: (070) 324 14 78 e-mail: gmnl-abs-archeion@nl.origin-it.com Agnes Jonker Netwerk Gebruikersgroep Nederland Postbus 319, 4000 AH Tiel Tel.: (0344) 66 13 23 Fax:(0344) 66 15 46 www.ngn.nl Op de vorige oproep waarin de Archiefschool om archivistische literatuur vroeg, heeft een aantal diensten en individuele lezers positief gereageerd. Hiermee kon de bibliotheek van de school worden uitgebreid met interes sant materiaal. Maar er kan nog meer bij: archivistische tijd schriften (Nederlands en buiten lands) en overige vakliteratuur, ook buitenlandse. Wie helpt ons bijvoorbeeld aan het handboek van jenkinson, of van Brenneke- Leesch, Casanova, Schellenberg? Wie heeft voor ons zelfs nog 1 9de-eeuwse archivistische werken? We maken graag een afspraak om het bij u te komen ophalen. Schrijf, bel, fax of e-mail: Archiefschool Postbus 1025 1 000 BA Amsterdam Tel: (020) 595 1 9 00 Fax: (020) 595 1 9 20 E-mail: P.J.Horsman@AI.HVA.NL Alvast hartelijk bedankt. Onder de bespreking van de publicatie over 'richtlijnen bewaring en selectie van recht- bankarchieven' in het november nummer pagina 36. stond niet de correcte naam van de recen sent vermeld. Dat had Laurens Oldersma moe ten zijn, onze excusses hiervoor

Archievenblad | 1999 | | pagina 3