□OT[M\ Em dennenhoeve NUBA Nieuws Archievenblad nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen VERSLAG ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN 28 OKTOBER 1999 TE NUNSPEET Onze voorzitter Arie Otten opende, op zijn eigen wijze, deze ALV in Hotel Dennenhoeve te Nunspeet op de Veluwe, een locatie die ook voor de noordelingen wat beter bereikbaar was. Nog zes ALV's en dan gaat ook ons aller voorzitter de voorzittershamer overdragen aan zijn opvolger(ster). Ook refereerde hij aan het jaar 2000 dat komen gaat en sprak de wens uit dat onze huidige 350 leden in het nieuwe millennium aanvulling zouden krijgen. De vergadering werd door ruim 40 leden bezocht. Er waren 80 schriftelij ke afmeldingen. De ALV's voor 2000 zijn vastgesteld op 25 mei en 26 oktober zodat ieder die reeds in zijn agenda kan zetten. Op 25 mei zijn wij te gast zijn bij Corus (voormalige Hoog ovens). Het programma van 26 oktober staat nog niet helemaal vast. NVBA-Nieuws zal ook in het jaar 2000 in het Archievenblad verschijnen. Tevens werd medegedeeld dat er een jaarboek van de KVAN is verschenen met diepgra vende artikelen voor de prijs van fl. 34,95 te bestellen bij het KVAN bureau. Onlangs heeft er een kennismakingsronde plaatsge had met onze Belgische zustervereniging, de WBAD, een vereniging van bibliotheca rissen en archivarissen met een totaal van 1250 leden. De samenstelling is als volgt: 1125 bibliothecarissen tegen 125 archiva rissen, waarvan er slechtslO werkzaam zijn in de bedrijfsarchivistiek. Het bestuur vindt het toch de moeite waard om in de toekomst meer van elkaar te kunnen leren. Hiertoe is reeds een eerste aanzet gemaakt door in de beide vakbladen (Nederlandse en de Belgische) artikelen over elkaar te laten verschijnen. Ook zal er naar gestreefd worden lx in de twee jaar een gezamenlijke beurs te organiseren. Maastricht zou hiervoor een goede eerste locatie kunnen zijn. Tevens meldde de voorzitter dat de nieu we ledenlijst klaar is, zodat we in het komende millennium weer over de meest recente gegevens kunnen beschikken. In zijn mededelingen ging Arie Otten uit voerig in op de DivA (Koepel). De nieuwe voorzitter van de koepel, de heer Kordes (oud-president van de Algemene Reken kamer), ziet als belangrijke pijlers van DivA: vergroting toegankelijkheid van de (bedrijfs)archieven, optimaal gebruik van de ICT-systemen, uitbreiding van ICT- know-how en deskundigheidsbevordering voor het vakgebied in het algemeen. Ook staatssecretaris Van der Ploeg hield een vijf punten pleidooi met als inzet: "Een nieuwsgierige burger wil naar binnen in de (bedrijfs)archieven". De nadruk ligt voorlopig nog teveel op de overheidsar chieven. Het spreekt voor zich dat wij als NVBA ons op blijven werpen om ook de bedrijfsarchivistiek de nodige aandacht te geven door ons lidmaatschap van deze (toch wel) belangrijke koepel. De begroting voor het magische jaar 2000 werd unaniem goedgekeurd. De wijze waarop de penningmeester zich van zijn taak kwijt is geweldig te noemen. Iets later in de vergadering werd dank zij een oplet tend NVBA-lid ook nog de kascommissie benoemd, zodat alles op het financiële ter rein weer helemaal afgerond was. In de mooie Gelderse plaats Nunspeet trad, na slechts een korte periode van besturen, Paul van Trigt af, die voor zijn inspannin gen gedurende die tijd een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht nemen van de voorzitter. We mogen ons gelukkig prijzen dat het bestuur er in geslaagd is om het team weer op goede sterkte te brengen door Paul van Koningsbruggen als nieuw bestuurslid te benoemen. Paul, heel veel succes in het bestuur. Afdeling Noord viert haar 50 jarig bestaan op 9 maart 2000. De jubileumdatum van de GO moest de woordvoerder nog even voor zich uit schuiven. Verder kwamen alle werkgroepen, secties en afdelingen aan het woord met vele wetenswaardigheden, die u in de notulen kunt nalezen. Ook het middagprogramma zag er veelbelovend uit. Hier komen we in een ander artikel nog op terug. 48 Archievenblad December 1999 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NUBA Nieuws Archievenblad VIJFTIG JAAR SOCIAAL HISTORISCHE CENTRUM VOOR LIMBURG Met een klinkend symposium onder de titel 'Maakbaar Limburg 1900-2000. De constructie van een samenleving in een eeuw van uitersten' vierde het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg (SHCL) 8 oktober 1999 zijn gouden bestaansjubileum. Een aansprekende oratie van directeur Ad Knotter, de eerste niet-katholiek en niet-zuiderling, sloot het symposium af. Doelstellingen Het SHCL heeft als doel het verzamelen, bewaren en ordenen van archieven van privaatrechtelijke instanties personen van belang voor de sociaal-economische geschiedenis van Limburg. Verder het opbouwen en beheren van een biblio theek en het verrichten van onderzoek en publiceren van studies over de sociaal-eco nomische geschiedenis van Limburg. Omdat de eerste Archivaris van de Staatsmijnen, Carel Bloemen, hierbij was betrokken, bevinden zich interessante gegevens over de oprichting van het SHCL in het afdelingsarchief van het Centraal Archief DSM. Bloemen, die op 1 januari 1948 was benoemd, stampte in enkele jaren tijd een voorbeeldige archiefdienst uit de grond. Oktober van dat jaar ontving hij de notulen van de 'Commissie Sociografisch onderzoek Mijnstreek'. Een dag later bracht pater Remigius Dieteren hem van deze commissie op de hoogte en deelde hem mee bezig te zijn met een sociologisch onderzoek van de Mijnstreek. De commissie had het plan bij de directie van de Staatsmijnen subsidie aan te vra gen. Bloemen gaf te kennen niet gunstig te adviseren "indien gevolg zou worden gegeven aan het blijkbaar bestaande voor nemen om de aan te stellen sociograaf tevens op te dragen documentatiemateri aal te verzamelen." Bloemen hield zich daar zelf mee bezig, waardoor tegenstrijdi ge belangen zouden kunnen ontstaan. Besloten werd de directie voor te stellen aan de werkzaamheden van het Archief van de Staatsmijnen een zodanige uitbrei ding te geven, dat dit archief het historisch centrum van de Mijnstreek zou worden 'in de meest algemeene en uitsluitende zin'. Bij deze constructie zouden de belangen van het Staatsmijnenarchief de grenzen van het bedrijf overschrijden. Hier wilde Bloemen wel zijn schouders onder zetten. Driemanschap Al op 1 december 1948 stuurde Bloemen een schema naar pater Dieteren 'bevatten de gegevens voor een bespreking over de wenschelijkheid en eventueele mogelijk heid van stichting van een Sociaal Historisch Centrum Voor Limburg'. Die een week later gevolgd door een in detail uitgewerkte versie. Het leidde uiteindelijk tot een plan voor een dergelijk centrum, opgesteld door P. Remigius Dieteren OFM, drs. Sociologie, Archivaris Carel Bloemen en F.J. Crombag, gedateerd 15 januari 1949. Hierna voerde het driemanschap bespre kingen met onder andere de directeuren Groothoff en Mous van de Staatsmijnen, de gouverneur van Limburg, de burge meesters van enkele grote gemeenten, werkgevers en ander autoriteiten. In het verslag van deze besprekingen ventileerde Bloemen duidelijk zijn zienswijze: "het samenstellen van monographieën behoort niet tot de doelstelling van het Centrum." In maart van dat jaar constateerde Bloemen echter nog steeds een fundamen teel verschil in opvatting over de aard van het centrum en de wijze waarop dit gesticht en in stand moest worden gehou den. Hij was van mening dat het SHCL zelf geen uitgaven over eigen verricht onder zoek moest realiseren. Het verschil van mening was niet te overbruggen. In het belang van de zaak bedankte hij voor het lidmaatschap van de voorbereidende com missie, die zijn terugtreden betreurde. Bloemen bleef op de hoogte van de verde re ontwikkelingen en via hem ook Rijks archivaris Panhuysen. Onnoozele Hansen Volgens Panhuysen moesten beheerders van het op te richten centrum vanaf het begin minstens wetenschappelijk archief ambtenaar der 2e klasse zijn. In een drie kantjes vol getypte brief d.d. 13 mei 1949 gaf Bloemen (zelf 2e klasser) zijn zienswij ze over de vereiste opleiding. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil. Met name het bij de overheid gehanteerde onder scheid tussen de 'le en 2e klassers' was een doom in zijn oog. Een academische opleiding op historisch, letterkundig of theologisch gebied garandeerde immers niet iemands geschiktheid als archivaris: "Vandaar ook is te verklaren dat na de Archiefwet (die immers van 1918, dus van 30 jaar geleden is) er in de sfeer van de overheidsarchieven een soort Bisantynisme, een soort verstarring - met al de nare gevolgen van dien - is ontstaan. Er wordt daar bij het aantrekken van personeel gelet op het voldoen aan formeele eischen en pas in tweede instantie op persoonlijke geschiktheid. Hoe zou anders te verklaren zijn, dat er in de overheidsarchiefsfeer zooveel "onnoozele hansen" werkzaam zijn, menschen die eigenlijk de fut hebben gemist om een ferme plaats in de maat schappij in te nemen, maar die wel - door het bezit van uithoudingsvermogen en van een bepaalde intelligentie- in staat waren aan de exameneischen te voldoen." Op 1 oktober 1949 werd het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg officieel opgericht. December 1999 Archievenblad 49 Joop van der Velden Paul van Trigt (rechts boven) neemt afscheid als bestuurslid', Benoeming Paul van Koningsbruggen (links beneden) brengt bestuur weer op sterkte Harry Strijkers

Archievenblad | 1999 | | pagina 24