Voor al uw archiveringswensen Bezoekadres Ampèreweg 1 7 3442 AB Woerden Tel 0348-415084 Fax 0348-421203 Postadres Postbus 21 8 3440 AE Woerden E-mailadres Website nbredewoud@esselte.nl www.leitz.n Kwaliteitszorg Archievenblad uitdragen en toepassen. Voor de archivaris betekent dit dat zowel de externe dienst verlening als de interne klantbenadering in het kader van het toezicht, binnen dit verband passen. In de externe dienstverle ning ziet de bestuurder met name een voorwaardenscheppende kracht om de maatschappelijke cultuurparticipatie te bevorderen. Het is voor de archivaris daar om zaak om het (lokale) culturele net werk van zijn dienst te versterken, opdat de bestuurders hun beleid bevestigd zien. Om dit te kunnen bereiken is het van belang dat de archivaris voeling houdt met de maatschappelijke ontwikkelingen en gebeurtenissen zoals die bestuurlijk worden beleefd en beïnvloed. Inspelen op samenlevingsbehoeften leidt er dan toe dat de bestuurders de maatschappelij ke functie van de archiefdienst bevestigd zien, waardoor de archivaris het bestuur lijk draagvlak voor zijn beleid verbreedt. Opdat de maatschappelijke betrokken heid van burgers bij voortduring kan wor den gegenereerd, is regelmatig overleg met bestuurders onontbeerlijk. In het kader van het toezicht zijn bestuur ders met name geïnteresseerd in een goed bedrijfsmatig beheer van archieven. Dit betreft vooreerst niet (alleen) de handhaving van de bepalingen van de Archiefwet 1995 in strikte zin, maar veel eer de stimulering van kwaliteitszorg (stroomlijnen van werkprocessen, snelle re en betere levering van producten en diensten), de ontwikkeling van sturings- en managementmechanismen, maar ook de bevordering van de integriteit en de betrouwbaarheid van de overheid en daarmee van de democratische rechtsor de. Kortom, de bestuurder ziet in de toe zichthouder vooral een interne adviseur. Het is daarom van belang dat de archiva ris de bestuurders er in praktische zin van kan overtuigen dat zijn archivistische belangen (handhaving Archiefwet) stro ken met het bestuurlijke verwachtingen op genoemde gebieden. De archivaris moet dus niet alleen concernbreed gedra gen documentenbeleid kunnen voorstel len en uitvoeren, hij moet de bestuurders tevens kunnen aantonen dat integratie van primaire werkprocessen en archivis- tisch beleid mogelijk is. De archivaris moet letterlijk laten zien dat hij de belan gen van de organisatie als geheel verder helpt ontwikkelen. Het zal duidelijk zijn dat dit sterke communicatieve vaardighe den vereist. Aanpassingsvermogen Archiefdiensten functioneren tegenwoor dig in een sterk wisselende omgeving. De tijd dat archivarissen een ongeschreven 'status aparte' in de organisatie bezaten, is voorgoed vervlogen. De archivaris moet zijn meerwaarde voor de organisatie nadrukkelijk aantonen. Dit betekent niet alleen dat de archivaris de externe dienst verlening van de archiefdienst een kwali teitsimpuls moet geven, maar evenzeer dat de interne dienstverlening richting administratie in het kader van de inspec tie tegen de kwaliteitslat gehouden moet worden. De bestuurder zal de archivaris hierop vroeg of laat - letterlijk en figuur lijk - afrekenen. Het OL-2000-klantcon- cept en de ontwikkelingen binnen de documentaire informatievoorziening kun nen de archivaris daarbij tot voordeel strekken. Bovenstaande toont aan dat het aanpas singsvermogen van de archivaris zwaar der op de proef wordt gesteld dan ooit tevoren. Hij functioneert in bredere ver banden en zijn positie is allerminst onom streden. Belangenbehartiging en onder handelingssituaties zijn hem niet vreemd (meer). Bij dit alles dient de archivaris de nodige overtuigingskracht ten aanzien van eigen kennis en vakmanschap te eta leren, zonder deze echter dwingend te willen opleggen. Hij behartigt zijn belan gen in samenspraak met anderen. Zijn communicatieve vaardigheden moet hij breed en diepgaand inzetten om de wet telijke verplichting van de goede, geor dende en toegankelijke staat van (digi tale) archieven te doen waarmaken. Kwaliteitszorg in archieven is een kwestie van relatiemanagement geworden. 3 Oktober 1999 Archievenblad 17 I LEITZ Chef documentaire dienstverlening en gemeentearchiva ris van Nieuwegein De Nieuwegeinse Wethouder van o.a. het Facilitair Bedrijf B. Lubbinge: 'De burger is onze klant en archieven helpen ons deze missie in praktijk te brengen'. Bron: Fotodienst Utrechts Archief Noten: 1 .'Op weg naar een sluitend net van professioneel archief beheer op lokaal en regionaal niveau'samengesteld door het Landelijk Overleg van Provinciale Archiefinspecteurs (z.p., 1998). 2.E. Balk, Relatie als nieuwe waarde (Deventer, 1999); de auteur was tot voor kort krecteur Strategie ontwikkeling van Randstad. 3,'A complaint is a gift Van klantenklacht naar klantenbin ding', uitgave van Time Management International (z.p., 1994)ISBN 87-89937-59-7 4.H. de Lange, Motivatie in organisaties. 'Voor wat hoort wat' (Deventer, 1999, 2e druk, 4e oplage), met name 129-138. 5,Handboek Monitoren van geïntegreerde dienstverlening, uitgave van het Programmabureau Overheidsloket 2000, Postbus 200112500 EZ Den Haag, tel. 070-3060626. Het betreft hier een deel uit een reeks handboeken: Van vraagpatroon naar loket-idee, Van loket-idee naar implementatie en Management van verandering.

Archievenblad | 1999 | | pagina 8