bruynzeel ECONOMIE Column kluts Bruynzeel Storage Systems, een klinkende naam in de wereld van goederen- en documentopslag. En niet zonder reden. Want onze jarenlange ervaring in de productie, de verkoop en de plaatsing van opslagsystemen staat borg voor een perfect resultaat. Voor opslag van alle producten en voor archivering van al uw documenten kunt u bij ons terecht. Aarzel niet en bel: (077) 306 90 00, want voor ieder probleem en voor elke toepassing, hebben wij een passende oplossing. Column Archievenblad De kaartcatalogi zijn al zo lang uit de meeste bibliotheken verdwenen dat een groot deel van de huidige gebruikers niet eens meer weet hoe ze werkten. Toch wa ren het in hun tijd prachtige instrumen ten, waarin een hoog ontwikkelde theorie samenging met een zeer pragmatische praktijk. De komst van de computer legde evenwel een probleem bloot dat voordien versluierd was gebleven. In de alfabeti sche kaartcatalogus vormde de auteur van een boek steeds de voornaamste ingang. Maar in de computer zocht de gebruiker bij voorkeur op de titel, en het liefst op ieder woord dat daarin voorkwam. Dat dit soms flink wat treffers opleverde, deerde die gebruiker blijkbaar niet. Dat hij niet alles vond, en misschien zelfs het belang rijkste miste, was hij natuurlijk gewend - alle illusies van de bibliotheek ten spijt. Hoe schrijnend het ook was, de mees te gebruikers hadden genoeg aan één boek of artikel over hun onderwerp. Als iemand van jongs af aan één leerzaam boek per week leest, zijn dat drie- a vier duizend boeken in een mensenleven, veel minder clan de boekenkast van uw colum nist. Maar daarin staat bijvoorbeeld een meer dan veertig jaar oude bibliografie over de Russische arbeidersbeweging van vóór 1917 die 5.570 titels omvat, waaron der geen boeken over Rusland, arbeiders of bewegingen in het algemeen. Wie één van die titels per dag leest, is ruim vijftien jaar aan het lezen - en weet nog lang niet alles over dit vrij kleine onderwerp. Ook op het Internet blijkt menig gebrui ker een homo economicus te zijn, die zelf zijn sommen maakt en de berekeningen van anderen goedmoedig negeert. De groei van het Web drijft dagelijks de spot met de klachten van specialisten over het primitieve karakter van de zoekmachines. AltaVista is bijna de populairste site op het Web. En Google, een vrij nieu we machine, laat het antwoord van de mening die Website-makers over hun collega's hebben: hoe vaker een pagi na op het Web wordt 'geciteerd' (doordat er een link naar wordt gelegd), des te hoger verschijnt ze in de lijst van treffers. De Internet- boekhandel Amazon.com deelt, enigszins vergelijkbaar, van iedere titel mee welke andere boeken door kopers van die titel zijn aangeschaft. Hoezo primitief? Bibliotheekcatalogi zou den sterk gebaat zijn bij zulke mechanis men. Het aardige is vooral dat de ontwikkelin gen op het Web grotendeels worden bepaald door de gebruikers die de aanbie der graag op zijn site zou zien. Omgekeerd raken die gebruikers steeds meer vertrouwd met een vorm van vra gen stellen die alleen voor ontsluiters ongewoon is. Aan de vooravond van de massale verschijning van digitale archieftoegangen op het Web kan het geen kwaad daar eens over na te denken. 3 November 1999 Archievenblad 33 Nooit meer de kluts kwijt STORAGE SYSTEMS verrijdbare stellingen dbare VeIoor^sten kant Bruynzeel Storage Systems bv Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen Tel.: (077) 306 90 00 Fax.: (077) 307 81 33 E-mail: info@bruynzeelstoragesystems.nl www.bruynzeelstoragesystems.nl Door Jaap Kloosterman

Archievenblad | 1999 | | pagina 16