Archievenblad Archievenblad pij» I'1 Stamboom in de klas Horen, zien en zwijgen NAA presenteert onderzoeksrapport Audiovisuele Collectie Nederland Familiearchief van mormonen op internet Utrechts Archief officieel op World Wide Web Gelders Oudheidkundig Persoverzicht De collectie in de 21 e eeuw: zorg is opgeleide zorg 6 Archievenblad Oktober 1999 Oktober 1999 Rectificaties Nieuwe directeur Archiefschool Archievenblad 7 Onlangs bracht het Centraal Bureau voor Genealogie een lesbrief uit die is be stemd voor het basisonderwijs. Hiermee bieden de auteurs Majorie Boon en Carlijn de Koning docenten die iets met familie geschiedenis en stamboomonderzoek in de klas willen doen een handreiking. Een project met als thema 'familiege schiedenis' kan een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van het tijdsbesef en van de identiteit van het kind. Daarbij horen vragen als 'wie ben ik' en 'waar kom ik vandaan?' Bovendien leren kinde ren historische informatie verzamelen, beoordelen en bewerken. Daardoor sluit, aldus de auteurs, het lespakket nauw aan op de kerndoelen die voor het geschie denisonderwijs op de basisschool zijn geformuleerd. De handreiking is primair gericht op de docenten en bevat tal van onderwijssug- gesties waar zij in de klas mee aan de slag kunnen. Daarnaast is het de bedoe ling dat de leerlingen ook kennis maken met het archief. Zo wordt in les 2, waarin de bronnen voor familiegeschiedenis aan de orde komen, leerkrachten voorgesteld een bezoek aan een archiefinstelling voor te bereiden en deze met de kinderen te bezoeken. Jammer genoeg vergaten de auteurs te vermelden dat het verstandig is een dergelijk bezoek niet alleen met de pupillen, maar ook met het betreffende archief door te spreken. Behalve aanwijzingen voor de docent bevat het boekje ook informatiebladen over documenten van vroeger, de geschiedenis van namen en een min of meer spannend verhaal over Floris die op zoek gaat naar de geschiedenis van zijn familie. Verder zijn er bijlagen met sug gesties voor wie verder wil gaan. Al dit materiaal levert het Centraal Bureau in papieren of digitale vorm. De digitale ver sie is zelfs gratis te downloaden vanaf de internetsite van het Centraal Bureau. Al met al een aardige gids, waar ook archief diensten hun voordeel mee kunnen doen. Centraal Bureau voor Genealogie www.cbg.nl Henk Roosenboom De stamboom in de klas Op advies van de Raad van Cultuur startte het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA) in mei 1998 een inventarisatie van het audiovisueel erf goed in Nederland. 16 september jl. ontving de voorzitter van deze Raad, de heer J. Jessurun, het eerste exemplaar van het onderzoeksrapport uit handen van NAA-directeur Edwin van Huis. Met het onderzoek zijn voor 't eerst vrijwel alle film-, video- en geluidscollecties in Nederland geïnventariseerd. Daarnaast verzamelde het NAA gegevens over de cultuurhistorische waar de van de collecties en de achterstand in con servering. Hiervoor werden naast de collecties van zowel NAA als het Filmmuseum ook die van 600 andere instellingen onderzocht: regio nale av-archieven, streek- en gemeentearchie ven, musea, omroepen, producenten, bedrijfsar chieven en particuliere verzamelaars. Het onderzoek werd in nauwe samenwerking met de regionale av-archieven uitgevoerd. De hoeveelheid historisch beeld- en geluidsma teriaal blijkt overstelpend te zijn: in totaal onge veer 830.000 uur. Verder blijkt dat de achters tand in conservering groot is; voor het behoud en de toegankelijkheid op lange termijn is zeker 372 miljoen gulden nodig. Horen, zien en zwijgen. Conclusies van de Nationale Inventarisatie Audiovisuele Collecties, samengesteld door Mieke Lauwers. Nederlands Audiovisueel Archief, september 1999 Info: NAA Communicatiebureau, Petra van Dijk Postbus 1060,1200 BB Hilversum Tel.: (035) 677 59 18, Fax: (035) 677 33 07 e-mail: pvdijk@naa.nl Met het plaatsen van een flink deel van het kolossale familiearchief van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen is het zoeken naar je voorouders een stuk vergemak kelijkt.Vanaf afgelopen zomer kunnen familievorsers nu al 400 miljoen namen uit dit archief raadplegen; het is de bedoeling dat er dit jaar nog 200 mil joen zullen volgen. Als extra service bieden de mormonen een zoekmachine aan die speciaal is ontworpen om concrete namen en verwantschappen op te zoeken in de online databanken van de kerk. Verder kan de machine op achternaam zoeken op de duizenden kleinere genealogische websites die al bestaan. Ook kunnen gebruikers hun eigen familiegeschiedenis bewaren door elektronische bestanden in te sturen, die na controle worden opgeslagen. Deze vullen de eigen bestanden weer aan, hetgeen voor de kerk een van de redenen was htm archief op internet te zetten. Daarnaast wilde de kerk de bibliotheek in Salt Lake City en de 3200 andere centra voor familiegeschiedenis in de rest van de wereld ontlasten, hetgeen aardig schijnt te lukken gezien de aantallen - 10 tot 15 miljoen - hits per dag! 20 augustus jl. gaf burgemeester mw. Brouwer- Korf het startsein voor de officiële opening van de website van Het Utrechts Archief, die is ontwor pen door de webmaster van de Gemeentebiblio theek. Naast algemene informatie bevat de site rubrieken met historische informatie over stad en provincie bedoeld voor brede doelgroepen. Het is de bedoeling dat er in steeds ruimer wordende cirkels een overzicht van stad en daarna provincie getoond wordt. In de rubriek 'Leuk' staan allerlei historische wetenswaardigheidjes; de rubriek 'Onderwijs' biedt educatieve informatie aan; een leidraad voor eigen onderzoek biedt de rubriek 'Onderzoek' en in 'Spotlight' wordt maandelijks een archief besproken en een foto getoond. Via de rubriek 'Cursussen' kan men zich opgeven voor diverse cursussen die het Utrechts Archief vanaf september start. Www.hetutrechtsarchief.nl Onlangs publiceerde het Gelders Oudheidkundig Contact (COC) het Gelders Oudheidkundig Persoverzicht 1996, dat tot stand kwam in samen werking met de Bibliotheek Arnhem. Het biedt een overzicht van 1119 in tijdschriften versche nen artikelen die de Gelderse geschiedenis behan delen, gerangschikt op auteursnaam, voorafgegaan door een volgnummer. Selectie op zowel plaats naam als onderwerp is mogelijk via de index. Het Persoverzicht 1996 is tevens op diskette verkrijg baar. Beide kosten fl. 10,= (excl. BTW, verzend- en admi nistratiekosten) G0C, afdeling documentatie Tel.: (0575) 51 18 26, Fax: (0575) 54 32 23 e-mail: stggoc@wxs.nl Door de vele veranderingen binnen archieven, musea, bibliotheken en andere collectiebeheren- de instellingen groeit de behoefte aan gekwalifi ceerde medewerkers. Zeker op het gebied van behoud. In januari 2000 start het Grafisch Opleidings Centrum GOC weer een opleiding tot behoud- smedewerker papier/musea, die anderhalf jaar duurt. De opleiding stelt de cursist in staat de juis te beroepshouding te ontwikkelen om, op het gebied van passieve conservering, de volledige verantwoordelijkheid voor een (deel) collectie te kunnen dragen. Het theoriegedeelte is opgebouwd uit deelkwalifi caties en beslaat een dag per week. De andere dagen is de cursist al - betaald of onbetaald - werk zaam binnen een instelling die voldoet aan de cri teria die het GOC stelt aan de beroepspraktijk. Een praktijkbegeleider aldaar begeleidt de cursist met de opdrachten uit een werkboek. Deze vakopleiding richt zich met name op men sen die binnen een instelling verantwoordelijk zijn voor de passieve conservering, bijvoorbeeld bij een technische dienst. Ook banenpoolers e.d. komen in aanmerking. Er zijn fiscale regelingen mogelijk. Locatie: Groningen en Arnhem of Nijmegen Kosten: fl. 650,=/cursusjaar eenmalig fl. 300,= voor leermiddelen Informatie Groningen: Noorderpoort College, dhr. FJ. Haan of dhr. T. Heyne (050) 547 09 14 Informatie Arnhem/Nijmegen: Historisch Museum Arnhem, mw. B. van Beek (026) 442 69 00 Informatie GOC/Registervan leerbedrijven: dhr. T. Spruyt (0318) 53 91 11 Het adres van de hobby pagina 'Archieven in Nederland' (sep- embernummer, Nieuws uit het Veld) is inmiddels gewijzigd in: http://www. medewerker, hro.n l/SmiWT/archief.htm, ook te bereiken via http://come.to/ archiefned P. Molema is weliswaar lid van de DOS-gebruikersgroep, maar heeft deze pagina als privé per soon opgezet. Arnold den Teuling liet ons weten dat in zijn artikel (augus tusnummer, juridische Zaken p. 21de onderschriften bij de foto's zijn verwisseld, hetgeen vooral voor de gemeente Beilen pijnlijk aankwam. Onze excuses hiervoor. Per 1 september is Adelheid Feryn begonnen met haar werkzaamheden als directeur van de Archiefschool. Tot die datum was zij secretaris van de Hogeschool van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans in Den Haag. Zij heeft verder functies vervuld bij de HBO- raad, de vereniging van hoge scholen in Den Haag en bij het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen op het beleidsterrein van hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek. Na haar studie klassieke huma niora studeerde mw. Feryn Germaanse filologie aan de Rijksuniversiteit Gent.

Archievenblad | 1999 | | pagina 3