Digitalisering LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE Elk archief is uniek, "daarom denken we graag met u mee". Literatuur Archievenblad vervaardiging ervan een vaste plaats kreeg binnen de organisatie van de VOC en WIC. In de beginjaren gebeurde dit naar buitenlands voorbeeld: met name Spanjaarden en Portugezen, maar ook Vlamingen en Engelsen, waren de Neder landers hierin voorgegaan. Gaandeweg ging men ertoe over één functionaris ver antwoordelijk te maken voor de levering van kaarten. Uiteraard was deze gevestigd in Amsterdam, waarmee de aanvankelijke vooraanstaande rol van kaartmakers uit Edarn geleidelijk verdween. Als eerste werd Augustijn Robaert in deze functie aangesteld; zijn opvolgers waren achter eenvolgens Hessel Gerritsz, Willem Blaeu, Joan Blaeu senior en Joan Blaeu junior. Opmerkelijk is dat zij naast hun werk voor VOC en WIC actief konden blijven als onafhankelijke kartografen en uitge vers. Hierdoor was met name Joan Blaeu senior in staat om met zijn partner Johannes Vingboons prachtige manu- scriptkaarten, globes en atlassen te ver vaardigen voor commerciële doeleinden. Het succes van de beroemde Blaeu-atlas is dan ook mede te danken aan Blaeu's toe gang to het VOC- en WIC-materiaal. Niet alleen in de Republiek, maar ook overzee kreeg het kaartmaken organisato risch gestalte. De VOC richtte in 1618 een kartograflsch bureau op in Batavia, dat op zijn beurt informatie ontving van locale bureaus, zoals op Taiwan en Ceylon. De WIC riep een dergelijk bureau in het leven in Recife (Brazilië), na de verove ring daarvan in 1630. Uit het bovenstaande zal duidelijk zijn geworden dat Zandvliet een veelsoortig scala van aspecten, verbonden aan de kar- tografische activiteiten van VOC en WIC, aan de orde stelt. Hij doet dit op een over tuigende en boeiende wijze aan de hand van een even breed scala aan bronnen. Dat hij zich bij het gekozen bronnenmate riaal niet beperkt tot de kaarten als zoda nig, mag als vanzelfsprekend worden beschouwd. Evenzeer is het vanzelfspre kend dat de archieven van VOC en WIC, samen met de kaarten die van deze instel lingen afkomstig zijn, de belangrijkste informatie leverden. Al dit materiaal bevindt zich in het Algemeen Rijks archief, waar Zandvliet jarenlang beheer der van de kaartenafdeling was. Verder heeft hij gebruik gemaakt van informatie uit vele andere bibliotheken, archieven en verzamelingen in binnen- en buitenland. Zoals hij zelf aangeeft is zijn onderzoek echter niet uitputtend geweest. Belangrij ke overzeese bronnen in bijvoorbeeld Zuid-Afrika, Sri Lanka en Indonesië heeft hij niet kunnen raadplegen. Zijn opmer king dat dit gemis voor een belangrijk deel wordt gecompenseerd door het vele dat in het verleden naar het moederland is gezonden en door de hier aanwezige archieven van de Westindische kolonies, lijkt mij terecht, al blijft het intrigeren wat in de genoemde landen nog schuilgaat aan informatie over dit onderwerp. Daarentegen raadpleegde Zandvliet wel archieven en bibliotheken in Chicago, Parijs, Oxford, Londen en elders, gedeelte lijk in de vorm van overgezonden micro films. Echter ook informatie uit archieven als die van de Staten Generaal, Raad van State, Staten van Holland en een aantal gemeentearchieven draagt bij aan de zeer brede basis die aan dit onderzoek ten grondslag ligt. Hieraan is nog een extra accent gegeven door de aandacht die in de bijlagen is besteed aan de vorming, het beheer en de wederwaardigheden van de kaartenverza melingen bij de VOC en de WIC, waaruit onder meer duidelijk wordt dat slechts een fragment bewaard is gebleven van het vervaardigde materiaal. Veel kaarten werden beschouwd als gebruiksvoorwer pen die versleten en verouderd raakten en daardoor opgeruimd konden worden. De tropische omstandigheden in de over zeese gebieden droegen bij aan het verval en later zorgde negentiende-eeuwse des interesse ervoor dat veel materiaal werd vernietigd. Een aparte episode vormt de overbrenging van een gedeelte van de res terende archivalia naar Parijs na de inlij ving van Nederland bij het Franse Keizer rijk in 1810. Weliswaar werd in 1814 bij verdrag bepaald dat de bewuste stukken moesten worden teruggegeven, maar dit kon niet volledig worden geëffectueerd, zodat in diverse Franse archieven en ver zamelingen nog 'relicten' uit deze periode worden aangetroffen. De topografische schilderijen kennen uiteraard een eigen, enigszins afwijkend relaas. Met het voortschrijden van de tijd en het veranderen van de smaak verloren deze hun representatieve functie en ver huisden naar zolders of kwamen in het beste geval in bibliotheken of verzamelin gen terecht. Een aparte plaats nemen de verzamelingen in die in het buitenland berusten. Deze zijn ontstaan doordat vooraanstaande buitenlandse bezoekers zodanig onder de indruk waren van de kaarten en andere afbeeldingen van over zeese gebieden die zij in de Republiek te zien kregen, dat zij hiervan kopieën bestelden. Dit is onder andere het geval met de zogenaamde Castello-collectie in de Biblioteca Lauranziana in Florence (afkomstig van Cosimo III de Medici) en met de Christina-atlas in het Vaticaans Museum, afkomstig van Chrisitina van Zweden. Andere verzamelingen zijn door latere verkoop in buitenlandse handen geraakt, zoals de Van der Hem-atlas in de Österreichische Nationalbilbliothek in Wenen. Rest mij te constateren dat het boek rijk is geïllustreerd met afbeeldingen - waar van vele in kleur - die de tekst functioneel ondersteunen. Dit draagt ertoe bij dat we zonder meer kunnen spreken van een mooie uitgave, zowel qua inhoud als qua uiterlijk. «tmTiat, kunnen 60% meer dossiers in dezelfde ruimte opgeborgen worden. van elk denkbaar origineel is een professioneel servicebureau in de wereld van archief en informatie, gevestigd in Odijk. Momenteel zijn 7 projectmedewerkers bij onze opdrachtgevers werkzaam. Wegens uitbreiding van onze opdrachten portefeuille en een vacature zijn wij op korte termijn op zoek naar projectmedewerkers archiefbewerking voor projecten van uitvoerende aard, wisselend van omvang en inhoud. Wij vragen zelfstandige medewerkers met als opleiding Rijksarchiefschool of SOD I en II met WA. Wij bieden een prettige werksfeer, afwisselende projecten en marktconforme salariëring. Sollicitaties met CV binnen 14 dagen te richten aan: Loek Nijholt Archiefservice t.a.v. de heer L.J.J.G. Nijholt Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP ODIJK Voor informatie: tel.: 030-6572228 e-mailloeknijholtarchief@hetnetnl Met een professioneel archiefsysteem van Ariës op maat van uw organisatie vinden gebruikers dossiers 40% sneller terug en worden verloren dossiers uitgesloten. FAX ANTWOORDSTROOK 033/4554 327 Te'03314554 782 40 Archievenblad Oktober 1999 F.W.J. Scholten, Provinciaal archiefinspecteur in Gelderland giasdia boek prent aquar affiche schilderij gravure handschriften V postzegel la verzameling glasnepgt»»5^ munt productfo» glasdia bo/ 3D schilden/ "P JÉT 1 verzarr. Ld I HTfflRH 00 Ja, ik wil graag meer weten over de professionele archiefsystemen van Ariës Stuur mij gratis de brochure 'Optimaliseren van informatiebeheer in 4 stappen'. Organisatie Naam Adres Postcode/Plaats Tel Ringweistraat 12 m m» 4181 CM Waardenburg Fax 03314554 327 FILINGESSENTIALS emailinfo@aries.nl

Archievenblad | 1999 | | pagina 20