Heimat in Holland Literatuur 1799! Strijd achter de duinen Behouden uit het Behouden Huys De publicatie over de Barentsexpeditie is een mooi uitgevoerd boek dat uit twee delen bestaat. Het eerste deel bevat artike len over de tocht van Jacob van Heemskerk en Willem Barents, hun ver blijf op Nova Zembla in 1596 en de her ontdekking van de overgebleven restan ten van het Behouden Huys in 1871. De 250 voorwerpen die gevonden zijn bevin den zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. Een van de overlevenden, Gerrit de Veer, publiceerde in 1598 zijn herinneringen (tekst met tekeningen) aan deze expeditie, die tot doel had een route naar China te vinden. Het tweede deel is de catalogus van de vondsten. De over blijfselen van het Behouden Huys zijn geïnventariseerd en op een samenhangen de wijze gepresenteerd. Alle objecten zijn getekend of gefotografeerd afgebeeld. De combinatie van geschreven bronnen en archeologische vondsten hebben nieuwe inzichten opgeleverd over de leefomstan digheden in het Behouden Huys. Er is ook geschreven en gedrukt materiaal gevon den: boeken over navigatie, over China, een almanak, de geschiedenis van Holland en Zeeland, een liedboek en een briefje waarin Barents en Van Heemskerk kort verslag doen van hun reis en hun over wintering op Nova Zembla. Lezen in Gelderse en Overijsselse bronnen Archievenblad 42 Archievenblad December 1999 Tweehonderd jaar geleden, eind augustus 1799, landden Engelse soldaten op de stranden van Noord-Holland om de Franse overheersers in Holland te verdrij ven. De Engelsen kregen hulp van Russische troepen. Veldslagen volgden waarbij 80.000 soldaten betrokken waren. De oorlog eindigde twee maanden later, zonder dat de invallers hun doel bereikt hadden. De oorlog kostte veel levens en veroorzaakte een enorme rava ge in Noord-Holland: huizen waren leeg geroofd en verwoest, veel bezittingen en vee waren door de legers meegenomen. Ter herdenking van deze gebeurtenis ver scheen een publicatie getiteld '1799 Strijd achter de duinen. Brits-Russische invasie in Noord-Holland'. Deze uitgave bevat veel illustraties uit de Provinciale Atlas van Noord-Holland (Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem) en is versche nen naar aanleiding van de gelijknamige tentoonstelling (tot 10 januari 2000) in het Marine Museum te Den Helder. Het boekje is hier te koop en bij het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Voor de cursisten oud schrift schreef men een gids met een groot aantal bronteksten uit de archieven in Gelderland en Overijssel. De teksten zijn goed leesbaar afgedrukt en voorzien van een transcrip tie, een toelichting en woordverklaring. Daarnaast bevat het boek hoofdstukken over oud schrift, tijdrekenkunde, munten, maten en gewichten en artikelen over diverse onderwerpen: bestuur en recht spraak, waterschappen, belasting en armenzorg en persoonsregistratie. Over alle onderwerpen is een uitgebreide litera tuurlijst opgenomen. Het boek geeft een beeld van de gevarieerde inhoud van de overgebleven archieven in Gelderland en Overijssel. Architect van de achttiende eeuw Literatuur Archievenblad W Pieter de Swart (1709-1773) is een van de belangrijkste architecten van de 18de eeuw. Als hofarchitect voor Willem IV ont wierp hij de Koninklijke Schouwburg en het tegenwoordige museum Het Paleis. Na de dood van Willem IV in 1751 werkte hij voor de adel, het patriciaat en stadsbestu ren. Hij ontwierp voorname woonhuizen in Den Haag aan het Lange Voorhout en voor de stad Den Bosch het Gouverne mentsgebouw (thans het Noordbrabants museum). Zijn werkterrein strekte zich uit van Gouda, Rotterdam, Leeuwarden tot Duitsland. De auteur verrichtte archiefon derzoek in onder meer het archief van de Nassause Domeinraad (notulen, rekenin gen), het archief van Willem IV in het Koninklijk Huisarchief (correspondentie, rekeningen), het stadsarchief van Breda (stadrekeningen), archief van Gecommit teerde Raden van Zuid-Holland en de Raad van State (resoluties) en de notariële archieven (boedelinventarissen). Onder zoek in de kaartenverzameling in het Rijksarchief in Noord-Brabant en het Algemeen Rijksarchief leverde eveneens veel materiaal op. Dit boek geeft een over zicht van de opdrachten en werkwijze van deze Nederlandse architect. Het boek is prachtig uitgevoerd met vele tekeningen en foto's van ontwerpen en gerealiseerde bouwwerken. Overijsselaars Gezocht Heimat in Holland Na de Eerste Wereldoorlog kwamen veel jonge Duitse meisjes naar Neder land om daar als dienstmeisje te gaan werken. Henkes onderzocht hoe de Nederlanders op hun komst reageer den en wat de gevolgen waren van de opkomst van het nationaal-socialisme voor hun positie. Een deel van de vrouwen keerde terug naar Duitsland, anderen bleven en trouwden met Nederlanders. Henkes beschrijft zowel de ervaringen en opvattingen van de (voormalige) dienstmeisjes als de hulp verleners aan dienstmeisjes destijds. Voor het onderzoek zijn vele archie ven in Nederland en Duitsland geraad pleegd: onder meer archieven van de Duitse landelijke overheid (zoals het Archiv des Auswartigen Amts te Bonn). Hierin zijn stukken van het Gezantschap Den Haag, de consulaten van Amsterdam en Rotterdam, de afde ling van het Duitse ministerie van Buitenlandse zaken, die zich speciaal met Duitse arbeid(st)ers in Nederland bezighield. De auteur combineerde haar archiefonderzoek met het verza melen van interviews en het analyse ren van deze levensverhalen van voor malige Duitse dienstbodes. Na enkele inleiden de hoofdstukken over 19e en 18e eeuwse archief bronnen is in deze gids aandacht be steed aan een aan tal specifieke Over ijsselse onderwer pen en bronnen voor genealogisch onderzoek. Over ijsselse rechterlijke instellingen, leenka mers, domeinen, landbouwarchieven en fami lie- en huisarchieven worden besproken. Een apart hoofdstuk is gewijd aan hoe men Flevolanders kan zoeken. In de gids wordt uit gelegd waar de bronnen te vinden zijn, wat er in staat en hoe ze gebruikt kunnen worden. Tal van praktijkvoorbeelden worden beschre ven en veel illustraties zijn opgenomen om dit te verlevendigen en te verduidelijken. December 1999 Archievenblad 43 Lezen in Gelderse en Overijsselse Kampen, 1 998. ISBN 90-6697-095-2. bronnen. Gids bij oud schrift in 215 blz.. fl. 29,50 Gelderland en Overijssel. Marco van der Hoeven e.a., 1 799! Strijd achter de duinen. Brits-Russische invasie in Noord-Holland. Marinemuseum Den Helder 1999. ISBN 90-805075-1-2, 24 blz., fl. 7,50 J. Braat e.a. Behouden uit het Behouden Huys. Catalogus van voor werpen van de Barentsexepeditie (1 596) gevonden op Nova Zembla. De Rijksmuseumcollectie, aangevuld met Russische en Noorse vondsten. De Bataafsche Leeuw Amsterdam. 1998. ISBN 90-6707-373-3. 343 blz., fl 9 5,= F.H. Schmidt, Pieter de Swart, architect van de achttiende eeuw. Waanders Zwolle. Rijksdienst voor de Monumentenzorg Zeist,1 999. ISBN 90-400-9408-X 304. blz., fl. 85.- BARBARA HENKES Duitse dlenstm 1920-1950 Barbara Henkes, Heimat in Holland. Babyion De Geus Amsterdam. ISBN 90- Duitse dienstmeisjes 1 920-1 950. 6222-291-9,351 blz.. fl 47.50 Jan ten Hove red. Overijsselaars Gezocht. Gids voor stamboomonderzoek in Overijssel en Flevoland. Rijksarchief in Overijssel en Centraal Bureau voor Genealogie, 1999. ISBN 90-5802-008-8. 243 blz., fl. 34.50,-

Archievenblad | 1999 | | pagina 21