S m S. en Z O s n SAA Annual Meeting revisited Column 1 Wie ons zoekt, kent ons niet. Wie ons kent, zoekt ons niet meer I U«jJ H H X c rj O Ad Interim Consultancy Japanstraat 4, 2408 HB Alphen a/d Rijn Telefoon 01 72 - 49 82 82 Fax 0172 - 49 88 56 0 Adviesbureau voor: A RCHIEFBEHEER Documentaire INformatie TE CHNIEKEN, R ECISTRATIESYSTEMEN, Interim personeel en Management Bel of schrijf voor informatie of het maken van een afspraaki mmne Kap. Poellplein 1 5046 GV Tilburg Tel. (013)536 83 55 Archievenblad Eind september was ik in de gelegenheid deel te nemen aan de 63rd Annual Meeting van de Society of American Archivists, in Pittsburgh (Pennsylvania). Nam ik in 1985 en 1986 deel als ontdekkingsreiziger namens het VAN-bestuur en in 1990 om het symposium van Maastricht te promo ten, dit keer was mijn voornaamste doel het leggen of hernieuwen van relaties met mensen die voor de ICA belangrijk zijn of kunnen zijn. Op de sprekerslijst stonden twee ons allen (en de Ameri kanen) bekende namen, Hans Hofman en Eric Ketelaar. De twee opvallendste waarnemingen tij dens het congres waren voor mij de ver eenvoudiging van het programma - min der sessies en, geheel on-Amerikaans, vrij veel tijd tussen de sessies - en de toename van de leeftijd der deelnemers. Gold vroe ger de generatie van mensen als Renting, Ribberink en Berkenvelder als een oriën tatiepunt dat gepasseerd zou worden, nu viel mij op dat ik kennelijk ook dat punt heb bereikt. En ik niet alleen. Navraag wees uit dat in de Verenigde Staten automatisering, verzuring en ver grijzing de drie hoofdproblemen zijn waar het vak en de SAA mee worstelen. Vormt de late roeping een eerste hobbel, een tweede, belangrijkere, is de toene mende specialisatie/Waarom zou je je bij een algemene vereniging aansluiten wan neer je je als specialist beter in het profiel van een gespecialiseerde vereniging her kent, of, mogelijk, wanneer het Internet je tot alles gemakkelijker toegang biedt? De SAA enquêteert regelmatig zijn leden inzake voorkeuren en alle verlaters van de vereniging wordt de reden van opzeg ging gevraagd. Wellicht is het dienstig voor de KVAN hierover eens met de SAA contact op te nemen. Het is bijvoorbeeld de vraag of een goedkoop lidmaatschap alleen voldoende is om de 'Amsterdam mers' aan boord van de KVAN te krijgen èn te houden. Waarschijnlijk is 'echte' kost noodzakelijk. Inside informatie: de eerste drie jaren zijn, althans voor de SAA, bepalend, wie het vierde jaar haalt, blijft lid. Slaat in het vierde jaar de sleur al toe? Misschien nog een tip: elk nieuw lid krijgt een mentor toegewezen (of doen we dat al?). Het congres zelf was gewijd aan 'meeting the challenge of contemporary records'. Er bestaan twee stromingen - 'content' al dan niet in context - die elk hun aanhang hebben. Beide zullen blijven bestaan. Kortom, wat dat betreft weinig opval lends, al biedt dit congres bij uitstek de gelegenheid om trends te ontdekken. Leuk waren ook nu weer de stands van het bedrijfsleven, het is nu alles scanning of convertering wat de klok slaat (maar zonder echte normen). Microverfilming is verdwenen, een opmerkelijke wijziging. Een aanrader of liever een must tot slot, een 'Amsterdammer' die vooruit wil, moet zich voor (tenminste) een trimester aan een van de archiefscholen in de Verenigde Staten of Canada inschrijven. Er valt veel te leren. Documentaire Informatiespecialisten - archiefrestauratie/massaconservering - behandeling van brandschade - kunstvoorwerpen-restauratie - vacuüm-vriesdrogen - textielconservering Op onze speciale textielafdeling worden vaandels, paramenten en andere textiele objecten vakkundig geconserveerd. h-t Door joan van Albada

Archievenblad | 1999 | | pagina 13