Betere ideeën - Betere oplossingen BOMEFA Papier- Boekrestauratoren I Meubilair waarover is nagedacht. www.sterken.nl Archievenblad Waar woonde mijn opa en waar ligt dat? Twee keer van hetzelfde Potten pindakaas Uurtje factuurtje Archievenblad November 1999 Kasten voor presenteren en opbergen Bibliotheekrekken Studietafels en IT-tafels Balies Trading and control desks Stationaire archiefrekken Verrijdbare archiefrekken Heeft u onze internet site al eens bezocht? I STERKEN 73 I tn ATELIER m "Ik geloof niet in het meer aanbieden dan de bestaande vraag, in het 'opvoe den' van de klanten. Hoewel het aanbod dus niet de vraag schept, is het archief wezen een aanbodgerichte bedrijfstak. Als we niets aanbieden, dan is er ook geen vraag. Wat we nu aanbieden moeten we professionaliseren en dus digitalise ren, en als dat gedaan is dan moet de vraag leidend worden voor het aanbod. 'Dit is mijn opa, waar woonde die? Waar ligt dat? Wat bezat die? Hoe kom je er achter dat dat de meest gehoorde vragen zijn? Via ABS/Archeion kun je achterha len welke bestanden worden opge vraagd. Archivarissen moeten een intelli gent zoeksysteem met een geheugen erin aanbieden en zich richten op personen. Als de mode verandert, verander dan mee.'Go with the flow', Iaat je oren han gen naar de tijdgeest. Dat is een funda menteel ander uitgangspunt dan uitgaan van wat je zelf belangrijk vindt. De kunst is die kennis over wat we in huis hebben te vertalen naar vraagge stuurde dingen. Dat is een enorme wor steling. We hebben last van de professie, van beperktheden, van de structuur van de archieven, van een infrastructuur van mensen en gebouwen en van een imago dat niet uitnodigt tot activering van de vraag. Waarom beperken archivarissen zich niet tot het beheer van de archieven en laten ze de exploitatie niet over aan een partij die weet wat de burgers wil len? Dat kan een soort TROS zijn, die als intermediair optreedt tussen de archiva ris die het leuke materiaal aandraagt en de burger. Die kernkwaliteit van het ar chiefwezen kun je uitoefenen als een soort facilitair bedrijf waar niemand om heen kan. Archivarissen kunnen veel toe voegen aan het 'levend verleden'. Zo heb ik er, tevergeefs, voor gepleit dat het ARA het failliete Archeon overnam om zo het verleden te spelen, na te bouwen en te documenteren. Archivarissen documente ren, alleen en daar is verdomd weinig vraag naar. Iemand moet iets met het ver leden willen, er kennis over hebben en ook nog eens naar ons toe komen. Alle maal drempels, terwijl Archeon een dagje uit is. Een gemiste kans om het archief wezen te populariseren." "Naar mijn idee stoelt de oprichting van sterke regio nale historische centra, een nationaal archief, kortom de bestuurlijke vernieuwing, op de gedachte dat het archief wezen die slag naar de klant kan maken. Ik vind het nog zeer de vraag of dat - gezien de personen met wie je die slag moet gaan maken - wel reëel is. De mensen die er nu zitten, zijn aangesteld om het spul te beheren, niet om een publieksgerichte instelling op te zetten. Er is een nieu we groep medewerkers nodig die met het publiek kan omgaan en die de kans krijgt zich waar te maken. Zolang die keuze niet valt, zolang de 'vermoeide vijf tigers' de dienst uitmaken, heeft het ook geen zin méér te willen dan beheerder te zijn. En waarom moeten die regionale historische centra alleen samenvoegin gen zijn van archiefinstellingen? Dat is toch twee keer van hetzelfde. Ik per soonlijk zie meer in een samengaan van archief, bibliotheek en museum en op nationaal niveau van Na tionaal Archief met de ROB, de Rijksdienst Monumen tenzorg en de KB. Dat maakt exploitatie van de collecties in samenhang mogelijk. Geen segmentatie, maar integratie. Hetzelfde geldt voor de provincies. Samen iets voor het publiek doen. Bij de bestuurlijke vernieuwing moeten we ver der kijken dan alleen naar de archiefin stellingen. Een dergelijk samengaan is pas een begin en daar moet het niet bij blij ven." "Nog zo'n 'misgreep' naar het publiek toe is de toevoeging van een gebruikersmo dule aan het archiefbeheersysteem ABS/ Archeion. Een prachtig systeem, maar niet daarvoor bedoeld; ABS/Archeion geeft antwoord op de vraag 'waar staan de potten pindakaas in het magazijn?'. Tegen Internetklanten die op zoek zijn naar personen zou je eigenlijk moeten zeggen ga eerst zelf maar eens zoeken en het laatste antwoord dat we kunnen geven, namelijk "waar ligt die informatie", daar begint ABS/Archeion nu juist mee. Een 'Reorganiseren kan alleen door je ideeën plastisch en beeldend te brengen. Boticelli's 'Geboorte van Venus' is sensueel en plat, maar ook een prachtig schilderij. Naar een dergelijke afbeelding kan iedereen op zijn eigen manier kijken. Het maakt communicatie met alle geledingen in de organisatie mogelijk. omgekeerde wereld in feite. We moeten er nu wel voor zorgen dat andere digitale systemen om mensen mee te zoeken - GenLias, Digitale Stamboom, SIS - ook op ABS/Archeion gebaseerd zijn. Gelukkig werken we nu gezamenlijk aan een sys teem wat we echt aan onze klanten kun nen aanbieden en waarin ABS/Archeion ook tot zijn recht komt." "Ik was van plan om mijn laatste functie van landelijk coördinator digitale projec ten zo'n twee a drie jaar te doen. Maar het werden tien maanden. De dames Breddels en Vermeulen van Doxis kende ik al toen ze hun bedrijf nog vanuit de serre van Maaike Breddels runden. Eigenlijk wilde ik toen al meedoen en ik vind mezelf nog een oen dat ik dat toen niet gedaan heb. Maar beter laat dan nooit. Doxis is een urenfabriek, waar voor elk uur de meter tikt. Ook wel eens door Maaike 'uurtje factuurtje' genoemd. Je hebt er te maken met aandeelhouders, klanten en rond de 160 medewerkers. Door de fusie met ODRP ontstond er ruimte voor een derde directeur en ik ken de markt waarop Doxis zich richt wel. Ik weet dat ik als ambtenaar veran deringen teweeg kan brengen binnen een organisatie. Ik zie het als een uitda ging om een commercieel bedrijf mee te laten veranderen met de veranderingen in de markt. Per slot werk ik toch liever met administraties dan met culturele instellingen." 2 D l\ 71 C t A Postbus 5014 Industrieweg 18 Telefoon 038-3370444 D V^MVI L r/ 8260 GA Kampen 8263 AD Kampen Telefax 038-331 22 85 BOMEFA Rek 1000 OU RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugehelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl. DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55

Archievenblad | 1999 | | pagina 11