Thesaurus Terugkeer Literatuur Archievenblad Theo van Gogh 1857-1891 THESAURUS 1999 I HE SAURUS De hongerwinter De hongerwinter 42 Archievenbiad November 1999 Literatuur Archievenblad De firma Van Wisselingh en zijn compagnons 1838-heden Terugkeer ■HL*-' November 1999 Archievenblad 43 Signalementen: door Annabelle Meddens-van Borselen Richard Thompson, Chris Stolwijk, Theo van Gogh 1857 1891. Kunsthan delaar, verzamelaar en broer van Vincent. Van Goghmuseum Amsterdam/Waanders Zwolle, 1999. ISBN 90-400-9326-1.229 blz., fl. 75,- Theo van Gogh was een invloedrijke kunsthandelaar en beschermheer van zijn oudere broer Vincent. Hij begon zijn loop baan bij kunsthandel Goupil, vanaf 1884 Boussod, Valadon en Cie, te Brussel en Den Haag. Later werd hij directeur van het filiaal in Parijs. Hij verhandelde en ver zamelde werken van Degas, Monet, Gauguin, Pissarro en natuurlijk van zijn broer Vincent van Gogh. Het boek bevat een uitgebreide biografische schets van het leven van Theo van Gogh met aparte hoofdstukken die zijn gewijd aan zijn rol als handelaar en verzamelaar. OverTheo's rol als directeur van de kunsthandel in Parijs werd nieuw archiefmateriaal gevon den, dat in dit boek gepresenteerd wordt. De verzameling van Theo van Gogh is de basis van het Van Goghmuseum te Amsterdam. Naast schilderijen en tekenin gen beheert het museum ook archiefma teriaal (brieven en boedellijsten) van beide broers. Daarnaast zijn voor deze publicatie de verkoopboeken van Boussod, Valadon en Cie geraadpleegd. Deze bevinden zich bij The Getty Research Institute for the History of Art in Los Angeles. Het boek bevat vele kleuren illustraties van kunstwerken van bekende, eind 19e eeuwse kunstenaars. Het ver schijnt naar aanleiding van de tentoon stelling over Theo van Gogh die nog tot 9 januari 2000 is te zien in Musée d'Orsay te Parijs. THESAURUS 1999. Een woordsysteem VNG. 1 999. ISBN 90-322-71 51-2. 377 blz., ten behoeve van de bestuurspraktijk. fl. 145. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten bracht dit jaar een nieuwe versie van haar thesaurus uit. Het is een verzameling ter men waarbij onderlinge inhoudelijke rela ties zijn vastgelegd. Bij de bouw van de thesaurus is de VNG uitgegaan van de internationale standaardisatie. De publica tie bestaat uit drie onderdelen, waarvan de belangrijkste de alfabetische onder- werpsthesaurus is. Daarnaast zijn aanvul lende lijsten met eigennamen van wetten en regelingen, van instellingen en geogra fische namen opgenomen. Tot slot bevat de thesaurus een overzicht van onder- werpstermen met vermelding van de code volgens de basisarchiefcode. De thesaurus is flexibel ingedeeld zodat er ruimte is voor nieuwe termen en nieuwe ontwikkelingen. Een thesaurus is onont beerlijk voor het ontsluiten van archieven en documentaire informatie. Ook voor het I—T~t *999 Een woordsysteem ten behoeve van de bestuurspraktijk ontsluiten van informatie door archief diensten op Internet is het een praktisch instrument. Er is ook een versie op disket te beschikbaar. David Barnouw, De hongerwinter j De hongerwinter van 1944-1945 is tot nu toe beeldbepalend van vijf jaar oorlog en bezetting. Deze gold echter alleen voor de dichtbevolkte randstad: de zuidelijke, oos telijke en noordelijke provincies hebben geen echte hongerwinter gekend. Naar schatting overleden achttien tot twintig Verloren Hilversum. 1 999. ISBN 90-6550- 446-X. 87 blz., fl. 1 9,90 duizend mensen in het westen van Ne derland als gevolg van de hongersnood. In dit boek beschrijft David Barnouw van het NIOD de levensomstandigheden van Nederlanders gedurende het laatste oor logsjaar. Voedsel was niet het enige waar gebrek aan was in het laatste half jaar van de oorlog. Het boek bevat fragmenten uit dagboeken en foto's van bekende fotografen van de hongerwinter - Emmy Andriesse, Cas Oorthuys en Menno Huizinga - afkom stig van het NIOD. Barnouw relativeert de betekenis van de hongerwinter. Moest de ellende van de honger de schaamte over de deportatie van en moord op Neder landse joden wegnemen? Hij schrijft dat de herinnering aan de Holocaust die van de Hongerwinter terecht verdringt. Het beeld van Auschwitz is sterker dan dat van de hongerwinter. J.F. Heijbroek en E.L. Woulhuysen. Rijksmuseum Amsterdam /Waanders Zwolle. 1 999. ISBN 90-400-931 8-0. 328 blz.. Portret van een kunsthandel. De fl. 59.50. firma Van Wisselingh en zijn com pagnons 1838-heden. Van de Amsterdamse kunsthandel Van Wisselingh is vanaf 1892 tot heden het gehele archief bewaard gebleven. Het is het omvangrijkste archief van een Nederlandse kunsthandel. Helaas zijn geen stukken uit de periode vanaf de oprichting in 1838 tot de overplaatsing van de zaak naar Amsterdam in 1892 teruggevonden. Achter in het boek is een overzicht van archiefstukken beschreven. Het archief bevat corres pondentie, in- en verkoopboeken, finan ciële overzichten, tentoonstellingscatalo gi, knipselboeken, foto's en gedenkboe ken. Ook zijn van de diverse firmanten van het bedrijf de particuliere archieven achterhaald, die voor het onderzoek naar de geschiedenis van de kunsthan del gebruikt zijn. De publicatie geeft een blik achter de schermen van deze voor aanstaande kunsthandel en vertelt de geschiedenis van topstukken van bin nen- en buitenlandse kunstenaars. Wat ging er om in het bedrijf, wat was er te koop en wie waren de klanten? Met welke handelaars werd samengewerkt en wie waren de concurrenten? Wie vormden in al die jaren de drijvende kracht achter deze firma? Aan de hand van het rijke bedrijfsarchief kon een ant woord worden gegeven op deze vragen. Het boek bevat meer dan 250 illustraties van kunstwerken, de kunsthandel, kun- stenaars en archiefstukken uit het bedrijfsarchief van Van Wisselingh. Het archief is in september 1999 aangekocht door het Rijksbureau voor Kunsthistori sche Documentatie in Den Haag. Dienke Hondius. Terugkeer. Antisemitisme in Nederland rond de bevrijding. SDU Den Haag. 1 999. ISBN 90-1 2-08645-0. 260 blz., fl. 39.90 Antisemitisme in Nederland rond de bevrijding Dienke Hondius lyfer een verhaal van Marga Minco In de overheidsarchieven is over de repatriëring van joden nauwelijks iets terug te vinden. Dit komt omdat de amb tenaren in opdracht van de regering in de zomer van 1945 geen onderscheid maakten tussen de opvang van joden en niet-joden. Dienke Hondius meent dat de overheid als geheel geen antisemitisch beleid verweten kan worden. De kern van haar boek wordt gevormd door een inventarisatie van vaak negatieve reacties die joden ondervonden na hun terugkeer vanuit concentratiekampen of onder duikplaatsen. Citaten uit memoires, dag boeken en interviews beschrijven de ervaringen van de overlevenden uitvoe rig. Voor'Terugkeer' deed Hondius onder zoek in de archieven van het Militair Gezag, de archieven van de Regerings commissaris voor de Repatriëring 1943- 1945 en het archief van het Ministerie van Sociale zaken. Verslagen van Ameri kaanse en Britse joodse vertegenwoordi gers van hulporganisaties over hun indrukken van de situatie in Nederland in 1945 en 1946 uit de archieven van de American Jewish Joint Distribution Committee in New York vormden een aanvulling op het archiefonderzoek in de Nederlandse archieven. In 'Terugkeer' staat eveneens een verhaal van Marga Minco waarin zij kernachtig de problema tiek verwoordt die in dit aangrijpende boek centraal staat.

Archievenblad | 1999 | | pagina 21