(Back) From Russia with love (and) for sale Archievenblad audio visueel 28 Archievenblad Audiovisuele archieven in Litouwen: bewogen geschiedenislvan bewegende beelden audio visueel Archievenblad Op verzoek van de autoriteiten aldaar voerde de KVAN in de periode 1996-1999 een project voor assistentie in de archivering van audiovisuele materialen in het Balticum uit. Het laatste bezoek was aan Litouwen. Verslagen van de bezoeken aan Letland en Estland staan in het Archievenblad van respectievelijk april en juni 1999. Met het door Harry Romijn van het Gronings Audiovisueel Archief en Robert Egeter van Kuyk gelei de seminar afgelopen juni in Vilnius, is het project nu afgerond. Het archiefwezen weerspiegelt 's lands bewogen geschiedenis. De oudste archieven werden in 1795 naar Moskou overgebracht. Pas in 1852 werd het land een archief waardig geacht: het Centrale Archief van Oude Werken in Wilno (Vilnius), in 1872 gevolgd door de dienst Gezamenlijke Archieven van Wilno die als archief voor het hele Gouvernement diende. Na de onafhankelijkheid werd in 1921 het Nationale Archief opgericht, na 1940 het staatsarchief van de LSSR genoemd. Met name na 1957 kreeg het volgens Sovjetmodel enkele bijzondere archieven (zoals dat van de KGB) en provinciale vestigingen. Pas op 5 decem ber 1995 kon de Archiefwet de huidige structuur vaststellen, die weinig afwijkt van de oude. Budget en personele bezetting Binnen de Archiefdienst heeft het Geluids- en Beeldarchief een bijzondere plaats met zijn begroting van Lt 1.600.000 en personeelsbezet ting van 86, van wie 60 op technisch niveau. Wat dat betreft is het archief het grootste in zijn cate gorie. De begroting is inclusief personele begroting. De bedragen geven de reguliere begroting aan en houden geen rekening met bijzondere projecten als modernisering van gebouwen (Estland) of bewaarplaatsen (Litouwen). De achterstandbedra gen zijn de eigen schattingen van de diensten. Letland kon geen schatting geven, zodat het aan de hand van het project is berekend. Evenmin zijn bedragen opgenomen voor de aanschaf en/of vervanging van bijzondere apparatuur omdat hierover intern nog geen overeenstemming bestaat. Bovendien zoeken de archiefdiensten naar een regionale oplossing. De omvang van de collecties hebben de archieven zelf opgegeven. De video- en geluidsdocumenten staan op ver schillende soorten dragers en systemen. Nationale Bibliotheek Ook in Vilnius is gekeken naar andere instellingen die audiovisuele collecties beheren, zoals de Nationale Bibliotheek. Terwijl het wettelijk depot daar in Estland wel bij ligt maar het archief deze in feite begeleidt en het in Riga voor audiovisuele materialen alleen theoretisch bestaat, dekt de bibliotheek in Vilnius bijna 60% van de nationale produktie. Ze bezit bovendien goede bewaar plaatsen en ontsluit de materialen in de Nationale Bibliografie volgens internationale regels (ISBD NBM). Verder zijn er collecties te vinden in de Academie van Wetenschappen, de Universiteit van Vilnius, het Nationale Museum en andere instellingen; echter, de materialen vormen daar geen primaire collecties. Kopiëren en cassettes Wat betreft de hoofdproducenten van audiovisu ele materialen, de zendgemachtigden, bestaan er heel diverse situaties. In Tallinn zijn de radio- en tv archieven slecht bezet, nog slechter gehuisvest en met een beperkte visie geleid. In Riga zijn de radioarchieven redelijk ontwikkeld, die van de televisie matig en is alles slecht gehuisvest. De radioarchieven in Vilnius zijn goed ontwikkeld en ze verkopen ook eigen produkties op CD en cas sette. De televisiedienst telt drie, geheel van elkaar losstaande archieven die niet samenwer ken. In alle drie landen is het archiveringsbeleid enigszins dubbel. Formeel kent de Omroepwet alleen bedrijfsarchieven; hun streven ook een nationale collectie te vormen is dus in strijd met de wet. De nationale archieven kunnen wel pro gramma's selectief kopiëren en overnemen met het uitsluitend recht van raadpleging, maar dit wordt zelden en dan nog ad hoe toegepast. Het probleem ligt hier zowel bij de inertie van het beleid als bij de praktische overweging dat geen van de instellingen zegt voldoende budget te heb ben, noch voor het kopiëren noch voor cassettes. Alleen Vilnius werkt actief aan een oplossing. In alle drie landen is er tenslotte een wildgroei van commerciële zenders die veel uit het buiten land halen; de nationale archieven menen voorals nog - misschien terecht - dat ze daar geen histo risch belangrijke materialen kunnen vinden. Selectie en beschrijving Het is opvallend dat de beheerders van radio- en televisiearchieven, behalve van dat van de Litouwse Radio, niet verantwoordelijk zijn voor selectie van programma's voor langdurige bewa ring. De producer selecteert zelf - of niet en in ieder geval zonder kennis van selectiebeginselen - en het archief heeft te aanvaarden wat het ont vangt. Dat hier noch het bedrijfsarchief noch de nationale collectie mee zijn gediend dringt lang zamerhand door. Daarnaast heeft conservatie geen prioriteit, mede wegens gebrek aan dragers; het wissen van programma's is eerder regel dan uitzondering. Bij de Litouwse Televisie, met een decentrale archivering, hebben de beheerders zelf geen zeggenschap over de wijze van beschrij ven van de materialen; die verantwoordelijkheid December 1999 ligt bij de programmadien sten en wordt, gezien de resultaten, speels opgeno men. Wel is de Litouwse Televisie zich nu bewust van de problemen en stelde een aparte verantwoordelijke aan voor de reorganisatie van de archiefdiensten. Films en rechten Met de - beperkte - aanwas van films is het moei lijk gesteld. Hoewel de staatsfilmstudio's uit de bezettingstijd op sterven na dood zijn, klampen ze zich wel vast aan wat ze nog hebben en willen als regel niet weten van overdracht, zelfs niet met niet-exclusieve rechten. Een begrijpelijke hou ding, maar ze draagt alleen bij tot grotere verwar ring en is in die zin bijzonder effectief. Daarbij komt dat de studio's soms deels worden voortge zet onder andere vlag, soms vervangen door free lance producenten maar altijd zonder veel struc tuur. Ook zijn de auteursrechten niet geregeld. Onder de bezetting kwamen rechten van de bij voorbeeld in Litouwen met Litouws budget gemaakte films aan Moskou. Ook kwamen daar als regel de negatieven terecht en werd de exploita tie er verzorgd, zowel van speelfilms als bepaalde soorten documentaires. De Russische Federatie is thans wel bereid duplicaat -negatieven te maken, maar tegen een forse meterprijs in dollars en bovendien met beperkte rechten. Dit laatste vech ten de Baltische staten aan; zo confisqueerde Letland alle voor 1990 in Letland gemaakte films met alle rechten (zoals Nederland dat in 1944 deed met Duits materiaal), de andere twee staten zijn nog in onderhandeling. Hierdoor zijn films uit de bezettingstijd moeilijk toegankelijk voor herge bruik en krijgen de archieven sedert circa 1990 alleen nog maar mondjesmaat films uit de bestaan de collecties, zij het dat er met nieuwe producen ten afspraken over depotstelling bestaan. In alle drie collecties bestaan dus lacunes. Dit geldt muta tis mutandis ook voor de geluidscollecties. Fotocollecties en persbureaus Alle drie archieven beheren ook een nationale fotocollectie, die het meest aansluit op de beken de materialen en het beste is ontwikkeld. In Vilnius en Riga worden de foto's door het archief geconserveerd en gescand; in Tallinn gebeurt dit extern. Met de nationale persbureaus bestaat over- December 1999 Archievenblad 29 Jtouwens bewogen geschiede- lis begon lang voor de kerste ning van het Baltische gebied. Het oudste spoor is nog zeer evend: de taal. In de verte ver want aan het Lets maar veel nauwer aan het Sanskriet. Pas aan het einde van de 1 4e eeuw werd het land Christelijk, in hoofdzaak omdat de Groother tog met de Poolse kroonprinses trouwde. Kerstening was de prijs voor de Poolse kroon en landen. Litouwen-Polen strekte zich uit van de Baltische kust bij Tartu in Estland over Wit- Rusland naar de Zwarte Zee. Pas in de 1 7e en 1 8e eeuw kwam deze Midden-Europese grootmacht in verval door ongelukkig verlopen oorlogen met de gebruikelijke verwoes tingen en epidemieën. In 1795 werd Litouwen verdeeld tussen Rusland en Pruisen. De 1 9e en vroege 20e eeuw zagen een reeks opstanden, waarna onder meer de Litouwse taal verboden werd. In 1 905 greep Litouwen de gebeurtenissen in St. Peters burg aan om zich zelfstandig te verklaren, maar pas in februari 1918 was het onafhankelijk. Wel bleef de huidige hoofdstad Vilnius tot 1 939 Pools. In 1 940 kwam, niet onverwacht, de bezetting door de Sovjet-Unie, in juni 1941 afgelost door het Derde Rijk en in 1 944 wederom door de Sovjet-Unie die er de 'Litouwse Socialistische Sovjetrepubliek' (LSSR) uitriep. Pas rond 1 956 legde het onder grondse Verzet sedert 1 940 de wapenen neer. Eerst in maart 1 990 kon - ook door de volks beweging Sajudis - Litouwen zich weer onafhankelijk verkla ren, zij het niet zonder tegen stand van de oostelijke bezet ters. Door Robert Egeter van Kuyk" Estland Letland Litouwen Personeel 33 57 86 Budget fl.620.000 fl. 450.000 fl. 800.000 Filmcollectie 4.000.000 meter 16/35 13.000.000 6.500.000 Videocollectie 230 cass. 60 500 Geluidscollectie 22.000 doe. 20.000 11.500 Fotocollectie 250.000 doe. 500.000 185.000 Achterstand conservatie ontsluiting fl. 12.000.000 fl. 9.000.000 fl. 7.500.000 Bevochtigen van uitgedroogde films in het Litouwse audiovisuele archief (foto: H. Romijn) In de huidige structuur van het Litouwse archiefwezen ressor teert direct onder de minister president een directeur-gene raal voor Archieven, tevens hoofd van de Litouwse Archiefdienst. Die omvat het Nationaal Historisch Archief, het Centraal Overheidsarchief (voor de periode 1918-1 990), het Nieuw Overheidsarchief (voor de periode sedert 1 990), het Centraal Registerarchief, het Bijzonder Archief (KGB, Ministerie van Binnenlandse Zaken, etc. gedurende de Sovjetbezetting), het Archief van Kunst en Literatuur, het Archief van Volksbewegingen (inzake de socialistische, com munistische en sociaal-demo cratische partijen) en het Geluids- en Beeldarchief. Buiten Vilnius zelf zijn er regionale archieven in Alytus. Kaunas, Klaipeda, Marijampole, Panevezys, Siauliai. Taurage. Telsiai en Utena. Deze diensten tellen tezamen 570 personen van wie bijna de helft op tech nisch niveau, en beschikken in 1 999 over een begroting van iets onder de Lt 1 2.000.000 1 litas is fl.0,50). Naast de Archiefdienst is er nog het aparte Parlementsarchief (Seimo Kanceliarija Archyvas).

Archievenblad | 1999 | | pagina 14