m a m Ir Werk in uitvoering Archievenblad Als bijkomend gevolg verandert de aard van de geproduceerde documenten. Elektronisch uitgewisselde berichten bevatten informele informatie, maar soms op een hoog niveau van besluitvor ming en in elk geval waard om bewaring te overwegen. In het verleden vond dit soort communicatie evengoed plaats, maar dan mondeling. Deze nieuwe vor men werpen een blik achter de scher men van de besluitvorming. Wat nooit werd vastgelegd, kon niet bewaard blij ven, maar wat bij de uitvoering van een taak wel wordt vastgelegd, vraagt om een beslissing: bewaren of vernietigen? 24 Archievenblad December 1999 Informatietechnologie en toeganke lijkheid Confronteert informatietechnologie de archivaris dan alleen met problemen? Nee, in tegendeel! Archiefdocumenten bevatten kwalitatief hoge informatie, onder meer door de authenticiteit. De technologie waarmee die informatie nu wordt vastgelegd is in staat hun toegan kelijkheid, verspreiding, manipulatie en hergebruik te verhogen vergeleken met hun papieren voorgangers. Zo was in het verleden, een document of dossier dat door iemand werd gebruikt op datzelfde moment ontoegankelijk voor anderen. Nu kunnen velen dezelfde documenten gelijktijdig raadplegen, ongeacht waar ze zich bevinden en op elk gewenst tijdstip. Informatie- en communicatietechnologie is nauwelijks afhankelijk van tijd en ruimte. Zelfs bescherming tegen onbe voegde raadpleging kan beter geregeld worden. Archivarissen zouden blij moe ten zijn met de technologie die hun werk kan verbeteren en de meesten zijn dat dan ook. Bedrijfsarchivarissen, DIV- functionarissen en zij die in archiefdien sten werken maken er intensief van gebruik. Zelfs veel geraadpleegde papie ren en perkamenten documenten con verteren ze naar een digitaal formaat, om hun toegankelijkheid en bruikbaarheid te vergroten. Metadata Ook op het gebied van computer-onder steunde toegankelijkheid van archieven werken archivarissen internationaal samen. Een van de belangrijkste ontwik kelingen op dit gebied is de publicatie van internationale standaards voor archiefbeschrijving, eveneens een pro duct van de ICA.7De standaards zijn ver genoeg ontwikkeld om in programma tuur voor archiefbeschrijving te gebrui ken en zouden ook in archiveringspak- ketten verwerkt moeten worden. Onderzoek, in het bijzonder dat aan de University of British Columbia, Vancou ver, Canada (Luciana Duranti en Terry Eastwood) toonde de noodzaak aan van beschrijvende informatie over archiefdo cumenten (metadata genoemd), als een middel om de authenticiteit van docu menten vast te leggen. Deze metadata moeten internationale archivistische standaards toepassen om beschrijvingen van papieren en digitale archiefdocu menten te harmoniseren. Rol van de archivaris Informatietechnologie vergt niet alleen (inter)nationale samenwerking en wereldwijde bevordering van de archief wetenschap, zij draagt ook bij aan de eenwording van archiefprofessionals, onafhankelijk van hun functie in de levensloop. Traditionele grenzen tussen DIV (records management) en archivaris sen (werkzaam bij een archiefdienst) ver vagen en zullen zelfs moeten verdwij nen. Het gaat om archivarissen in de brede betekenis van het woord: informa tieprofessionals, gespecialiseerd in het beheer en beschikbaarstellen van archiefdocumenten (procesgebonden informatie). Die bewaren ze zo lang als noodzakelijk om de administratieve of maatschappelijke behoeften te bevredi gen, of zolang als iemand bereid is de kosten voor hun beheer te betalen. Ze bewaren ze zodanig, dat ze hun authenti citeit en betrouwbaarheid behouden; ze maken ze toegankelijk volgens methoden die recht doen aan de kwaliteit van het archief en stellen ze beschikbaar voor hen die recht op raadpleging hebben. Het voornaamste doel is niet zomaar een document te bewaren, in welke verschij ningsvorm dan ook, maar een archiefdo cument, samen met de contextuele infor matie, in zijn oorspronkelijke logische vorm en in samenhang met andere archiefdocumenten. De informatiemaatschappij zou ondanks de problemen die hij met zich mee brengt, een paradijs voor archivarissen moeten zijn. Wel moeten ze, om aan de eisen van hun professie te kunnen vol doen, samenwerken met de administra tie, juristen, accountants en de software industrie. '3 Archievenblad Acht Doe's en Doe-niet's 1. Niemand is er vanaf door alleen een paar doe's en doe-niet's te lezen. Evenmin volstaat een beetje surfen op het net of een paar artikelen lezen. De technologie verandert te snel om een gemakkelijke oplossing te vinden, bijvoorbeeld door een bepaalde standaard te kiezen of een software-pakket te kopen. Besteed voldoende tijd aan het bijspijkeren van uw professio nele kennis. 2. Denk niet dat het uitsluitend om de techniek draait, of alleen om informatie. Het gaat om archiefdocumenten. Uw opdracht om die te beheren is een bedrijfskritische functie voor de organisatie waarvoor u werkt. 3. Onderken dat archiefdocumenten informatie van een hoog kwaliteitsniveau bevatten. Het zijn authentieke documenten die nauw verbonden zijn met de activiteiten van de organisatie, haar bedrijfsmiddelen, juridische status enzovoorts. Ze kunnen aantonen welke rechten de organisatie heeft, haar gedrag rechtvaardigen en haar voorzien van kennis en geheugen. 4. Denk niet dat archiefbeheer een eenvoudig probleem is. Dat was het misschien in het verleden, maar dat is veranderd met de vele organisatieveranderingen en gebruik van nieuwe technologieën. En zelfs al is veel nog steeds hetzelfde, uw werk wordt nooit meer wat het was. 5. Wees bewust van het feit dat archiefbeheer niet uw probleem is, maar dat van de organisatie, wat uw verantwoordelijkheid dan ook is. Probeer niet de problemen alleen op te lossen, want dat is tot mislukken gedoemd. Zoek partners en zorg samen voor de betrokkenheid van het management en de echte probleemhebbers. Maak van uw archiefsysteem een 'killer' applica tie en er komt vanzelf steun van de computerafdeling. 6. Vertrouw niet op de mening van anderen, hoe slim ze ook mogen zijn. Laat u niet overdonderen door IT-goeroe's en wizzkids die beweren dat vrije tekst zoeken alle problemen oplost en uw manier van beschrijven verouderd maakt. Laat uw professio nele hersenen werken. Er is geen standaardoplossing, want er bestaat geen standaardorganisatie. 7. Klaag niet, daarmee wint u nooit de slag. Ga evenmin een gevecht aan dat u toch verliest. Spaar energie voor de oorlog die u wel kunt winnen. Spring op de IT-trein en denk aan de mogelijkheden die de technologie biedt. 8. Begin simpel - bij voorkeur niet met ingewikkelde toepassingen als geografische informatiesystemen of multi-media applica ties. U zou uzelf al gauw terugvinden in een schermutseling met de eigenaar van zulke systemen, die meestal meer macht heeft. Een mooi terrein om te beginnen is elektronische post: een wijdverbreide toepassing. Eigenlijk van niemand en techno logisch niet te ingewikkeld. Pas uw verrijkte professionele kennis daar maar op toe. December 1999 Archievenblad 25 Opvallend is de 'nieuwe' belangstelling voor microfilm zoals hier is te zien tijdens de rondleiding van de NVBA-leden bij het Gak in Amsterdam Docent-projectleider Archiefschool Amsterdam Dit artikel is een bewerking van de Engelstalige versie in Document World jan/febr.1999. Noten 1 Tot in het begin van de jaren '90 vinden we in de Nederlands archivistische literatuur de term Machine Leesbare Gegevensbestanden, een letterlijke vertaling van Machine Readable Data, een term die nu in onbruik is. 2 Proceedings from the Working Meeting on Electronic Records Research. Pittsburgh, PA. May 1997. Gepubliceerd in Archives and Museum Informatics 11:3-4 (1997). Een lijst van relevante web-sites is te vinden op de home page van Digitale Duurzaamheid (www.archief.nl/digiduur). 3 Verkrijgbaar via het ICA bureau in Paris, of vanaf het Internet: www.archives.ca/ICA. Collega Hans Hofman is lid van deze commissie. 4 Proceedings of the DLM-Forum on electronic records. Brussels, 18-20 December 1996. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 1997. (INSAR). De afkorting DLM staat voor: Données Lisible par Machine. Anders dan deze verouderde naam doet vermoeden, ontwikkelt het DLM-Forum gezichtspunten die sporen met nieuwe opvattingen over archiefwetenschap. 5 Duidelijk uitgedrukt door de Amerikaanse onderzoe ker Jeff Rothenberg: "Digital information lasts forever or five years, whichever comes first." 6 Dat in de zeer nabije toekomst een groot deel van de elektronische post uit gesproken berichten zal bestaan, verandert de zaak niet wezenlijk: vastgelegd is vastgelegd. Er zijn nu ook al organisaties die de voice mail willen archiveren. 7 International Standards for Archival Description (General). Ottawa, 1992. International Standards for Archival Authority Control for Corporate Bodies, Persons and Families. Ottawa, 1996. Verkrijgbaar via het ICA bureau in Parijs, of vanaf de website: www.archives.ca/ica. De Archiefschool heeft voor onderwijsdoeleinden een editie gemaakt met een Nederlandse inleiding en toelichting. De school start met workshops ISAD en ISAAR.

Archievenblad | 1999 | | pagina 12